Teknoloji ve trendler

IC aktüatörler ile akıllı hareket

Entegre kontrolörlü elektrikli lineer aktüatörler, endüstriyel makinelerin veya tarım sektöründe kullanılan araçların otomasyonuna yönelik birçok avantaj sunmaktadır. Bakım gerektirmeyen IC aktüatörler, montajda sundukları kolaylıkları ve hareketlerindeki yüksek hassasiyet ile öne çıkıyor Neden ve nasıl sorularının yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Entegre kontrolörlü (IC) aktüatörlerin montajı, haricî kontrol kutusuna ya da rölelere ihtiyaç duymadıklarından dolayı son derece kolaydır. IC aktüatörler; çeşitli veri geri bildirimi türleri, kullanımı kolay kontrol çözümleri, strok sonu giriş/çıkış sinyalleri, özelleştirme ve aktüatör izleme imkânları sunmaktadır. Ayrıca paralel harekete ve entegre BUS iletişimine de izin vermektedir.

Entegre Kontrolör

Kullanılan entegre kontrolör, polariteyi değiştirebilmesiyle bilinen H-bridge teknolojisi temelinde geliştirilmiştir.

 

IC aktüatörlerinin sunduğu veri geri bildirimi ve yapılandırma seçeneklerini aşağıda genel olarak görebilirsiniz. Bu bilgiler, ihtiyaçlarınıza uygun bir hareket çözümü geliştirmenizde ve uygulamanıza kusursuz bir şekilde entegre etmenizde yardımcı olabilir.

Veri geri bildirimi

Aktüatörden alınan veriler, aktüatörün konumu hakkında hassas bilgi verir. Bu veriler, çoğu uygulamadan optimum performans alınabilmesi için önemlidir.

Entegre kontrolörlü (IC) aktüatörler, sundukları çeşitli entegre geri bildirim türleri sayesinde, aktüatörlerin konumlarının kolay ve hızlı bir şekilde görülebilmesini sağlamaktadır.

Göreceli konumlandırma

Göreceli konumlandırma, sayma yönteminden faydalanan bir geri bildirim türüdür. Çalışma şekli, merdiven çıkarken tırmanılan basamakların sayılmasına benzer. Bu özellik, güç kapatıldığında aktüatörün birkaç milimetre hareket edip konum hakkında hatalı bilgi vermesini önlediğinden, özellikle sürekli güç uygulanan uygulamalar için uygundur. Çünkü aktüatör milimetrik harekette bulunursa, yeniden kalibre olabilmesi için fiziksel strok sonuna (iç veya dış) hareket etmek durumunda kalır.

Veri geri bildirimi türleri:

 • Tek Hall
 • Çift Hall

Mutlak konumlandırma

Mutlak konum, mekanik olarak kaydedilen ve aktüatörün her zaman hatırladığı bir konumdur. Bu, gücün zaman zaman kapatıldığı uygulamalar için ideal bir tercihtir. Bu sayede aktüatör, yeniden güç verildiğinde esas konumunu hatırlar.

Veri geri bildirimi türleri:

 • Mekanik potansiyometre
 • Analog 0-10 V ve 4-20 mA
 • PWM
 • Kurs sonu sinyalleri
 

Aktüatör uzmanımız, entegre kontrolörlü aktüatörlerdeki geri bildirim seçeneklerini ve uygulamanızda en iyi kontrol çözümünü sağlamak amacıyla bu seçenekleri nasıl kullanabileceğinizi bu videoda açıklamaktadır.

 

Yapılandırma

Aktüatör hareketini uygulamanıza uyarlayabilmek için, IC aktüatörlerde bulunan yapılandırma seçeneklerini kullanın.

