Contact us here
Lineer Aktüatörler

LA36

LINAK’tan son derece güçlü bir lineer aktüatör. 160 mm/sn’ye kadar 10.000 N’a varan itme gücü. Zorlu çalışma koşullarında kullanım için tasarlanmıştır. Endüstriyel ve tarımsal uygulamalar için güvenilir bir tercihtir. ATEX/IECEx onaylı.

LA36

LA36 aktüatör, LINAK®’ın ağır koşullarda çalışmak üzere tasarlamış olduğu en dayanıklı ve güçlü aktüatörlerden biridir.

LA36, uzun bir kullanım ömrüne ve yüksek IP koruma sınıfına sahip, bakım gerektirmeyen bir üründür. Ayrıca ekstra uzun kullanım ömrüne sahiptir.

Yüksek kaliteli aktüatör, hidrolik çözümlere kıyasla son derece güçlü bir alternatif olarak öne çıkmaktadır.

  • Maks. güç: 6.800 N
  • Maks. hız: 168 mm/sn
  • Strok uzunluğu: 100-1200 mm

IC Integrated Controller™ serisinin bir parçası olan LA36, akıllı ve güvenilir hareket çözümlerini mevcut kontrol sistemlerine kolayca entegre edebilmenizi sağlayan çeşitli endüstriyel ve mobil arayüzlere sahiptir. Üniversal LINAK I/O™ arayüzü, LINbus, Modbus ve iki CAN veri yolu protokolü CAN SAE J1939 ve CANopen arasından size uygun olanları tercih edin. Ayrıca, bu seçeneklerin birçoğu PLUS+1 ile uyumludur.

IC – Integrated Controller™ ile donatılmış aktüatörler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now

Ürün seçenekleri ve arayüzler

LA36 Long Life teknik veri sayfası

Teknik veri sayfasını online olarak görüntüleyin veya PDF olarak indirin.

LA36 teknik veri sayfası

Teknik verileri online broşür olarak görüntüleyin veya PDF olarak indirin.

LA37, LA36 ve LA35 MODBUS teknik veri sayfası

Teknik verileri online broşür olarak görüntüleyin veya PDF olarak indirin.

LA36 aktüatör kullanım kılavuzu

Bu kullanım kılavuzu, LINAK LA36 aktüatörünüzün kurulumu, kullanımı ve bakımı hakkında tüm gerekli bilgileri içermektedir.

LA36 Long Life aktüatör kullanım kılavuzu

Bu kullanım kılavuzu, LINAK LA36 Long Life aktüatörünüzün kurulumu, kullanımı ve bakımı hakkında tüm gerekli bilgileri içermektedir.

I/O™ arayüzü kullanıcı kılavuzu

Bu kullanım kılavuzu size LINAK I/O arayüzümüzün işlevselliği hakkında bilgi verecektir.

ATEX broşürü

Patlayıcı toz bulunduran ortamlarda kullanılmaya uygun ürünlere yönelik ATEX ve IECEx tarafından verilen onaylar hakkında daha fazlasını öğrenin.

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

I/O™ broşürü

Üniversal LINAK I/O arayüzünün sunduğu ezber bozan esneklik sayesinde, yenilikçi aktüatör fikirlerinizi artık daha kolay ve daha esnek bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Endüstriyel otomasyon çözümleri

Sunduğumuz bu broşürde, endüstriyel otomasyonda verimliliği artırabilecek aktüatör sistemlerinin nasıl yerleştirilebileceğine dair çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Yiyecek ve içecek çözümleri

LINAK’ın paslanmaz aktüatör serisi, hem gıda güvenliğini hem de ergonomiyi ön planda tutar.

İnşaat çözümleri

LINAK aktüatörleri, ağır iş ve inşaat makinelerinde bile olmak üzere, zorlu çalışma koşullarında yüksek performans sunar.

Denizcilik çözümleri

LINAK’ın sunduğu aktüatörler, kolonlar ve kontrolörler, teknenizin türü ne olursa olsun, ihtiyacını duyduğunuz her türlü hareketliliği sağlayabilir.

Mobil tarım çözümleri

Bu dosya, LINAK’ın 25 yılı aşkın bir süredir tarım sektörüne sağladığı çözümlere ve avantajlara ışık tutmaktadır.

Güneş takip çözümleri

LINAK’ın güneş enerjisi sistemlerine yönelik, her türlü senaryoyu düşünerek geliştirdiği ürünlerini tanıtan katalog.

Rüzgâr türbini çözümleri

Rüzgâr türbinleri için hareketlilik ve fırsat dolu bir dünya: LINAK, 15 yılı aşkın bir süredir rüzgâr enerjisi santrallerinde kullanılan çözümler için rüzgar enerjisi sektörüyle yakın iş birliği içerisinde yüksek kaliteli aktüatör çözümleri geliştirmekte ve sunmaktadır.

