Contact us here
Teknoloji ve trendler

Oturarak/ayakta çalışılabilen masa teknolojisinin ardındaki hikâye

1990’lı yıllarda sektörde sürpriz etkisi yaratıp dünya genelinde bir trend başlatan teknolojimiz ile, ofis ortamlarındaki değişime nasıl katkı sağladığımızı burada öğrenebilirsiniz. LINAK, devrim niteliğindeki elektrikli ayarlanabilir oturarak/ayakta çalışılabilen masa konseptini ilk pazarlayan şirkettir: Günümüze kadar 10 milyondan fazla masayı kendi sistemleriyle donatmış olan LINAK; yenilikçilik, kalite ve tasarım konularında standartları devamlı yükselterek sektöründeki lider konumunu sürdürmektedir. Lider olduğumuz alanda diğerleri bizi izler. LINAK’ın oturarak/ayakta çalışılan masalar ile nasıl ve neden yakından ilişkili olduğunu keşfedin.

Bir ofis masasında oturarak ve ayakta çalışan bir ofis çalışanı. DL1: LINAK’ın ofis masalarında devrim yaratan “elektrikli kolon” teknolojisi.

Ofis ortamlarını yıllar içerisinde değiştiren çok tasarım trendi olmuştur; fakat bunlardan sadece azı ofis çalışanlarının hayatlarını elektrikli yükseklik ayarına sahip masalar kadar olumlu etkilemiştir. Ayakta çalışılan masaların geçmişi yüzyıllara dayansa bile, elektrikli yükseklik ayarı sayesinde hem oturarak hem de ayakta çalışılabilen masaların ardındaki teknoloji henüz yirmili yaşlarında. Yüksekliği kol, krank, gaz veya hava basıncı ile manuel olarak ayarlanabilen masalar onlarca yıldır bilinmektedir; fakat tek bir düğmeye basarak daha sağlıklı ve ergonomik çalışma imkânına kavuşmanın rahatlığı hiçbir şeye benzemez.

Peki, bu masaların içindeki teknoloji nereden geliyor? LINAK®, 1990’lı yıllarda büyümekte olan bir elektrikli lineer aktüatör şirketiydi. Dünya genelinde büyüyen şirket, tıp sektörüyle sınırlı kalmayıp başka alanlara da açılmıştı. Bu dönemde birçok girişimci; mimar, mühendis ve fotoğrafçıların çalışma masaları veya özel mutfak ve banyo uygulamaları gibi niş alanlarda daha fazla ergonomi ve çalışma konforu sağlayabilmek amacıyla bize geliyordu.

 

LINAK Segment Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili John Frost, “Yüksekliği ayarlanabilir komple masa sistemimizi, LINAK için büyük bir fırsat teşkil ettiği için geliştirmedik. Amacımız, müşterilerimize iş istasyonlarını daha kolay bir şekilde geliştirebilecekleri bir çözüm sunabilmekti” diyor. “Cevap vermek istediğimiz iki ihtiyaç vardı: Tasarımları kolaylaştırmak ve daha ekonomik hâle getirmek.”

Bunun için, özellikle çalışma masalarına yönelik yeni bir ürün geliştirmemiz ve mevcut ürün serilerimizden edindiğimiz deneyimden, teknolojiden ve kapasiteden faydalanmamız gerekiyordu. Hastane yataklarında paralel hareket eden aktüatörler, tıbbi uygulamalara yönelik sayısız kayma pedi ve yenilikçi bir geçmiş sunan LINAK, bu hedefin üstesinden gelmeye hazırdı.

John Frost
 

“Üç makine ve üç elektrik mühendisi olmak üzere toplam altı mühendis görevlendirdik. Bize kısa sürede sundukları, gelecek vadeden konsept, elektrikli yükseklik ayarına sahip iki kolonlu bir sistemdi” diyen John Frost, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu yeni üründe yenilikçiliği ile öne çıkan esas özellik, kolon hareketinde mükemmele yakın sürtünme toleranslarını kontrol eden motor, mil ve yönlendirme sistemlerinin arasındaki ilişki olmuştu. Tasarımın estetik olması şarttı; fakat esas önemli olan faktör, kolon içerisinde bulunan teknolojiydi” diyor.

 
 

Sektörde yaratılan sürpriz etkisi

LINAK, 1998 yılında çalışma masaları için tanıttığı ilk elektrikli yükseklik ayarlı komple sistemimiz ile sektörde sürpriz etkisi yaratmıştı. Sistem, yükseklik ayarının kolayca yapılabilmesini sağlayan bir masa kumandasından, masaya kusursuz hareket kazandıran gelişmiş bir kontrol kutusundan ve çalışma masalarında devrim yaratan DESKLIFT™ 1 (DL1) adlı “elektrikli kolondan” oluşmaktaydı.

Yüksekliği ayarlanabilir masalarda günümüzde normal gördüğümüz tüm özellikler, 1998 yılında o güne dek hiç görülmemiş çığır açıcı yeniliklerdi. Masa kolonlarına motor ve mil ile çalışan kaldırma sistemleri entegre etmek, kusursuz ve sessiz yükseklik ayarı sağlamak ve tüm bunları basit bir paket çözüm olarak sunmak, o dönemde yenilikçiliği ile dikkat çeken büyük atılımlar olmuştu.

