Contact us here

Yüksek kaliteli lineer aktüatör çözümleri

LINAK olarak çeşitli türlerde lineer aktüatör ve kaldırma kolonu tasarlıyoruz ve üretiyoruz. Bu ürünler çeşitli hızlarda, strok uzunluklarında ve kapasitelerde sunulmaktadır. Kompakt LA20’den güçlü LA36’ya kadar LINAK tüm aktüatörleri, tamamen sizin benzersiz uygulamanıza uyacak şekilde üretilir.

Aktüatörlerimiz, 40 kg ile 1500 kg arası (400 N ile 15.000 N arası kuvvet) yükleri hareket ettirecek şekilde tasarlanmıştır. 12 V, 24 V, 36 V ve 48 V voltaj seçenekleri ve saniyede 160 milimetre (mm/s) maksimum lineer aktüatör hızı ile sunulmaktadır. Küçük 12 V lineer aktüatörden büyük 48 V lineer aktüatörlere kadar tüm LINAK aktüatörleri, sizin gereksinimlerinize göre özelleştirilerek uygulamanız için mükemmel çözümü sağlar.

Dört farklı ülkedeki küresel üretim tesislerimizde, size özel aktüatörü üretebilir ve zamanında gönderebiliriz. Hareket gereksinimlerinize uygun bir elektrikli lineer aktüatör tasarımı başlatmak için bizimle iletişime geçin.

Elektrikli lineer aktüatörlerin kullanıldığı sektörler

Aktüatörlerimiz evlerde, ofislerde, hastanelerde, fabrikalarda, çiftliklerde ve daha birçok yerde kullanılmaktadır. Aktüatörlerimiz ayarlanabilir masalar, mutfak eşyaları, yataklar ve koltuklar gibi ürünlere entegre edilerek ofislere ve evlere hareket kazandırırlar.

Hastanelerde ve tıp merkezlerinde hastane yataklarına, hasta kaldırma sistemlerine, ameliyat masalarına ve daha birçok ürüne hareket olanakları kazandıran LINAK aktüatörler kullanılmaktadır. Elektrikli lineer aktüatörler, tarım, inşaat, endüstriyel otomasyon ve denizcilik ekipmanları gibi endüstriyel ve zorlu alanlarda kullanılan hidrolik ve pnömatik çözümlerin yerini alabilir.

Ürünlerimiz genellikle yukarıda belirtilen büyük çalışma alanlarında kullanılsa da küçük, özel uygulamalara da hareket kazandırıyoruz. Aktüatörlerimiz açılabilir alanlara sahip karavanlardan ev duvarlarının döndürülmesine kadar her türlü uygulamaya hareket olanakları getirmektedir.

LINAK’ın elektrikli lineer aktüatörlerinin kullanıldığı sektörler
 

Elektrikli lineer aktüatörler için aksesuarlar ve ileri teknoloji

LINAK, elektrikli lineer aktüatörlere ve kaldırma kolonlarına ek olarak, verimliliği artırmak ve kullanıcılara hassas hareket sağlamak için çeşitli lineer aktüatör kontrol seçenekleri ve aksesuarlar sunmaktadır. LINAK aktüatörleri için kontrol seçenekleri arasında el kumandaları, uzaktan kumandalar, ayak pedalları, masa kumandaları, bilgisayar yazılımı, mobil uygulamalar vb. sayılabilir.

Tüm aktüatörlerimiz ve aksesuarlarımız kolayca takılacak ve kurulacak şekilde tasarlanmıştır. Hatta bazılarında, iyi bilinen “H köprüsü” teknolojisi temel alınarak tasarlanan Entegre Kontrolör(IC) çözümlerimiz yer almaktadır. Bunlar, çeşitli pozisyon geri bildirimi seçenekleri, sanal limitler, yumuşak başlatma ve durdurma, akım sınırlaması ve ayarlanabilir hız seçenekleri sağlayabilir. Ayrıca paralel harekete ve entegre BUS iletişimine (LINAK, aktüatör kontrolü için CAN SAE J1939 ve CANopen sunmaktadır) izin vermektedir.

Elektrikli lineer aktüatör aksesuarları ve ileri teknoloji
 

En güvenilir elektrikli lineer aktüatör markası

Aktüatör çözümünde optimum performansın önemini anlıyoruz. Aktüatörleri, tüm hizmet ömürleri boyunca optimum bir performansı sağlamaları için sınırlarını zorlayan testlere tabi tutuyoruz. Her LINAK® aktüatörüne, üretimden çıkmadan önce tam işlevsel testler uygulandığından yıllarca güvenebileceğiniz bir ürün aldığınızdan emin olabilirsiniz. Performanslarını, dayanıklılıklarını ve dirençlerini ölçmek için aktüatörlerimize uygulanan testler hakkında daha fazla bilgi almak için 'Kapsamlı test süreçleri – endüstriyel aktüatörünüze güvenin’ sayfasına bakın.