Dış mekân mobil uygulama çözümleri

Bu dosyamız, çim ve bahçe bakımına yönelik elektrikli ürünler geliştiren şirketlere, parça ve aksesuar sağlayan tedarikçilere ve ilgili diğer hizmetlere ışık tutmaktadır.

Araç ve mobilite çözümleri

LINAK, engelli kişilere yönelik her türlü özel araç içi tertibat için çeşitli düşük voltajlı aktüatör çözümleri sağlayabilir. LINAK’ın bu uygulama için neden mükemmel bir partner olduğunu bu broşürde keşfedin.

Tahıl işleme çözümleri

Tahıl işleme tesislerinde aktüatör çözümleri ile sağlanabilen otomasyonun getirdiği avantajları keşfedin.

Atık su arıtma çözümleri

Atık su sektöründe kullanımı kolay kontrol ve izleme sistemleri, arıtma tesislerinin her gün optimum şekilde çalışması açısından vazgeçilmezdir. LINAK’ın atık su arıtma tesisleri için sunduğu aktüatör çözümlerini bu broşürümüzde keşfedin.

Aktüatörü çalıştırdım, ancak Actuator Connect™'teki cihaz listesinde görünmüyor?

Bluetooth® Low Energy anteni, aktüatörün alüminyum muhafazasının içindeki PCB'ye monte edilmiştir. Muhafaza, sinyal gücünü büyük ölçüde düşürür ve bu nedenle sinyal kablosunun da takılması önemlidir. Sinyal kablosu, Bluetooth® sinyalini artırmak için özel bir kabloya sahiptir ve bu takılı değilse, Actuator Connect'te aktüatöre bağlanmakta sorun yaşarsınız.

CAN bus - Hangi CAN bus sürümünü kullandığınızı nasıl öğrenebilirsiniz

LINAK® olarak şu anda v1.x ya da v3.x olmak üzere iki farklı CAN bus yazılım sürümüne sahip aktüatörler sağlamaktayız.

LINAK BusLink yazılımı ile aktüatör modelini belirleyin
Doğru yazılım sürümünü kontrol etmek için aktüatörü BusLink yazılımına bağlayın. Aktüatör bağlandığında ‘Connection Information’ (Bağlantı Bilgileri) sekmesini bulabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte LA36 CAN bus aktüatörünün sürümü 3.0’dır.

Daha fazla bilgi için lütfen CAN bus kullanım kılavuzu’nun BusLink servis arayüzü bölümüne bakın.

BusLink sürüm 3.0
 
 

1.x ile 3.x sürümlerinin farkı nelerdir?
CAN bus v3.0’da birçok yeni özellik ekledik. Bunlar arasında donanım adreslemesi, dinamik hız ayarlaması, yumuşak başlatma/durdurma (soft start/stop) komutları ve daha fazla uyumluluk (125 kbps, 250 kbps, 500 kbps ve Autobaud) sayılabilir.
Yumuşak başlatma/durdurma (soft start/stop) özelliğinin artık CAN bus komutunda (3.x sürümü) tanımlanması gerektiğini lütfen unutmayın. 0 olarak bırakılırsa kademelendirme yoktur. 251’e ayarlanırsa, aktüatörün önceden tanımlanmış fabrika ayarlarını kullanacaktır. Aralardaki tüm değerler, kademelendirme süresini belirleyecektir.

Daha fazla bilgi için lütfen CAN bus kullanım kılavuzu’nun İletişim bölümüne bakın.

BusLink rehberi
BusLink simgesine tıklayarak aktüatörünüz için BusLink programını nasıl kullanacağınızla ilgili bir rehbere ulaşın.
BusLink logosu

Lineer aktüatörler nasıl çalışır?

Lineer aktüatörlerin sık kullanılan türlerinden biri elektrikli lineer aktüatördür. Üç ana bileşenden oluşur: mil, motor ve dişliler. Motor, güç gereksinimine ve diğer faktörlere bağlı olarak AC ya da DC olabilir.

Düğme kadar basit bir kontrol üzerinden operatör tarafından bir sinyal gönderildiğinde motor, elektrik enerjisini, mile bağlı dişlileri döndüren mekanik enerjiye dönüştürür. Bu enerji mili döndürür ve mil somunu ve piston kolunun, aktüatöre gelen sinyale bağlı olarak dışarı ya da içeri hareket etmesini sağlar.

Kural olarak yüksek diş sayısı ve küçük mil adım aralığı, yavaş hareket sağlar ancak yüksek yük kapasitesi sunar. Diğer yandan düşük diş sayısı ve yüksek mil adım aralığı, daha düşük yükte daha hızlı hareket olanağı sunar.

