Haberler 10 Ocak 2019

İş makinelerde ergonomi neden önemlidir?

İnşaat söz konusu olduğunda, ergonomik çalışma koşulları çoğu zaman göz ardı edilir ve nadiren konuşulur. Ergonomi kavramının yalnızca ofis veya üretimde çalışan kişiler için geçerli olduğu algısı da yaygındır. Ancak bu yaklaşım, bedeli ağır sonuçlar doğurabilmektedir.

Günlük çalışma koşulları nedeniyle rahatsızlandıklarını veya mevcut rahatsızlıklarının ağırlaştığını düşünen inşaat işçilerinin sayısı, yalnızca İngiltere’de 80.000 civarındadır. İngiliz Sağlık ve Güvenlik Dairesi’ne (HSE) göre, bu rahatsızlıkların %65’i işe bağlı kas-iskelet sistemi hastalıklarından (İKİH) oluşmaktadır.

İngiltere’de İKİH nedeniyle meydana gelen iş kaybı her yıl 6,6 milyon gün civarında olup, bunların üçte biriden fazlası (%40) sırt rahatsızlarından kaynaklanmaktadır. Bunun faturası da hâliyle yüksek oluyor. İngiliz İnşaat Mühendisleri Enstitüsü’nun bir tahminine göre, İKİH’lerin İngiliz inşaat sektöründeki iş verenlerine yıllık maliyeti 646 milyon GBP civarında seyretmektedir. Fakat ergonominin geliştirilmesi, bu rakamın düşürülmesinde etkili olabilir.

Doğru bedensel duruş ile İKİH’leri minimize edin
İnşaat sektöründe dâhil, iş yerinde bedensel duruşun hatalı olması İKİH’lerin nedenlerinden biridir. Örneğin, bir iş makinesinin sürücü kabininde saatlerce oturarak çalışmak, İKİH için açık bir davet gibidir. Ancak, kolayca uygulanabilecek birkaç önlem, sürücülerin yükünü hafifletebilir ve konforlarını artırabilir. İstendiğinde oturarak veya ayakta çalışılabilmesi için kumanda panosuna yükseklik ayarı kazandırmak bile ergonomiyi ciddi oranda artırır. 

İş makinelerde ergonomi neden önemlidir?

Bu noktada örnek olarak, madencilik teknolojilerinde uzmanlaşan ve geliştirdikleri büyük iş makinelerinin bir kısmına ayarlanabilir ergonomik çözümler uygulamış olan İsveçli Sandvik şirketi gösterilebilir.

“Gelişmiş ergonomi, Sandvik’in dünyanın dört bir yanındaki operatörler için en iyi ve kaliteli çözümleri geliştirmeyi ilke edinmiş olduğunun net bir göstergesidir.” 

Sandvik hakkındaki makalenin tümünü okuyun.

Ergonomiyi geliştiren çeşitli ayarlanabilir çözümler
Amaç, yapılan işi çalışana uygun hâle getirmektir. İnşaat işçileri ve iş makinesi operatörleri de tıpkı hepimiz gibi farklı boylara ve bedensel yapılara sahip olduklarından, kullanılan iş istasyonu onu kullanan kişiye uygun hâle getirilebilecek esnekliğe sahip olmalıdır.

LINAK’ın kumanda panoları, gaz/fren/vites pedalları ve koltuklar için sunduğu elektrikli aktüatör çözümleri, operatörün özelleştirilmiş ayarlar yapabilmesi için geliştirilmiş olup, İKİH’lerin önlenmesinde ve çalışma günlerindeki kaybın minimize edilmesinde etkilidir. Aktüatör çözümlerimizin tümü, yerin kısıtlı olduğu alanlara bile kolay monte edilebilmeleriyle öne çıkmaktadır. Az sayıda kablo gerektiren kompakt ürünlerimiz, mevcut sistemlere kolayca entegre edilebilir.

Ayarlanabilir kabin içi tuş paneli
 

Ergonomi, inşaatta da önemlidir! 

LINAK’ın iş makinelerine ne tür faydalar sağlayabileceğini öğrenmek için İnşaat çözümleri sayfasını ziyaret edin. Daha fazla bilgi için bölgenizdeki LINAK temsilcisiyle de iletişime geçebilirsiniz. 

 

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.