Contact us here
Lineer Aktüatörler

LA33

LINAK’ın LA33 lineer aktüatörü, kompakt tasarımı güçlü performansla buluşturmaktadır. IC versiyonu temin edilebilir, ağır ve zorlu çalışma koşullarında kullanım için uygundur

LA33

LA33 aktüatör, kompakt tasarımı güçlü performansla buluşturmaktadır. Dayanıklı ve verimli tasarımı sayesinde, zorlu çalışma koşullarında kullanım için uygundur.

Bu dayanıklı ve yüksek kaliteli aktüatörün bakım gerektirmeyen ve uzun ömürlü performansının sırrı, katı kriterler dâhilinde uygulanan kapsamlı test programıdır.

 • Maks. güç: 5,000 N
 • Maks. hız: 35 mm/sn
 • Strok uzunluğu: 100-600 mm

LA33 modelinin temin edilebileceği versiyonlar: IC Basic, IC Advanced, Proportional, LINbus ve Parallel’in yanı sıra CAN SAE J1939 ve CANopen olmak üzere iki CAN bus protokolü. Ayrıca, bu seçeneklerin birçoğu PLUS+1 ile uyumludur.

IC – Entegre Kontrolör™ hakkında daha fazla bilgi edinin.


Ürün seçenekleri ve arayüzler

LA33 teknik veri sayfası

Teknik verileri online broşür olarak görüntüleyin veya PDF olarak indirin.

LA33 aktüatör kullanım kılavuzu

Bu kullanım kılavuzu, LINAK LA33 aktüatörünüzün kurulumu, kullanımı ve bakımı hakkında tüm gerekli bilgileri içermektedir.

Dış mekân mobil uygulama çözümleri

Bu dosyamız, çim ve bahçe bakımına yönelik elektrikli ürünler geliştiren şirketlere, parça ve aksesuar sağlayan tedarikçilere ve ilgili diğer hizmetlere ışık tutmaktadır.

Görüntüle

İnşaat çözümleri

LINAK aktüatörleri, ağır iş ve inşaat makinelerinde bile olmak üzere, zorlu çalışma koşullarında yüksek performans sunar.

Görüntüle

Araç ve mobilite çözümleri

LINAK, engelli kişilere yönelik her türlü özel araç içi tertibat için çeşitli düşük voltajlı aktüatör çözümleri sağlayabilir. LINAK’ın bu uygulama için neden mükemmel bir partner olduğunu bu broşürde keşfedin.

Görüntüle

Panjur çözümleri

Binalara panjur sistemleri entegre edildiği takdirde, kapalı alanlarda daha iyi bir iklim sağlamak ve enerji tüketimini düşürmek amacıyla ışık ve sıcaklık girişi kolayca kontrol edilebilir.

Görüntüle

Havalandırma ve tarım çözümleri

LINAK’ın elektrikli aktüatör çözümleri, devamlı rutubet, toz ve sıcaklık değişimlerine maruz kalan zorlu koşullar için tartışmasız bir seçimdir. Biz, sağlıklı işleyen havalandırma sistemlerinin çiftçi açısından öneminin bilincindeyiz.

Görüntüle

Yiyecek ve içecek çözümleri

LINAK’ın paslanmaz aktüatör serisi, hem gıda güvenliğini hem de ergonomiyi ön planda tutar.

Görüntüle

Endüstriyel otomasyon çözümleri

Sunduğumuz bu broşürde, endüstriyel otomasyonda verimliliği artırabilecek aktüatör sistemlerinin nasıl yerleştirilebileceğine dair çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Görüntüle

Denizcilik çözümleri

LINAK’ın sunduğu aktüatörler, kolonlar ve kontrolörler, teknenizin türü ne olursa olsun, ihtiyacını duyduğunuz her türlü hareketliliği sağlayabilir.

Görüntüle

Mobil tarım çözümleri

Bu dosya, LINAK’ın 25 yılı aşkın bir süredir tarım sektörüne sağladığı çözümlere ve avantajlara ışık tutmaktadır.