 
Aktüatör teknolojisine yönelik Actuator Academy logosu

Actuator Academy™’yi ziyaret edin
Bir aktüatörü endüstriyel makineler için ideal kılan faktörleri öğrenin ve ardında yatan teknolojiyi keşfedin.

LINAK Actuator Academy™’ye hoş geldiniz

 

Elektrikli lineer aktüatör türleri nelerdir?

Elektrikli lineer aktüatörler çeşitli türlerde ve boyutlarda gelmektedir. Tekerlekli sandalye gibi dar uygulamalara sığacak küçük ve kompakt modellerden tekerlekli yükleyici motor kaputu gibi ağır nesneleri hareket ettiren büyük ve güçlü modellere kadar birçok ürün bulunmaktadır. Boyut ve gücün yanı sıra elektrikli lineer aktüatörler birçok farklı tasarımda da gelmektedir.

Orijinal tasarımda motor gövdesi, dişli ve mil profilinin dışında yer almaktaydı. Ama aktüatörün kullanılacağı alan kısıtlı olduğunda, motoru profil içerisinde barındıran Inline aktüatörler kullanılır. Çalışma masalarında ve bazı tıbbi uygulamalarda, motoru profil içerisinde barındıran iki veya üç kademeli Inline kaldırma kolonları kullanılır.

LINAK’ın kurucusu ve CEO’su Bent Jensen’in 1979 yılında ilk elektrikli lineer aktüatörünü geliştirmesinden bu yana şirket, birçok sektörde hareket çözümleri geliştirmek için yeni aktüatörler üretmeye ve temellerinde yatan yenilikçi teknolojileri geliştirmeye devam etti.

LINAK, çeşitli hızlarda, strok uzunluklarında ve kapasitelerde birçok lineer aktüatör ve kaldırma kolonu modeli tasarlamakta ve üretmektedir. Kompakt Inline aktüatör LA20’den güçlü LA36 modeline kadar tüm LINAK aktüatörleri, neredeyse her türlü uygulamaya uyacak şekilde üretilir.

Biri diğerine benzemeyen çeşitli kullanım alanlarına uygun aktüatörlerin tasarlanabilmesini sağlayacak neredeyse sınırsız özelleştirme seçeneği sayesinde, LINAK’ın sunduğu aktüatör çeşitliliği sunulan geniş ürün yelpazesinden daha bile kapsamlıdır.

LA20 Inline elektrikli lineer aktüatörler, küçük ebatlı LA14, hızlı boşaltma özellikli LA40, ağır hizmet tipi LA36 ve LC3 ile DL19 IC kaldırma kolonları.

Elektrikli lineer aktüatör nedir?

Lineer aktüatör, dönüş hareketini lineer harekete (düz çizgi şeklinde) dönüştüren bir cihaz ya da makinedir. Hareketin sağlanabilmesi için ya hidrolik veya pnömatik sistemler ya da LINAK’ta yaptığımız gibi AC veya DC motorlar kullanılabilir.

Elektrikli lineer aktüatörler, hassas ve kusursuz hareketin gerekli olduğu yerlerde tercih edilen bir seçenektir. Kuvvet uygulayarak eğme, kaldırma, çekme veya itme işlemlerinin yapılmasını gerektiren her türlü uygulama için idealdir.

LINAK’ın elektrikli lineer aktüatörlerinin kullanıldığı sektörler

Elektrikli lineer aktüatörler ne için kullanılır?

Elektrikli lineer aktüatörler, konutlardan ofislere, hastanelerden fabrikalara ve tarım ekipmanlarından daha birçok yere kadar akla gelebilecek çoğu alanda kullanılmaktadır. Çalışma masalarına, mutfaklara, yataklara ve koltuklara hareket kazandıran LINAK aktüatörleri, ayrıca hastanelerde ve tıp merkezlerinde bulunan hasta yataklarında, hasta kaldırma sistemlerinde, ameliyat masalarında ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.

Elektrikli lineer aktüatörler, örneğin tarım, inşaat ve endüstriyel otomasyon ekipmanları gibi birçok endüstriyel ve zorlu ortamda kullanılan hidrolik ve pnömatik çözümlerin yerini alabilir

LINAK’ın elektrikli lineer aktüatörlerinin kullanıldığı sektörler

Neden elektrikli lineer aktüatör kullanmalıyım?

Elektrikli lineer aktüatörler, çeşitli kontrol seçenekleri ve aksesuarları ile verimliliği artırır ve kullanıcılara hassas hareket olanağı sağlar. Elektrikli lineer aktüatörler için kontrol seçenekleri arasında el kumandaları, ayak pedalları, masa kumandaları, bilgisayar yazılımı, mobil uygulamalar vb. sayılabilir.

