Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Taşıma robotlarında yükseklik ayarı

Berlin merkezli InSystems Automation GmbH şirketi, proANT robotlarındaki yükseklik ayarlama sistemi için LINAK’ın elektrikli lineer aktüatörlerini kullanıyor. Güvenliğin yanı sıra güvenilirlik de önemli bir rol oynamaktadır. Editörün notu: 2019'dan beri InSystems, ASTI Mobile Robotics Group'un bir parçasıdır.

Kristof Parz (InSystems) ve Marius Bruns (LINAK)

Çok çalışkanlar, hızlılar ve güvenilirler. Ayrıca üretim ve imalat tesislerinde sanki görünmez bir el tarafından yönetiliyorlar. Herkesin sürücüsüz taşıma araçlarını konuştuğu günümüzde, dünyanın dört bir yanında büyük üretim tesislerinde bu tür çözümlerle giderek daha sık karşılaşıyoruz. Robot teknolojisi geldiği noktada çok daha kullanıcı dostu olmakla beraber, robotların kullanıcı tarafından programlanmasını da oldukça kolaylaştırmaktadır.

Robotlara ve genel olarak otomasyona olan ihtiyaç, sürücüsüz taşıma sistemlerinin giderek daha popüler olmasını sağlamaktadır. LINAK® tarafından geliştirilen elektrikli lineer aktüatörler, genelde kaldırma ve indirme işleri başta olmak üzere mobil robotların çeşitli fonksiyonlarında kullanılmaktadır. Berlin merkezli InSystems Automation GmbH şirketinin geliştirdiği proANT taşıma robotları, müşterinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen kapsamlı bir ürün serisidir. proANT taşıma sistemleri, 30 ile 1.200 kilogram arası yükler için tasarlanmıştır.

InSystem’in baş tasarımcısı Kristof Parz, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özelleştirilmiş araçlar geliştirmenin zorluklarıyla sürekli yüzleşmek durumunda kalıyor. Üzerinde yük bulunan tekerlekli paletleri taşımak üzere geliştirilmiş proANT 654, yükseklik ayarlama sistemi olan bir tasarım gerektiriyordu. Robotun sahip olduğu forklift kolu paletin altına girip paleti zeminden teması kesilene kadar kaldırmak zorundadır.

InSystems tarafından geliştirilen proANT
 

Parz, “Kaldırma mekanizmasında LINAK’ın bir aktüatörünü kullandık” diyor. Kendisi, bu ölçülerdeki araçlarda hidrolik pompasını ve hidrolik sistemlerin gerektirdiği tüm diğer parçaları barındırmak son derece zor olduğundan dolayı, bir hidrolik çözüm kullanmayı hiçbir zaman düşünmemiş Kompakt hidrolik sistemler bile elektrikli çözüme kıyasla sadece sınırlı avantajlar sunmaktadır. Diğer yandan kontrol, konumlandırma ve çevresel faktörler düşünüldüğünde elektrikli sistemler bariz bir şekilde öne çıkmaktadır. Çünkü 3.000 N’luk gerekli kaldırma kuvveti ve 65 mm’lik maksimum kaldırma yüksekliği, modern elektrikli aktüatörler için hiç sorun değil.

Güvenlik, azami önem taşımaktadır
Güvenliğin sağlanması karmaşık ve zor bir konu olabiliyor. Sürücüsüz taşıma sistemleri insanlarla aynı ortamda çalıştıkları için, belirli kurallara uyulması şarttır. Bu bağlamda, örneğin, kaldırma sınırı son derece önemlidir. Yükün çok fazla kaldırılması, sistemin hasar görmesine ve hatta insanların yaralanmasına neden olabilir.

LINAK’ın aktüatörleri çeşitli sinyaller verir ve konumları hakkında bilgi sağlar. proANT 654’te kullanılan LA33 aktüatör, hareketlerini hassas biçimde uygulayabilmesi için konumu hakkında analog ve dijital olarak bilgi verir. Belirlenen son konum, alt referans noktası olarak kullanılır. Aktüatör bu noktaya ulaştığında kurs sonu sinyali verir. InSystems, üst uç konum için aktüatör haricinde ek bir sensör daha kullanır:

Kristof Parz, bunu şöyle açıklıyor: “Güvenlik nedeniyle üst uç konum aktüatör dışında bulunan ayrı bir sensör tarafından denetlenir. Taşıma sistemlerimiz insanların da çalıştığı yerlerde faaliyet göstermektedir. Bu nedenle, birbirlerinden bağımsız iki güvenlik sistemine ihtiyaç duyuyoruz.”

InSystems tarafından geliştirilen proANT

Genç tasarımcı, bir diğer proje için rulolu konveyör kaldıracak bir sistem geliştirmek ve bunun için paralel olarak çalışan iki elektrikli aktüatör kullanmak zorundaydı. Bu noktada LINAK’ın entegre kontrolörlü IC serisi aktüatörleri devreye girdi. Aktüatörlerin paralel olarak işlemesi için gerekli elektronik bileşenler aktüatöre entegre edilmişti ve aktüatörler arası iletişim raylara monte edilen kompakt bir PCB (baskılı devre kartı) ile sağlandı.

Güvenliğin yanı sıra güvenilirlik de önemli bir rol oynamaktadır. Otomasyonun sağladığı ekonomik avantajdan tam olarak faydalanılabilmesi için, teknolojinin de uzun vadede kusursuz bir şekilde çalışabilmesi gereklidir.

 

Kristof Parz, “Taşıma sistemlerimiz, günlük kullanımda tümseklerden geçmek durumunda kalıyor ve bu nedenle sürekli darbelere ve titreşimlere mazur kalıyor. Bu nedenle, entegre edilmiş bileşenlerin gerçekten yüksek kalitede olması gerekiyor. Elektrikli aktüatörler dâhil sistemlerimizde kullandığımız tüm bileşenler, yüksek kalite standartlarına sahip olmalıdır” diyor.

InSystems Automation hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz

IC ve BUS iletişim sistemleri sayesinde, aktüatörlerinizi kolayca izleyebilirsiniz play-icon

IC ve BUS iletişim sistemleri sayesinde, aktüatörlerinizi kolayca izleyebilirsiniz

Dosyalar

LA33 aktüatör kullanım kılavuzu

Bu kullanım kılavuzu, LINAK LA33 aktüatörünüzün kurulumu, kullanımı ve bakımı hakkında tüm gerekli bilgileri içermektedir.

Endüstriyel otomasyon çözümleri

Sunduğumuz bu broşürde, endüstriyel otomasyonda verimliliği artırabilecek aktüatör sistemlerinin nasıl yerleştirilebileceğine dair çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now