LINAK uzmanları, dünya çapında uygulamanız için ideal aktüatör çözümünü bulmanıza yardımcı olmak için hazırdır. Satış Yöneticileri, Araştırma ve Geliştirme Mühendisleri, Uygulama Mühendislerinden oluşan çok deneyimli destek ekibimiz ve Müşteri Hizmetleri, Pazarlama ve Kalite uzmanlarımız, çözümünüzün beklentilerinizi karşıladığından emin olmak için sipariş, kurulum ve performans optimizasyonun her aşamasında sizinle birlikte çalışırlar.

Çözümlerimizin her biri için internet sitemizde, veri sayfaları ve kılavuzlar dâhil olmak üzere, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ürün fikri geliştirmenizi desteklemek için çözümlerinizin ayrıntılı görüntülerini oluşturmanıza yardımcı olan bir 3D modelleme aracı da sunuyoruz.

Elektrikli lineer aktüatör kalitesinin sağlanmasına yardımcı olan LINAK test mühendisi
 

Lineer aktüatörler ve yetenekleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa LINAK Actuator Academy™’den istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada elektrikli lineer aktüatör teknolojisi, bileşenleri ve kumanda seçenekleri hakkında kapsamlı bir video kütüphanesi bulunmaktadır.

Sıkça sorulan sorular

Elektrikli lineer aktüatör nedir?

Lineer aktüatör, dönüş hareketini lineer harekete (düz çizgi şeklinde) dönüştüren bir cihaz ya da makinedir. Hareketin sağlanabilmesi için ya hidrolik veya pnömatik sistemler ya da LINAK’ta yaptığımız gibi AC veya DC motorlar kullanılabilir.

Elektrikli lineer aktüatörler, hassas ve kusursuz hareketin gerekli olduğu yerlerde tercih edilen bir seçenektir. Kuvvet uygulayarak eğme, kaldırma, çekme veya itme işlemlerinin yapılmasını gerektiren her türlü uygulama için idealdir.

LINAK’ın elektrikli lineer aktüatörlerinin kullanıldığı sektörler

Lineer aktüatörler nasıl çalışır?

Lineer aktüatörlerin sık kullanılan türlerinden biri elektrikli lineer aktüatördür. Üç ana bileşenden oluşur: mil, motor ve dişliler. Motor, güç gereksinimine ve diğer faktörlere bağlı olarak AC ya da DC olabilir.

Düğme kadar basit bir kontrol üzerinden operatör tarafından bir sinyal gönderildiğinde motor, elektrik enerjisini, mile bağlı dişlileri döndüren mekanik enerjiye dönüştürür. Bu enerji mili döndürür ve mil somunu ve piston kolunun, aktüatöre gelen sinyale bağlı olarak dışarı ya da içeri hareket etmesini sağlar.

Kural olarak yüksek diş sayısı ve küçük mil adım aralığı, yavaş hareket sağlar ancak yüksek yük kapasitesi sunar. Diğer yandan düşük diş sayısı ve yüksek mil adım aralığı, daha düşük yükte daha hızlı hareket olanağı sunar.

 
Aktüatör teknolojisine yönelik Actuator Academy logosu

Actuator Academy™’yi ziyaret edin
Bir aktüatörü endüstriyel makineler için ideal kılan faktörleri öğrenin ve ardında yatan teknolojiyi keşfedin.

LINAK Actuator Academy™’ye hoş geldiniz

 

Elektrikli lineer aktüatör türleri nelerdir?

Elektrikli lineer aktüatörler çeşitli türlerde ve boyutlarda gelmektedir. Tekerlekli sandalye gibi dar uygulamalara sığacak küçük ve kompakt modellerden tekerlekli yükleyici motor kaputu gibi ağır nesneleri hareket ettiren büyük ve güçlü modellere kadar birçok ürün bulunmaktadır. Boyut ve gücün yanı sıra elektrikli lineer aktüatörler birçok farklı tasarımda da gelmektedir.

Orijinal tasarımda motor gövdesi, dişli ve mil profilinin dışında yer almaktaydı. Ama aktüatörün kullanılacağı alan kısıtlı olduğunda, motoru profil içerisinde barındıran Inline aktüatörler kullanılır. Çalışma masalarında ve bazı tıbbi uygulamalarda, motoru profil içerisinde barındıran iki veya üç kademeli Inline kaldırma kolonları kullanılır.

