Ürün deneyim hikâyesi

Sandvik, madencilik ekipmanlarında ergonomiyi iyileştiriyor

Ergonomi, inşaat ve madencilik makinelerinin tasarlanmasında ve pazarlanmasında giderek önem kazanıyor. Merkezi İsveç'te yer alan Sandvik Group için elektrikli aktüatörler, yeraltı delme makineleri gibi ekipmanlarında ergonominin iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Madencilik ve inşaat sektörlerinde dünyanın önde gelen çözüm sağlayıcısı Sandvik Mining and Rock Technology, sürücü kabinlerinde kontrol panosunun ayarlanması için aktüatörleri kullanıyor. Bu sayede, farklı boylardaki operatörler için kabinin ayarlanması daha kolay hale geliyor. Şirket, delme makineleri için FOPS/ROPS onaylı çelik ve aside karşı dayanıklı kabinler sağlayarak güvenli kabin tasarımına uzun zamandır öncülük ediyor. Sandvik yeraltı delme makineleri aynı zamanda en yüksek operatör koruması ve konforu seviyelerini de sunuyor.

Ağır makinelerde kolay ergonomi
Delme çalışmaları bir kontrol panosundan kontrol edilmektedir. Ergonominin giderek daha fazla önem kazanması, panonun her bir operatöre uygun olacak şekilde yatay ve dikey olarak ayarlanmasını gerektiriyor. Tüm çalışmalar oturarak ya da ayakta yapıldığından, ayarlama gereksinimi çok daha önemli hale geliyor. Yatay ayarlama, yardımcı kılavuz rayların yardımıyla kolayca gerçekleştirilebilirken, dikey ayarlamada panonun, ağırlığı nedeniyle bir mekanizma tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Ürün Geliştirme Departmanı'nda proje mühendisi olarak görev yapan Mika Väisänen, ”Eskiden bir vida ve krank yardımıyla manuel ayarlamalar yapıyorduk ancak uygulamada bu işlem biraz zorlu oluyordu. Dolayısıyla operatör kontrol panosunu ayarlamıyordu ve bunun sonucunda operatörün biraz rahatsız bir konumda çalışması gerekiyordu," dedi.

“Yeni yeraltı delme makinemiz Sandvik DD422i için, panellerin yükseklik ayarlaması için elektrikli bir çözüm arıyorduk. Hidrolik sistemlerin ya da basınçlı havalı sistemlerin kullanılması söz konusu bile değildi: kabinde gereksiz hortumlar ve delikler istemiyorduk".

Üründe kalite ve güven, kararı belirleyen etkenler oldu
Väisänen'e göre Sandvik, herhangi bir önemli değişiklik ya da yeniden tasarlama yapılmadan bu görev için uygun olduğu için LINAK'ın elektrikli aktüatör çözümünü tercih etti. Bu aktüatörler, yükseklik ayarı için komple ve uygun maliyetli bir çözüm sunuyor.

Sandvik, farklı bileşenlerin ve sistemlerin uygunluğunu ve işlevselliğini sağlamak için üretime geçmeden önce yeni kabinin tam boyda bir modelini hazırladı. Aktüatör LA23, pano ayarlaması için uygun boyutu, gücü ve IP koruması nedeniyle seçildi.

Mika Väisänen “Sandvik Mining and Rock Technology olarak vizyonumuz çalışanlarımızın, içinde çalıştığımız ortamların, müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin hiç zarar görmemesini sağlamaktır," dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

Sandvik, madencilik ekipmanlarında ergonomiyi iyileştiriyor
 

“Sandvik DD422i ve Yeni Nesil delme makinesi ürün serimizdeki diğer makinelerde sunabileceğimiz otomasyon ve güvenlik özellikleri sayesinde, en iyi çalışma koşullarını ve en yüksek güvenlik düzeyini sağlayabiliyoruz. Daha iyi ergonomi, Sandvik'in dünyanın en kaliteli operatör ortamını geliştirmek ve sunmak isteğini açıkça ortaya koyuyor. Dolayısıyla doğru yere yerleştirilecek bir aktüatör, ilk bakışta görünenden çok daha önemli olabiliyor.”

Mika Väisänen, kontrol panosunun başında

Mika Väisänen, kontrol panosunun başında

Çalışma ilkesi:

  • Operatörler, oturarak ya da ayakta çalışmayı tercih edebiliyor ve sadece bir düğmeye basarak panoyu ergonomik olarak doğru bir yüksekliğe ayarlayabiliyorlar.
  • İstenen yükseklik aktüatörle ayarlanıyor.

Çalışanların, çalışma konforu ve ergonomisi, pedalların, kol dayanaklarının ve direksiyon panelinin aktüatörlerle ayarlanması ile kolayca iyileştirilebiliyor. Aynı zamanda basamakların ve korkulukların yanı sıra çalışma ve uyarı lambaları ve kameralarının ayarlanması da operatöre daha rahat ve güvenli bir çalışma ortamı sağlayacaktır. 

 


Sandvik, metal kesme için takımlar ve takım tezgahları sistemleri; madencilik ve inşaat endüstrileri için ekipmanlar, aletler, servis ve teknik çözümler; gelişmiş paslanmaz çelik ve özel alaşımlı ürünlerin yanı sıra endüstriyel ısıtma için ürünler gibi belirli alanlarda dünya lideri olan, bir yüksek teknoloji ve global mühendislik grubudur.

Group 2016 yılında, 150'yi aşkın ülkede yaklaşık 43.000 çalışana ve 82 milyar SEK ciroya sahipti. Sandvik Mining and Rock Technology, Sandvik Group'un bir koludur ve madencilik ve inşaat endüstrileri için ekipmanlar, aletler, servis ve teknik çözümler konusunda dünya lideri bir tedarikçidir. Ayrıca Tampere'deki Sandvik, madencilik ve inşaat sektörleri için yüzey ve yeraltı delme makineleri üretmektedir.

 

Dosyalar

İnşaat çözümleri

LINAK aktüatörleri, ağır iş ve inşaat makinelerinde bile olmak üzere, zorlu çalışma koşullarında yüksek performans sunar.

Görüntüle

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Görüntüle

LINAK test broşürü

Aktüatör içerisinde bulunan her bir parça, LINAK’ın test merkezinde kapsamlı testlere tabi tutulur. Daha fazla bilgiyi bu klasörde bulabilirsiniz.

Görüntüle

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.