Aşağıdaki iki parametre yapılandırılabilir:

 • Veri geri bildirimi türleri ve ölçeklendirme
  • IC aktüatör, kullanıcının kontrol sistemine çeşitli geri bildirim türlerinden birini kazandırabilir. Geri bildirim türü seçildikten sonra geri bildirim değerleri tanımlanabilir. Örneğin, akım geri bildirim değeri olarak 4-20 mA aralığı tanımlanabilir. Bu durumda, aktüatör geri çekildiğinde alınan geri bildirim 4 mA ve uzatıldığında 20 mA olur. Geri bildirimin temelinde darbeler yatmaktadır ve çıkışın niteliğine çözünürlük adı verilmektedir. Düşük mil adım aralığı yüksek çözünürlük sağlar ve bu sayede konum hakkında daha hassas bilgi alınabilir. Sanal strok sonu yapılandırıldığı zaman, entegre kontrolör (IC) bildirimin ölçeklendirilmiş olmasını sağlar. Örneğin, aktüatörün %50 strok uzunluğunda durmasını gerektiren bir uygulamada, sinyal çıkışı aktüatörün durduğu konumda 20 mA olmalıdır, fiziksel strok sonunda değil.
 • Sanal limitler
  • Aktüatörün hem geri çekilmiş hem de uzatılmış konumları için sanal limitler tanımlamak mümkündür. Aktüatör hareket sinyali aldığında, sadece sanal strok sonuna kadar hareket eder. Bu özellik, aktüatörünüzü prototip çalışması için kullanıyorsanız özellikle kullanışlıdır. Strok uzunluğunu zaman zaman ayarlamanız gereken uygulamalar da bu özellikten faydalanabilir.
 • Soft start ve soft stop
  • Soft start ve soft stop özelliği, aktüatörün yavaşça hızlanarak tam hıza ulaşmasını veya tam hızdan yavaşlayarak durmasını sağlar. Bu özellik, hem aktüatörün kullanım ömrünü artırır hem de uygulamanın kusursuz hareketlere sahip olmasını sağlar. Soft start ve soft stop özelliği, milisaniyelik hassasiyetle yapılandırılabilir. Standart değer 300 ms olarak belirlenmiştir (başka bir değer belirtilmediği takdirde) ve 30 saniyeye kadar uzatılabilir.
 • Akım limitleri
  • Aktüatörün her iki yöndeki hareketi için akım limitleri tanımlamak mümkündür. Sıcaklıkta oluşabilecek değişiklikler, aktüatörün tükettiği akımı da etkiler. Entegre kontrolör, ortam sıcaklığındaki değişiklikleri ön tanımlı iki akım limiti ile akıllı bir şekilde yönetir. Bu limitleri, uygulamaya özel gereklilikler doğrultusunda yapılandırmak da mümkündür.
 • Ayarlanabilir hız
  • Aktüatör, standart olarak %100 hız ile çalışır. Aktüatörü daha düşük bir hızda çalışacak şekilde ayarlamak da mümkündür. Daha yavaş hızların aktüatör performansını da düşüreceğinden dolayı, hızın %50-100 aralığında tutulmasını öneriyoruz.
 

BusLink

Tüm parametreler, LINAK® BusLink yapılandırma yazılımı ile izlenebilir ve yapılandırılabilir.
Yalnızca seçilmiş IC aktüatörler için

 

LINAK IC aktüatörlerin nasıl yapılandırıldığını bu rehberden öğrenin ya da BusLink’in özelliklerini aktüatör uzmanlarımızdan duymak için aşağıdaki videoyu izleyin.

 

Lineer aktüatörler ile akıllı hareket | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatörler ile akıllı hareket

Lineer aktüatör geri besleme verileri | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatör veri geri bildirimi

Lineer aktüatör yapılandırma yazılımı | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Lineer aktüatör yapılandırma yazılımı

IC ve BUS iletişim sistemleri sayesinde, aktüatörlerinizi kolayca izleyebilirsiniz play-icon

IC ve BUS iletişim sistemleri sayesinde, aktüatörlerinizi kolayca izleyebilirsiniz

Endüstriyel uygulamalarınıza Tak Çalıştır (Plug & Play™) hareket çözümleri nasıl sağlanır? play-icon

Endüstriyel uygulamalarınıza Tak Çalıştır (Plug & Play™) hareket çözümleri nasıl sağlanır?

Dosyalar

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Görüntüle

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.