LINAK’ın kurucusu ve CEO’su Bent Jensen’in 1979 yılında ilk elektrikli lineer aktüatörünü geliştirmesinden bu yana şirket, birçok sektörde hareket çözümleri geliştirmek için yeni aktüatörler üretmeye ve temellerinde yatan yenilikçi teknolojileri geliştirmeye devam etti.

LINAK, çeşitli hızlarda, strok uzunluklarında ve kapasitelerde birçok lineer aktüatör ve kaldırma kolonu modeli tasarlamakta ve üretmektedir. Kompakt Inline aktüatör LA20’den güçlü LA36 modeline kadar tüm LINAK aktüatörleri, neredeyse her türlü uygulamaya uyacak şekilde üretilir.

Biri diğerine benzemeyen çeşitli kullanım alanlarına uygun aktüatörlerin tasarlanabilmesini sağlayacak neredeyse sınırsız özelleştirme seçeneği sayesinde, LINAK’ın sunduğu aktüatör çeşitliliği sunulan geniş ürün yelpazesinden daha bile kapsamlıdır.

LA20 Inline elektrikli lineer aktüatörler, küçük ebatlı LA14, hızlı boşaltma özellikli LA40, ağır hizmet tipi LA36 ve LC3 ile DL19 IC kaldırma kolonları.

Neden elektrikli lineer aktüatör kullanmalıyım?

Elektrikli lineer aktüatörler, çeşitli kontrol seçenekleri ve aksesuarları ile verimliliği artırır ve kullanıcılara hassas hareket olanağı sağlar. Elektrikli lineer aktüatörler için kontrol seçenekleri arasında el kumandaları, ayak pedalları, masa kumandaları, bilgisayar yazılımı, mobil uygulamalar vb. sayılabilir.

Hortumlar, yağlar ya da vanalara ihtiyaç duymayan elektrikli lineer aktüatörler, bakım gerektirmez ve kullanıcılar için güvenli bir ortam oluşturur. Yüksek kaliteli elektrikli aktüatörler, aşırı kuvvetlere ve ortamlara maruz bırakıldıkları çeşitli ağır testlerden geçirilir. Bu testler, her türlü durumda her zaman en iyi performansın sağlanabilmesi için yapılır. Bu aktüatörler, aksesuarlarıyla birlikte çeşitli uygulamalara kolayca monte edilip kurulabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu sayede herkes, ihtiyaç duyduğu noktaların hassas bir şekilde hareket edebilmesini kolayca sağlayabilir. Elektrikli olmaları, CAN bus gibi akıllı özelliklerin kullanılabilmesine olanak tanır (LINAK, aktüatör kumandaları için CAN SAE J1939 ve CANopen çözümlerini sunmaktadır). Entegre Kontrolörlü (IC) çözümler, çeşitli pozisyon geri bildirimi seçenekleri, sanal limitler, soft start ve stop, akım sınırlaması ve ayarlanabilir hız seçenekleri sağlayabilmektedir.

Elektrikli lineer aktüatörler ne için kullanılır?

Elektrikli lineer aktüatörler, konutlardan ofislere, hastanelerden fabrikalara ve tarım ekipmanlarından daha birçok yere kadar akla gelebilecek çoğu alanda kullanılmaktadır. Çalışma masalarına, mutfaklara, yataklara ve koltuklara hareket kazandıran LINAK aktüatörleri, ayrıca hastanelerde ve tıp merkezlerinde bulunan hasta yataklarında, hasta kaldırma sistemlerinde, ameliyat masalarında ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.

Elektrikli lineer aktüatörler, örneğin tarım, inşaat ve endüstriyel otomasyon ekipmanları gibi birçok endüstriyel ve zorlu ortamda kullanılan hidrolik ve pnömatik çözümlerin yerini alabilir

LINAK’ın elektrikli lineer aktüatörlerinin kullanıldığı sektörler

Dosyalar

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

DESKLINE ürünlerine genel bakış

Eğer çalışma masaları veya tezgâhları geliştiriyorsanız, yüksekliği ayarlayabilen elektrikli aktüatör çözümlerinden faydalanarak rakipleriniz karşısında fark yaratabilir ve işinizi geliştirebilirsiniz.

MEDLINE & CARELINE ürünlerine genel bakış

Hastane ve sağlık ekipmanlarınızı geliştirebilmenizi sağlayan yenilikçi MEDLINE & CARELINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin.

HOMELINE ürünlerine genel bakış

Ayarlanabilir yatak ve koltuklara yönelik HOMELINE sistemlerinin ve ürünlerinin çeşitliliğini keşfedin.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now