Görüntüle

Lineer aktüatörler nasıl çalışır?

Lineer aktüatörlerin sık kullanılan türlerinden biri elektrikli lineer aktüatördür. Üç ana bileşenden oluşur: mil, motor ve dişliler. Motor, güç gereksinimine ve diğer faktörlere bağlı olarak AC ya da DC olabilir.

Düğme kadar basit bir kontrol üzerinden operatör tarafından bir sinyal gönderildiğinde motor, elektrik enerjisini, mile bağlı dişlileri döndüren mekanik enerjiye dönüştürür. Bu enerji mili döndürür ve mil somunu ve piston kolunun, aktüatöre gelen sinyale bağlı olarak dışarı ya da içeri hareket etmesini sağlar.

Kural olarak yüksek diş sayısı ve küçük mil adım aralığı, yavaş hareket sağlar ancak yüksek yük kapasitesi sunar. Diğer yandan düşük diş sayısı ve yüksek mil adım aralığı, daha düşük yükte daha hızlı hareket olanağı sunar.

 
Aktüatör teknolojisine yönelik Actuator Academy logosu

Actuator Academy™’yi ziyaret edin
Bir aktüatörü endüstriyel makineler için ideal kılan faktörleri öğrenin ve ardında yatan teknolojiyi keşfedin.

LINAK Actuator Academy™’ye hoş geldiniz

 

Elektrikli lineer aktüatör türleri nelerdir?

Elektrikli lineer aktüatörler çeşitli türlerde ve boyutlarda gelmektedir. Tekerlekli sandalyeler gibi dar alanlara sığacak küçük ve kompakt modellerden tekerlekli yükleyici motor kaputu gibi ağır nesneleri hareket ettiren büyük ve güçlü modellere kadar birçok ürün bulunmaktadır. Boyut ve gücün yanı sıra elektrikli lineer aktüatörler birçok farklı tasarımda da gelmektedir.

Orijinal tasarımda motor gövdesi, dişli ve mil profilinin dışında yer almaktaydı. Ama alan dar olduğunda motorun yalnızca profil şeklinin dışına uzandığı Inline aktüatör kullanılır. Masalar ve bazı medikal uygulamalarda, iki ya da üç kademe seçenekli bir Inline motor muhafazası sunan kaldırma kolonları uygulanabilir.

LINAK’ın kurucusu ve CEO’su Bent Jensen’in 1979 yılında ilk elektrikli lineer aktüatörünü yapmasından bu yana şirket, birçok endüstride hareketli çözümleri geliştirmek için yeni aktüatörler üretmeye ve arkalarındaki yenilikçi teknolojileri geliştirmeye devam etti.

LINAK, çeşitli hızlarda, strok uzunluklarında ve kapasitelerde birçok lineer aktüatör ve kaldırma kolonu modeli tasarlamakta ve üretmektedir. Kompakt LA20’den güçlü LA36’ya kadar LINAK aktüatörleri, neredeyse her türlü uygulamaya uyacak şekilde üretilir.

Her bir özel uygulamaya uyacak bir aktüatörün tasarlanmasına yardımcı olan neredeyse sınırsız özelleştirme seçenekleri ile LINAK aktüatörleri serisi, listelenen geniş ürün serisinden çok daha fazlasını sunmaktadır.

LINAK ürünleri

Lineer aktüatör nedir?

Lineer aktüatör, dönüş hareketini lineer harekete (düz çizgi şeklinde) dönüştüren bir cihaz ya da makinedir. Hareket için AC ya da DC motorlar veya hidrolik ya da pnömatik sistemler kullanılabilir.

Elektrikli lineer aktüatörler, hassas ve temiz hareketin gerekli olduğu yerlerde tercih edilen bir seçenektir. Kuvvet uygulayarak eğme, kaldırma, çekme veya itme işlemlerinin yapılmasını gerektiren her türlü uygulama için idealdir.

LINAK’ın hizmet verdiği sektörler

 

Hareketliliğinize elektrik katın!

Aktüatör çözümlerinin hidrolik sistemlere kıyasla sağladığı avantajları öğrenin.

