Teknoloji ve trendler

Yatak odalarını akıllı eve bağlamanın zamanı geldi

Yakın geçmişte geleceğe ait olduğu düşünülen bu teknolojinin evlerimize girmesi yalnızca birkaç yıl sürdü. Akıllı evlerde sesle kontrol edilebilen fonksiyonlar, geçmişte ağırlıklı olarak güvenlik sistemlerine, havalandırmalara ve aydınlatmalara yönelikti. Sesle kontrol edilen hoparlörlerin yaygınlaşması sayesinde artık eğlence ve dinlence teknolojilerini de sesimizle kontrol edebilmekteyiz. Bu teknolojilere ayarlanabilir yatağınız da dâhildir.

Sesle kontrol edilen akıllı hoparlörleri, günümüzde her yerde görmeye başlamış bulunuyoruz. Google Home ve Amazon Echo gibi ürünleri şimdiden dünya çapında milyonlarca evde bulmak mümkün. Ocak 2019’da Amazon yalnızca ABD’de 100 milyon adet sattığını duyurmuştu* ve Google’ın 2020 yılının ilk aylarındaki tahminine göre dünya çapında 500 milyon Google Assistant kullanıcısı mevcut**.

Bugün evinizle konuştunuz mu?
Sesli kontrol özelliğini, akıllı telefonlarda yaygın olarak bulunan bir özellik olarak birkaç yıldır biliyoruz. Fakat yeni ürünlerin yaygınlaşmasıyla, evlerimizde normalde elle kullandığımız teknolojiler de artık ses ile kontrol edilebilecektir. Dolayısıyla televizyon kumandasını elimize almamıza veya evimizin anahtarlarını aramamıza gerek bırakmayan “Alexa, televizyonun sesini kıs“ veya “OK Google, dış kapıyı kilitle“ gibi sesli komutlar, günlük hayatlarımızı oldukça kolaylaştıracaktır.

Yatak odalarını akıllı eve bağlamanın zamanı geldi
 

Sesli kontrol devriminde yeni dönem şimdiden başlamış bulunuyor. Ayarlanabilir konfor yatağınızı ve tüm özelliklerini kontrol edebilmenizi sağlayan yeni ve kullanışlı seçenekler, günümüzde giderek artarak karşımıza çıkmaktadır. Uyku vaktiniz geldiğinde “Alexa, iyi geceler!” demenizle sistemin otomatik olarak ışıkları kıstığını, dış kapıyı kilitlediğini ve yatağınızı uyku konumuna getirdiğini hayal edin. Veya “OK Google, biraz kestireceğim!” dediğinizde sistemin sıcaklığı 20 °C’ye (68 °F) düşürdüğünü ve 20 dakikalık bir yatak masajı başlattığını düşünün.

Üstelik parmağınızı bile kıpırdatmanıza gerek bırakmadan!

Konfor mobilyaları artık daha konforlu
Konfor mobilyaları için gelişmiş ve inovatif hareket sistemleri geliştiren ve üreten LINAK®, akıllı evlerin hızla yaygınlaşma trendine doğal olarak ayak uydurmaktadır. Bir LINAK® Wi-Fi Box, bulut tabanlı bir sistem, özelleştirilmiş bir akıllı telefon uygulaması ve akıllı evlere yönelik bir dizi eşsiz beceriden/eylemden oluşan paket çözüm, yatak markalarının ve üreticilerinin Amazon Echo (Alexa) veya Google Home/Nest (Assistant) ile çalışan konfor mobilyaları sunabilmelerini sağlamaktadır.

“Ayarlanabilir konfor yataklarının akıllı ev sistemine mümkün olabildiğince kolay bir şekilde bağlanabilmesini sağladık” LINAK® Dijital Ürün Müdürü Helle Taanquist, sözlerine şöyle devam ediyor: “Wi-Fi Box, LINAK aktüatör çözümünüze kolayca bağlanır. Özelleştirilmiş bir uygulama yardımıyla ayarlanabilir yatağa bağlanıp, sisteminizin sesle kontrol edilen çeşitli beceriler veya eylemler uygulamasını sağlayabilirsiniz”.

