Contact us here
Teknoloji ve trendler

Malzeme yükleme/taşıma işlerinin geleceği otomasyonda

Mobil robotlar, günümüz imalat sektöründe birçok rutini ve yorucu işi üstlenmiş durumda. Ayrıca modern ardiyelerde çeşitli malzemelerin yükleme/taşıma işleri de robotların üzerinde. Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (OYA) ve Otomatik Mobil Robotlar (OMR), bir sonraki sanayi devriminin ideal temsilcileri olmakla beraber her yerde ergonomiyi, güvenliği ve verimliliği bir üst seviyeye taşıyabiliyorlar.

Malzeme yükleme/taşıma işlerinin geleceği otomasyonda

Kendi OYA’mızı çalışırken izleyin

 

Günümüzde fiziksel açıdan yorucu olan ve ağır işçilik gerektiren işlerde çalışacak insan bulmak geçmişte hiç olmadığı kadar zor. Ardiye alanlarında optimizasyon, imalatlarında daha fazla esneklik ve çalışanlarından daha iyi faydalanma hedeflerine sahip şirketler; süreç otomasyonu sağlamanın, verimliliklerini artırmanın ve maliyetleri düşürmenin yollarını aramaktadırlar.

Bu durum tüm dünyada yaygınlaşan bir trend olduğundan, yukarıda bahsedilen türde işlerin halledilebilmesi için OMR ve OYA kullanımının yaygınlaşması gerekmektedir. Neredeyse her yerde üretim tesislerinde malzeme yükleme/taşıma işlerini üstlenecek olan bu akıllı makineler, aynı zamanda stok yönetimini de kolaylaştıracaktır.

A3 (Association of Advancing Automation) tarafından sağlanan verilere göre, günümüzde faaliyet gösteren ardiyelerin %95’inde henüz otomasyon bulunmuyor. Interact Analysis, mobil robot kullanmaya başlayacak ardiyelerde 2025 yılına kadar %10’luk bir artış yaşanacağını öngörüyor. O güne gelindiğinde mobil robot kullanan tesislerin sayısı yaklaşık 2 milyonu bulmuş olacak.

 

En popüler modeller taşıma birimi bulunan sistemler

Günümüz pazarı mercek altına alındığında, taşıma birimi bulunan mobil robotlar en sık kullanılan robot türüdür. Tipik görevleri, örneğin palet, koli ve raf gibi yükleri taşımaktır. Klasik A’dan B’ye taşıma görevlerini yerine getiren mobil robotlar, geleceğin fabrikalarında esnek taşıma sistemleri olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Ağır yüklerle çalışılabilmesi için, dayanıklı bir dikey kaldırma sistemi gereklidir. LINAK®, doğru çözümü bulmanızda yardımcı olmak için yıllara dayanan deneyimi ile yanınızda.

 

Hassasiyet ve güvenilirlik önemli faktörlerdir

Son kullanıcıların beklentilerini karşılayabilmek için, malzeme yükleme/taşıma işlemleri üretimden lojistiğe hassas ve güvenilir olabilmelidir. LINAK’ın aktüatörleri, İş Geliştirme Müdürü Heiko Kleineder’e göre mobil robotlar için ideal.

“Hassasiyet ve güvenilirlik kavramları, uzun yıllardır LINAK’ın aktüatörleriyle eş anlamlı tutulmaktadır. Elektrikli hareket çözümlerimiz ile donatılmış otonom robotların ve OYA’ların başarılı olabilmeleri, bu iki niteliğe sahip olabilmelerin bağlıdır” diyen Kleineder, sözlerine şöyle devam ediyor:

“CANopen veya IO-Link arayüzünden ve geri bildirim sinyal seçeneklerinden faydalanan aktüatörlerimiz, modern mobil robot tasarımlarına gerçekten çok kolay entegre edilebiliyor ve dijital ikizlerinin oluşturulmasını da destekliyor. Ayrıca, uzun ömürlü ve bakım istemeyen aktüatörler, müşterilerimizin ihtiyacını duyduğu yüksek güvenilirlik seviyesini sunuyor. İsteğe özel çözümler üretmeye alışkınız ve istenilen sonuçlara ulaşabilmek için sıkça müşterilerimizle beraber çalışırız. Uzman birikimimiz de buradan kaynaklanıyor!”.

Elektrikli aktüatörlerin OYA ve OMR uygulamanızı nasıl destekleyebileceği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin.

 

Malzeme yükleme/taşıma uygulamalarına yönelik çözümlerimiz

LINAK’ın otonom mobil robotlar için sunduğu çözümleri merak ediyor musunuz? Müşterilerimiz olan Scallog, Smart Robotics ve InSystems Automation şirketlerinin harika uygulamalarını keşfedin.

ScallogScallog
Smart roboticsSmart Robotics
InSystems automationInSystems Automation
 
 

 
Aktüatör teknolojisine yönelik Actuator Academy logosu

Actuator Academy™’yi ziyaret edin
Bir aktüatörü endüstriyel makineler için ideal kılan faktörleri öğrenin ve ardında yatan teknolojiyi keşfedin.

LINAK Actuator Academy™’ye hoş geldiniz

 

 

LINAK, Danimarka’da türünün ilk OYA’sına sahip

Çalışanlarımızı fiziksel olarak yorucu işlerden uzak tutmak için kullandığımız OYA’ların süreç otomasyonunda sağladığı avantajların LINAK olarak bilincindeyiz.

Danimarka’daki fabrikamızda Makine bölümünde kaldırılan ağır yükler ile OYA’mız ilgileniyor. Gün boyunca yaklaşık 40 ton mil taşıyan OYA, önceleri el arabası ile manuel olarak yapılan önemli bir görevi üstlenmiş durumunda.

Çalışanların yanında tamamen otonom bir şekilde çalışan OYA, gerekli mil ürünlerini doğru işleme istasyonlarına taşıyor. Bu sayede hem doğru malzeme akışı sağlanabiliyor hem de stok durumu ve malzemelerin nereye yerleştirildiği takip edilebiliyor.

LINAK’ta OYA kullanılmasının başlıca nedeni, çalışanlar için daha fazla ergonomi ve güvenlik sağlamaktır. OYA kullanıldığında daha fazla sürecin bilgisayarlar tarafından kontrol edilmesi, daha az hata ile karşılaşmamıza da neden oluyor.

OYA’mız İskandinavya’da türünün ilk örneğidir ve LINAK’ın LA25 ve LA36 aktüatörleriyle donatılmıştır.
Biz ona “Marie” diyoruz ve onu bu videoda çalışırken izleyebilirsiniz.

 
Lineer aktüatör geri besleme verileri | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatör veri geri bildirimi

Lineer aktüatörler ile akıllı hareket | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatörler ile akıllı hareket

Lineer aktüatör yapılandırma yazılımı | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatör yapılandırma yazılımı

Dosyalar

LINAK test broşürü

Aktüatör içerisinde bulunan her bir parça, LINAK’ın test merkezinde kapsamlı testlere tabi tutulur. Daha fazla bilgiyi bu klasörde bulabilirsiniz.

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Malzeme yükleme/taşıma işlerimde çalışan mobil robotlara yönelik aktüatörler

Biz, malzeme yükleme/taşıma işlemlerinde kaldırma uygulamalarındaki çözüm ortağınızız. Elektrikli aktüatör çözümlerimizin mobil robotunuz veya endüstriyel ağır vasıtanız için neden ideal bir tercih olduğunu keşfedin.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now