Online Broşür

 

Lineer aktüatörler ne için kullanılır?

Aktüatörler, evler, ofisler, hastaneler, fabrikalar, çiftlikler gibi her yerde kullanılmaktadır. Elektrikli aktüatörlerimiz, ofislere ve evlere, masalar, mutfaklar, yataklar ve koltuklar için ayarlanabilir seçeneklerle hareket kazandırmaktadır. Hastanelerde ve tıp merkezlerinde hastane yatakları, hasta liftleri, ameliyat masaları ve diğer birçok araca hareket olanakları kazandıran aktüatörler kullanılmaktadır.

Endüstriyel ve zorlu ortamlarda elektrikli lineer aktüatörler, tarım, inşaat ve endüstriyel otomasyon ekipmanlarında kullanılan hidrolik ve pnömatik çözümlerin yerini alabilir.

LINAK’ın hizmet verdiği sektörler

Neden lineer aktüatörler kullanılmalıdır?

Elektrikli lineer aktüatörler, çeşitli kontrol seçenekleri ve aksesuarları ile verimliliği artırır ve kullanıcılara hassas hareket olanağı sağlar. Elektrikli lineer aktüatörler için kontrol seçenekleri arasında el kumandaları, ayak pedalları, masa kumandaları, bilgisayar yazılımı, mobil uygulamalar vb. sayılabilir.

Hortumlar, yağlar ya da vanalara ihtiyaç duymayan elektrikli lineer aktüatörler, bakım gerektirmez ve kullanıcılar için güvenli bir ortam oluşturur. Yüksek kaliteli elektrikli aktüatörler aynı zamanda aktüatörlerin aşırı kuvvetlere ve ortamlara maruz bırakıldığı çeşitli testlerden  geçirilir. Bu testler, herhangi bir durumda herhangi bir zamanda en iyi performansın sağlanması için yapılır. Bu aktüatörler aynı zamanda aksesuarlarıyla birlikte çeşitli uygulamalarda kolayca takılacak ve kurulacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu sayede herkesin ihtiyacı olan yerlere hassas hareket olanaklarını eklemesini kolaylaştırır. Elektrikli olmaları, CAN bus (LINAK, aktüatör kontrolü için CAN SAE J1939 ve CANopen sunmaktadır) gibi diğer akıllı özelliklerin kullanılmasına olanak tanımaktadır. Entegre Kontrolör (IC) çözümleri, çeşitli pozisyon geri bildirimi seçenekleri, sanal limitler, yumuşak başlatma ve durdurma, akım sınırlaması ve ayarlanabilir hız seçenekleri sağlayabilir.

CAN bus - Hangi CAN bus sürümünü kullandığınızı nasıl öğrenebilirsiniz

LINAK® olarak şu anda v1.x ya da v3.x olmak üzere iki farklı CAN bus yazılım sürümüne sahip aktüatörler sağlamaktayız.

LINAK BusLink yazılımı ile aktüatör modelini belirleyin
Doğru yazılım sürümünü kontrol etmek için aktüatörü BusLink yazılımına bağlayın. Aktüatör bağlandığında ‘Connection Information’ (Bağlantı Bilgileri) sekmesini bulabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte LA36 CAN bus aktüatörünün sürümü 3.0’dır.

Daha fazla bilgi için lütfen CAN bus kullanım kılavuzu’nun BusLink servis arayüzü bölümüne bakın.

BusLink sürüm 3.0
 
 

1.x ile 3.x sürümlerinin farkı nelerdir?
CAN bus v3.0’da birçok yeni özellik ekledik. Bunlar arasında donanım adreslemesi, dinamik hız ayarlaması, yumuşak başlatma/durdurma (soft start/stop) komutları ve daha fazla uyumluluk (125 kbps, 250 kbps, 500 kbps ve Autobaud) sayılabilir.
Yumuşak başlatma/durdurma (soft start/stop) özelliğinin artık CAN bus komutunda (3.x sürümü) tanımlanması gerektiğini lütfen unutmayın. 0 olarak bırakılırsa kademelendirme yoktur. 251’e ayarlanırsa, aktüatörün önceden tanımlanmış fabrika ayarlarını kullanacaktır. Aralardaki tüm değerler, kademelendirme süresini belirleyecektir.

