Teknoloji ve trendler

Malzeme elleçleme işlerinin geleceği otomasyonda

Mobil robotlar, günümüz imalat sektöründe birçok rutini ve yorucu işi üstlenmiş durumda. Ayrıca modern ardiyelerde çeşitli malzemelerin elleçleme işleri de robotların üzerinde. Bir sonraki sanayi devriminde öne çıkacak OYA’lar ve OMR’ler, kullanıldıkları her yerde ergonomiyi, güvenliği ve verimliliği de artırmaktadır.

Kendi AGV’mizi çalışırken izleyin

 

Fiziksel açıdan yorucu olup, ağır işçilik gerektiren işleri üstlenmeye hazır olan çalışanlar bulmak her geçen gün zorlaşmaktadır. Ardiye alanlarında optimizasyon, imalatlarında daha fazla esneklik ve çalışanlarından daha iyi faydalanma hedeflerine sahip şirketler; süreç otomasyonu sağlamanın, verimliliklerini artırmanın ve maliyetleri düşürmenin yollarını aramaktadırlar.

Bu, dünya genelinde net bir şekilde gözlemlenebilen bir trenddir ve yukarıdaki hedeflerin tümüne, Otonom Mobil Robotların (OMR’ler) ve Otomatik Yönlendirmeli Araçların (AGV’lEr) daha yaygın kullanılması ile ulaşılabilir. İmalat sanayisinde çeşitli malzemelerin elleçleme işlerini yerine getirebilen bu akıllı makineler, aynı zamanda stok yönetiminin de kolaylaştırılmasında yardımcı olmaktadır. İngiliz araştırma ajansı “Interact Analysis”e göre, mobil robot pazarı 2017-2022 yıllarında çift haneli büyüme oranlarını geçecek ve 2022 yılında 7 milyar USD’ye ulaşacak.

Yükleme fonksiyonlu en popüler platformlar
Mevcut pazar yakından incelendiğinde, OMR/AGV’ler arasında en yoğun şekilde kullanılan türün yükleme robotları olduğu görülebilir. Bu cihazların en sık kullanıldıkları alanlar arasında, örneğin paletlerin veya rafların A noktasından B noktasına taşınması vardır. Paletlerin taşınabilmesi, güçlü ve dayanıklı kaldırma sistemleri gerektirir ve LINAK®, özellikle uzmanlaştığı bu alanda yılların deneyimine sahiptir.

Hassasiyet ve güvenilirlik kilit önem taşıyan faktörlerdir
Malzemelerin imalattan lojistiğe kadar uzanan elleçleme süreçleri, son kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için hassas ve güvenilir bir şekilde yürütülmelidir. İş Geliştirme Müdürü Heiko Kleineder’ye göre, LINAK® tarafından geliştirilen aktüatörler bu nitelikleri sayesinde mobil robotlar için mükemmel bir tercihtir.

“LINAK®’ın elektrikli aktüatörleri, her zaman hassasiyetleri ve güvenilirlikleri ile bilinmiştir. Elektrikli hareket çözümlerimiz ile donatılmış otonom robotlar ve AGV’ler, gerçekten faydalı olabilmeleri için bu niteliklerin her ikisine de mutlaka sahip olabilmelidir” diyen Kleineder, sözlerine şöyle devam ediyor:

“CANopen arayüzü ve geri besleme seçenekleri sunan aktüatörlerimizin modern mobil robot tasarımları ile entegrasyonu da gerçekten kolaydır. Uzun ömürlü olup bakım gerektirmeyen aktüatörlerimiz, tercihlerinde titiz davranan OEM’lerin görmek istediği yüksek güvenilirlik seviyesini de sunmaktadır. Müşterilerimize esnek çözümler yaratmaya alışkınız ve istenilen sonuçlara ulaşabilmek için OEM’ler ile sıkça işbirliğinde de bulunuruz. Yaptığımız işten bu nedenle eminiz!”.

Elektrikli aktüatörlerin AGV ve OMR uygulamanızı nasıl destekleyebileceği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin.

 

 
Aktüatör teknolojisine yönelik Actuator Academy logosu

Actuator Academy™
Bir aktüatörü endüstriyel makineler için ideal kılan faktörleri öğrenin ve ardında yatan teknolojiyi keşfedin.

LINAK Actuator Academy™’ye hoş geldiniz

 

 

LINAK, Danimarka’da türünün ilk AGV'sine sahip.

Çalışanlarımızı fiziksel olarak yorucu işlerden uzak tutmak için kullandığımız AGV’lerin süreç otomasyonunda sağladığı avantajların LINAK olarak bilincindeyiz.

Danimarka’daki fabrikamızda Makine bölümünde kaldırılan ağır yükler ile AGV’miz ilgileniyor. Gün boyunca yaklaşık 40 ton mil taşıyan AGV, önceleri el arabası ile manuel olarak yapılan önemli bir görevi üstlenmiş durumunda.

AGV tamamen otonom olup, gerekli milleri doğru işleme istasyonlarına götürerek çalışanlar ile birlikte çalışıyor. Malzemelerin hassas akışını sağlayan AGV, bir yandan stok durumunu ve malzemelerin nerelere iletildiğini de izliyor.

LINAK’ta AGV kullanılmasının başlıca nedeni, çalışanlar için daha fazla ergonomi ve güvenlik sağlamaktır. AGV ile çalışırken daha fazla sürecin bilgisayar tarafından kontrol edilmesi sayesinde, öncelerine kıyasla daha az hata ile karşılaşıyoruz.

AGV’miz, türünün İskandinavya’daki ilk örneği olup, LINAK LA25 ve La36 aktüatörler ile donatılmıştır.
Biz ona “Marie” adını verdik ve onunla bu videoda tanışabilirsiniz.

 
LINAK TECHLINE Ar-Ge ve Üretim – Perde arkası play-icon

LINAK TECHLINE Ar-Ge ve Üretim – Perde arkası

Lineer aktüatör geri besleme verileri | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatör veri geri bildirimi

Lineer aktüatörler ile akıllı hareket | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatörler ile akıllı hareket

Lineer aktüatör yapılandırma yazılımı | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatör yapılandırma yazılımı

Dosyalar

LINAK test broşürü

Aktüatör içerisinde bulunan her bir parça, LINAK’ın test merkezinde kapsamlı testlere tabi tutulur. Daha fazla bilgiyi bu klasörde bulabilirsiniz.

Görüntüle

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Görüntüle

Akıllı aktüatör hareketlerinin size ne sunduğunu öğrenmek ister misiniz?

Entegre kontrolörlü (IC) aktüatörlerde hangi göreceli ve mutlak konumlandırma geri besleme türlerinin sunulduğunu keşfedin. Ayrıca, akıllı aktüatörünüzde hangi özellikleri yapılandırabileceğinizi öğrenin.

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.