Akıllı evler için geleceğin ayarlanabilir yatakları
Bu teknolojiden faydalanmaya karar veren Taanquist ve ekibi, bu sayede mümkün olan en kullanıcı dostu çözümü sağlayabileceklerinin ve yatak markalarına yenilikçi ürünler sunabilmeleri için en kolay yolu sunabileceklerinin en başından beri bilincindeydi.

Taanquist, “Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi burada da aynı şey geçerli. Kurulumu ve entegrasyonu ne kadar kolay olursa ve kullanımı ne kadar çabuk öğrenilebilirse, insanlar da onu o kadar çabuk benimser ve kullanmaya başlar” diyor.

Yatak odalarını akıllı eve bağlamanın zamanı geldi

LINAK’ın sesli kontrol çözümü geliştirilirken dikkat edilen bir diğer nokta, kullanıcı verilerinin güvenliğinin sağlanması oldu.

“Kullanıcının verileri, bulutta sunulan şifreli bir çözüm ile saklanmakta. Buna ek olarak, sistem yalnızca minimum miktarda veri toplamakta. Ayrıca, kullanıcının tüm verileri istediği zaman silebilmesini de sağladık”. 

 Wi-Fi Kutusu, bulut kurulumu, uygulama ve Akıllı Ev sistemlerini de kapsayan LINAK® Ses Kontrolü çözümü tanıtıldı ve 2020'de temin edilebilecektir. 

“Beceriler” ve “eylemler” nedir?
Amazon Alexa ve Google Home Assistant, çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özellikleri akıllı telefonunuzdaki uygulamalar gibi düşünebilirsiniz. Amazon bu özelliklerine “Beceri” ve Google “Eylem” adını vermektedir.

Her iki sistem, bir dizi standart beceri/eylem ile sunulmaktadır. Ayrıca bu sistemlerin ikisi de üçüncü tarafların yeni beceriler/eylemler geliştirmesine izin vermektedir. Örneğin LINAK, kendi aktüatör sistemleri ile çalışan ayarlanabilir yataklara bağlı sesli kontrol birimleri için yeni beceriler/eylemler geliştirmektedir.

LINAK’ın sesi kontrol çözümü, hem Google Assistant hem de Amazon Alexa ile aynı iyi performansı sunmaktadır.


Akıllı ev nedir?
Bu terim, 90’lı yıllarında sonunda IBM tarafından icat edilmiştir. İngilizcede akıllı anlamına gelen “smart” kelimesinin kullanımı, Self Monitoring Analysis Reporting Technology kelimelerinin baş harflerinden oluşan SMART kısaltmasının meydana gelmesiyle başlamıştır.  Akıllı ev teknolojisi, “ev otomasyonu” tanımıyla da anılmaktadır.

Akıllı ev dendiğinde, akıllara kullanıcı tarafından mobil uygulama ve/veya sesli kontrol birimi üzerinden uzaktan kontrol edilebilen ev aletleri, aydınlatma sistemleri ve/veya elektronik cihazları olan modern evler gelmektedir.

Yatak odalarını akıllı eve bağlamanın zamanı geldi
 

Tipik akıllı ev cihazları: Televizyonlar, sesli ve görüntülü eğlence sistemleri, buzdolapları, çamaşır makineleri, kurutucular, mini fırınlar, ısıtma ve klima cihazları ve aydınlatma sistemleri. Bazı akıllı evlere kamera ve güvenlik sistemleri de bağlıdır.

 

Referanslar

*) kaynak: VoiceBot.ai “Smart Speaker Consumer Adoption Report 2019”

**) kaynak: businessinsider.com, 7 Ocak 2020; Google, dünya genelinde yaklaşık yarım milyar insanın Google Assistant kullandığını duyurdu.

 

Dosyalar

Ayarlanabilir yataklar için yeni sesli kontrol özelliği

Akıllı hoparlörler ile artık her yerde karşılaşmak mümkün. Yatak odasında bile. Sunduğumuz yenilik ile yataklarınızı geleceğe taşıyın, markanıza değer katın ve son kullanıcılarınıza yeni günlük rutinler kazandırın. LINAK ile ürünlerinizi bir üst seviyeye taşıyın ve müşterilerinizin favorisi olun.

Görüntüle

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.