Hortumlar, yağlar ya da vanalara ihtiyaç duymayan elektrikli lineer aktüatörler, bakım gerektirmez ve kullanıcılar için güvenli bir ortam oluşturur. Yüksek kaliteli elektrikli aktüatörler, aşırı kuvvetlere ve ortamlara maruz bırakıldıkları çeşitli ağır testlerden geçirilir. Bu testler, her türlü durumda her zaman en iyi performansın sağlanabilmesi için yapılır. Bu aktüatörler, aksesuarlarıyla birlikte çeşitli uygulamalara kolayca monte edilip kurulabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu sayede herkes, ihtiyaç duyduğu noktaların hassas bir şekilde hareket edebilmesini kolayca sağlayabilir. Elektrikli olmaları, CAN bus gibi akıllı özelliklerin kullanılabilmesine olanak tanır (LINAK, aktüatör kumandaları için CAN SAE J1939 ve CANopen çözümlerini sunmaktadır). Entegre Kontrolörlü (IC) çözümler, çeşitli pozisyon geri bildirimi seçenekleri, sanal limitler, soft start ve stop, akım sınırlaması ve ayarlanabilir hız seçenekleri sağlayabilmektedir.

Kullanım ömrü tahmini

Tüm LINAK® ürünleri, yüksek kalite ve ömürleri boyunca dayanıklılık sunabilmeleri için uzun vadeli ve kapsamlı fonksiyon testlerine tabi tutulur. Fakat biz bu testlerin faydasını bir adım ileriye taşıdık. Yoğun biçimde yürüttüğümüz test ve dayanıklılık çalışmalarımız sonucunda sunabildiğimiz B10 ömrü tahminleri sayesinde, sisteminizde kullandığınız LA36 aktüatörlerin yaklaşık kullanım ömürlerini artık öğrenmeniz mümkün.

B10 ömrü ve size neler katabileceğine dair daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

B10 ömrü nedir?
B10 ömrü, ürün spesifikasyonlarına uygun biçimde kullanıldıklarında aktüatörlerin %90’ı için öngörülen çalışma döngüsü sayısına dair istatistiksel olarak hesaplanan bir tahmindir (aktüatörlerin %10’u ise başarısız olur). Herhangi bir parça B10 ömrüne ulaşamadan arızalanabileceğinden dolayı, B10 ömrü garantili bir süre olarak görülmemelidir. B10 değerleri, aktüatörlerimizin oda sıcaklığında ve %20’lik görev döngüsünde yürütülen uzun vadeli testlerden alınan sonuçlara göre tanımlanır. B10 ömrü tahminlerimizin tümü, aktüatörlerin yumuşak başlatma/durdurma fonksiyonu ile kullanıldığı varsayılarak hesaplanır.

Hesaplayıcı nasıl çalışır

B10 ömrü hesaplanırken, hesaplayıcıya aşağıdaki bilgiler girilmelidir:

Sabit yük

  • Aktüatörün kaldırabileceği maksimum yük. Bu değeri etiket üzerinde “Max Load” altında bulabilirsiniz (bk. resim)
  • Nominal gerilim. Bu değeri etiket üzerinde “Power Rate” altında bulabilirsiniz
  • Esas strok uzunluğu, sistemdeki hareket mesafesidir, aktüatörün tam strok uzunluğu değil.

Değişken yük

  • Aktüatörün kaldırabileceği maksimum yük. Bu değeri etiket üzerinde “Max Load” altında bulabilirsiniz (bk. resim)
  • Nominal gerilim. Bu değeri etiket üzerinde “Power Rate” altında bulabilirsiniz
  • Hareket mesafesi, belirli bir yükte kullanılan strok uzunluğudur
 
< B10’a genel bakışa geri dön

Sabit bir yüke dayalı B10 hesaplaması

Üzgünüz, beklenmedik bir hata oluştu.

Giriş

{{lifetime.km | number: 1}} km
{{lifetime.cycles | number: 0}} döngüler

B10 ömrü tablosu

chart

Sabit yük nedir?

< B10’a genel bakışa geri dön

Değişken bir yüke dayalı B10 hesaplaması

Üzgünüz, beklenmedik bir hata oluştu.

Giriş

{{stroke | number: 0}} mm
Toplam strok uzunluğunuz maksimum değeri aştı ve 1200 mm ile sınırlandırıldı
{{equivalentLoad | number: 0}} N
{{lifetime.km | number: 1}} km
{{lifetime.cycles | number: 0}} döngüler

B10 ömrü tablosu

chart

Değişken yük nedir?

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now