Contact us here
Teknoloji ve trendler

LINAK Protect™: Hijyen yoluyla koruma

Sağlık sektöründe temizlik, geçmişte hiç bu kadar kritik öneme sahip olmamıştı. Enfeksiyonların yayılmasını önlemek amacıyla yüzeylerin bakteri ve mikroplardan arındırılması, geçmişte hiç bu kadar büyük önem taşımamış olan bir diğer konu. COVID-19 pandemisi, hastalıkların ve antibiyotiğe dirençli enfeksiyonların yayılmasında özellikle hastanelerde ve bakımevlerinde bulunan kontamine yüzeylerin ne kadar ölümcül olabileceklerini tekrar gözler önüne sermiş bulunuyor.

Yıkanabilir çözümler, enfeksiyonlara karşı mücadelede hastanelere destek oluyor
 

Mücadele devam ediyor

Antibiyotiğe karşı dirençli enfeksiyonlar, günümüzün en büyük sağlık risklerinden birini teşkil etmeye devam ediyor. Bu tehdide karşı önlem almak, kamu sağlığında bir öncelik olmaya devam ediyor. COVID-19, zorlanan sağlık sistemimizin karşılaştığı ilk sorun olmadığı gibi, yaşanan son sorun da olmayacak. Kendimize çeki düzen vermenin zamanı geldi.

 
Hastaneden kapılan enfeksiyonlar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı, 2050 yılına gelindiğinde kanser ölümlerinin sayısını geçmiş olacak.
Statens Serum Enstitüsü
 

Hazırlıklı mısınız?

LINAK olarak sağlık sektörüne sunduğumuz yıkanabilir cihazlar ve arayüzler, ürün performansını etkilemeden defalarca derinlemesine temizlenebilmektedir. Bu sayede, enfeksiyonsuz bir geleceğe önemli bir katkıda bulunabiliyoruz.

 

Güvenli temizlik

En temiz eller bile hastalık bulaştırabilir. Enfeksiyonların yatak çerçevesi ve kumanda birimi gibi yüzeylerden yayılmasının önlenmesinde, kabul görmüş yıkama prosedürleri bile artık yetersiz kalıyor. Fakat modern otomatik temizleme süreçleri, hastane ekipmanlarının derinlemesine temizlenip dezenfekte edilebilmesini mümkün kılıyor. Fakat ekipmanların sürekli temizlenmeye ve yıkanmaya dayanabilmeleri için, dayanıklı ve yıkanabilir bileşenler ile donatılmış olmaları gerekiyor.

 

Biliyor muydunuz?
El hijyeni gerektiren 5 an

DSÖ, hastane kaynaklı enfeksiyonların yayılmasıyla mücadele edebilmesi için, sağlık çalışanlarının ellerini dezenfekte etmelerini gerektiren 5 önemli anı tanımlıyor:

  1. Bir hastaya dokunmadan önce
  2. Temiz/aseptik prosedürlerden önce
  3. Vücut sıvısına maruz kalma riskinden sonra
  4. Bir hastaya dokunduktan sonra
  5. Hastanın çevresine dokunduktan sonra

DSÖ’nin el hijyeni ile ilgili kuralları hakkında daha fazla bilgiyi buradabulabilirsiniz.

DSÖ, sağlık çalışanlarının ellerini dezenfekte etmelerini gerektiren 5 önemli anı tanımlıyor
 
 

Enfeksiyonlara karşı 1990’dan beri süren mücadele

LINAK, “yıkanabilir” bileşenler konseptini sektöre 30 yılı aşkın bir süre önce tanıtmıştı. Zamanında günümüzdeki standartların gerisinde olan koruma derecelerinin ötesine geçen bu konsept, yıllar içerisinde sektör tarafından benimsenen bir standarda dönüştü. 2017 Sonbaharda tanıttığımız DURA™ ürünlerimiz ise, kalıcı hijyen konusunda çıtayı yeniden yükseltmeyi başardı: Bu ürünler, mevcut standartlar tarafından şart koşulan dayanıklılığın 5 katına sahip olmalarıyla dikkat çekiyor.

IP kodu, IP Koruma Derecesi olarak da bilinen uluslararası bir standarttır. Açılımı “Ingress Protection” olan IP harflerinin Türkçe karşılığı “Katı Cisimlere ve Sıvılara Karşı Koruma”dır. IP kodu, bir ürünün sıvılara ve toza karşı ne kadar dayanıklı olduğunun derecesini ifade eder. IEC/EN 60529 ile tanımlanan bu standart, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu tarafından geliştirilmiş olup dünya genelinde tanınmaktadır. Üreticinin ürünü için verdiği IP kodu, tüketiciye ürünün katı ve sıvı partiküllere karşı ne derecede korunduğunu belirtir.