Daha fazla bilgi için lütfen CAN bus kullanım kılavuzu’nun İletişim bölümüne bakın.

BusLink rehberi
BusLink simgesine tıklayarak aktüatörünüz için BusLink programını nasıl kullanacağınızla ilgili bir rehbere ulaşın.
BusLink logosu

IC paralel aktüatör sistemi - Bir aktüatör eklenmesi, mevcut bir aktüatörün çıkarılması ya da değiştirilmesi

IC™ paralel aktüatör sisteminize bir aktüatörün eklenmesi, mevcut bir aktüatörün çıkarılması ya da değiştirilmesi.

Bir aktüatör eklemek ya da mevcut bir aktüatörü çıkartmak için:

 1. Tüm aktüatörleri BusLink’e bağlayarak paralel sisteminizdeki aktüatör sayısını ayarlayın
 2. Sistemi çalıştırmadan önce sistemin kendisini başlatmasını bekleyin

Mevcut bir aktüatörü değiştirmek için:

 1. Sistemi kapatın ve aktüatörü değiştirin
 2. Sistemi açtığınızda yeni aktüatör otomatik olarak diğer aktüatörlerin pozisyonunu yakalayacaktır

Paralel IC sisteminizin başlatılmasıyla ilgili daha fazla bilgi için lütfen IC™ paralel aktüatör sisteminin başlatılması’nı ziyaret edin.

IC paralel aktüatör sistemi - Sistemin başlatılması

IC™ paralel aktüatör sisteminizin başlatılması.

Sistemi iki şekilde başlatabilirsiniz:

 1. Sistemin Recovery (Kurtarma) modunda kendi kendine başlamasını bekleyin. Burada aktüatörler otomatik olarak 2000 ms’lik adımlarda tam strok uzunluğu için açılıp kapanırlar
 2. Sistemi, BusLink yazılımını kullanarak manuel olarak başlatabilirsiniz. Yalnızca ‘pozisyonu kaybolan’ aktüatörün başlatılması gerekmektedir, bunun için aktüatör bir yönde mekanik durdurma sistemine kadar çalıştırılarak başlatılmalıdır

Paralel IC sisteminizde sorun gidermeyle ilgili daha fazla bilgi için lütfen IC™ paralel aktüatör sisteminde sorun giderme’yi ziyaret edin.

IC paralel aktüatör sistemi - Sistemde sorun giderme

IC™ paralel aktüatör sisteminizde sorun giderme.

Bir aktüatör pozisyonunu kaybettiğinde paralel sistem Recovery (Kurtarma) moduna girer kendi kendini başlatılır. Sistem kurtarma modunda çalışamıyorsa lütfen bu sorun giderme işlemlerini uygulayın:

 1. Aktüatörler arasındaki kabloları, güç kaynağını ve iletişim sinyallerini kontrol edin
 2. Her aktüatörü BusLink yazılımına bağlayın ve hata kodlarına bakarak hangi aktüatörün sistemin durmasına neden olduğunu belirleyin

Bu bir yüksek akım hata koduysa, sistemi ters yönde çalıştırarak sistemi yeniden başlatın.

Bu hata kodları kayıtlıysa, aktüatörün değiştirilmesi gerekir: H-köprü hatası, anahtarlamalı güç kaynağı hatası ya da hall sensörü hatası.

Sorun devam mı ediyor? Lütfen bölgenizdeki LINAK® tedarikçisiyle iletişim kurun.

Paralel IC sisteminizin başlatılmasıyla ilgili bilgi için lütfen IC™ paralel aktüatör sisteminin başlatılması’nı ziyaret edin.

 

IC Integrated Controller™

Entegre kontrolörlü IC aktüatörlerimizin birçok avantajından biri, sundukları arayüz seçenekleridir

Daha fazla bilgi

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.