Yeni teknoloji tanıtıldıktan sonraki amaç, müşterileri yeni çözüme geçişlerinde desteklemek olmuştu.

LINAK, bu teknolojinin özellikle Kuzey Avrupa’da bu kadar başarılı bir şekilde benimseneceğini tahmin etmemişti. Yüksekliği elektrikli ayarlanabilir çalışma masası sistemlerine olan talep, çözümün endüstriyel iş istasyonlarından ofis masalarına yayılmasıyla hızlı bir büyüme kaydediyordu.

1998 yılında geliştirilen, devrim niteliğindeki DL1 sistemi: Çalışma masaları için geliştirdiğimiz ilk elektrikli yükseklik ayarlama sistemi: LINAK’ın masa kumandası, kontrol kutusu ve “elektrikli kolonları”.Devrim yaratan “elektrikli kolon” ile ofis masaları için geliştirilen yüksekliği elektrikli ayarlanabilir ilk komple sistemimiz: DL1
 
 

Dünyayı beklenmedik şekilde saracak bir trend!

Oturarak/ayakta çalışılan masalar, 2000’li yılların başlarında İskandinavya’da bir norm hâline gelmişti ve Kuzey Avrupa’nın diğer ülkelerinde hızlı bir şekilde yayılıyordu. Yüksekliği elektrikli ayarlanabilir çalışma masaları, medyada “oturmak sigara içmek kadar zararlıdır” sözünün duyulmaya başlamasıyla beraber 2000’li yılların sonlarına doğru Kuzey Amerika’da da ilgi görmeye başlamıştı. Hemen ardından bu yönde hızlı bir değişim başlamıştı.

LINAK ile çalışmaya başlayan çok sayıda mobilya üreticisi, yükseklik ayarlama teknolojisinin iş yerinde ergonomiye sağladığı avantajlar konusunda müşterilerini bilgilendirmeye başlamıştı. Müşterilerimize çözüm bulmaya çalışırken dünya genelinde farkında olmadan “ergonomik çözümler ile ofis çalışanlarının yaşam kalitelerini iyileştirme” trendini başlatmıştık.

DL1 broşürleri
 
 

DL1, 25 yıl önce ileri teknoloji kabul ediyordu ve bu modelin gelişmiş versiyonu günümüzde ürün portföyümüzde hâlen yerini almaktadır. Günümüz pazarında DPI ve DPG1C masa kumandaları gibi inovatif yeni LINAK ürünleri, ürün tasarımı dalında ödül kazanmaya devam ediyor. Ayrıca NeoCon tasarım ödüllerine de layık görülen çeşitli LINAK ürünleri arasında yer alan Desk2Device USB şarj cihazı, yakın zamanda Best of NeoCon Gold ödülünü kazanmasıyla dikkat çekiyor.

Çalışma şekilleri değiştikçe, mobilya tasarımları ve işlevsel özellikleri de değişecektir. LINAK, bilinen ve bilinmeyen sorunlara çözüm bulma yönündeki eşsiz itiş gücünü, sahip olduğu köklü “değişim arzusundan” almaktadır. Çok sayıda ilke imza atmış olmamız, bize ayarlanabilir mobilya tasarımını bir üst seviyeye taşıma yönünde gerekli motivasyonu sağlamaktadır.

LINAK’ın 1998 yılından bu yana 10 milyondan fazla elektrikli ayarlanabilir masa sistemi satmış olduğu düşünüldüğünde, dünyanın genelinde ofis çalışanlarının yaşam kalitelerini yükselten çözümleriyle ofis ortamlarını iyileştirme konusunda başarılı olduğu rahatça söylenebilir.

DL1: 1990’lı yılların sonlarında tanıtılan bu kolon, LINAK® çalışma masası sistemlerinin atasıdır.DL1: 1990’lı yılların sonlarında tanıtılan bu çözüm, LINAK çalışma masası sistemlerinin atasıdır.
 
 

 
Marangoz Herwig Danzer

Marangozun erken ortaklığı
Bundan 25 yıl önce DL1 sistemiyle donatılmış, yüksekliği ayarlanabilir bir masa, günümüzde hâlen çalışıyor olabilir mi?

Bu sorunun cevabı “evet”tir.

Herwig Danzer adlı bir marangoz, 1998 yılında kendisine yüksekliği ayarlanabilir bir çalışma masası oluşturmak istemişti. Bu fikir, o dönemde son derece fütürist ve modern kabul ediliyordu.
Devamını okuyun...

 

 
Ergonomiyi ofiste bırakmayın

Ergonomiyi ofiste bırakmayın!
Yaşadığımız “yeni normal” sürecinde birçoğumuz ofis masalarını geride bırakıp mutfak masalarından çalışmaya devam ediyor. Dünyadaki gelişmeler nedeniyle her ne kadar yakında iş yerlerimizde çalışmaya geri dönecek olsak da, evden çalışma kavramı bir şekilde hayatlarımızın parçası olmaya devam edecek. Texas A&M Üniversitesi Ergonomi Merkezinden Dr. Mark Benden ve Martha Parker, şu anda evden çalışan ve yakın gelecekte de çalışmaya devam edecek olanlar için birçok ipucu ve öneri sunuyor.
Devamını okuyun...

 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now