 
IPX4 simgesi
Silinerek temizlenen ürünler
Her açıdan sıçrayabilecek suya karşı korumalıdır.
IPX6 simgesi
Suya karşı korumalı ürünler
Her açıdan püskürtülebilecek yüksek basınçlı suya karşı korumalıdır.
IPX6 Washable simgesi
Yıkama tünellerinde yıkanabilir ürünler
Normal sektörel standartlar uyarınca test edilmiştir.
IPX6 Washable DURA™ simgesi
Yıkama tünellerinde gelişmiş yıkanabilirlik sunan ürünler
Defalarca yıkanmaya rağmen uzun kullanım ömrü sunabilmek amacıyla normal sektörel standartların ötesinde test edilmiştir.
 

 
 

HB80 ve ACO için yeni bir koruma katmanı

Antimikrobiyal koruma ile hijyen çözümlerinizi bir üst seviyeye taşıyın.

Hasta bakımı yapılan ortamlarda hijyenin koruması, bariz nedenlerden dolayı enfeksiyonla mücadelenin devam ettiği günümüzde her zamankinden daha önemli. Geliştirdiğimiz, tekrar ve tekrar yıkanıp dezenfekte edilebilen dayanıklı ürünlerimiz, 25 yılı aşkın bir süredir aralıksız olarak sürdürdüğümüz hijyen ve enfeksiyonları uzak tutma anlayışımızın birer sonucudur. Silinerek temizlenen ürünlerden yıkama tünellerinde yıkanabilir ürünlere kadar, kontamine yüzeylerden kaynaklı mikrobiyal enfeksiyon riskini minimize eden çözümler geliştirmeye her zaman devam edeceğiz. Sağlık sektöründe geleceğin zorluklarına göğüs gerebilmek için sürdürdüğümüz hijyen yoluyla koruma yaklaşımı, başlıca ilkemiz olmaya her zaman devam edecek.

 

Ekstra bir koruma katmanı

Yeni antimikrobiyal teknolojiler kanıtlanıp kullanılabilir hâle geldikçe, bu teknolojileri değerlendiriyor ve belirli ürünlerimize dâhil ediyoruz. Bu konudaki en son yenilik, yüzeylerdeki bakterileri mevcut temizlik prosedürleriyle beraber olumsuz etkileyebilen antimikrobiyal bir katkı maddesidir. Antimikrobiyal katkı maddesi içeren yeni HB80 el kumandamızı ve ACO refakatçi kumandamızı, son kullanıcıların en çok kullandığı ve en büyük riski taşıyan ürünlere ekstra bir koruma katmanı sağlama amacıyla geliştirdik.

HB80 el kumandasıHB80 el kumandası
Attendant Control OpenBus (ACO)ACO refakatçi kumandası
 
 

Kümülatif bir etki

Yüzeyleri temiz tutmak kolay değildir. Her dokunuş, her el risk teşkil eder. Bu ürünlerdeki antimikrobiyal katkı maddesi çapraz kontaminasyonu engelleyemese bile, sık sık el yıkama, silme, yıkama ve dezenfeksiyon gibi standart uygulamalar yanında ek bir koruma katmanı olarak enfeksiyon vakalarının azaltılmasına katkıda bulunur: Bu yenilik, her temas noktasında riski en aza indirerek korumayı daha da artıran kümülatif bir sürecin parçası olarak görülmelidir.

 

Nasıl çalışır?

LINAK’ın temas ettiğimiz yüzeylerden kaynaklı çapraz kontaminasyon riskini önemli ölçüde azaltabilmek amacıyla ürünlerinde kullandığı antimikrobiyal katkı maddeleri, ilk önce kumandalarımızın üretimine denenmiş ve güvenirlikleri kanıtlanmıştır. Üretim sürecinde eklenen antimikrobiyal katkı maddeleri, kontamine edici her türlü mikrop üzerinde çeşitli şekillerde olumsuz etki yaratarak mikropların azalmasını sağlar.

 

Hijyen bulaşıcıdır

Otomatik yıkama tünelleri, İskandinav hastanelerinde hasta yataklarının ve kaldırma sistemlerinin dezenfekte edilmesinde giderek daha fazla tercih ediliyor. Maliyetleri düşüren ve hijyeni artıran bu çözümün sunduğu avantajların yaygın olarak benimsenmesi yalnızca bir zaman meselesidir. Bu trend, OEM’lerin hasta yatakları ve kaldırma sistemleri için kullandıkları bileşenlerden beklentileri de artırmaktadır: Kullanılan bileşenler, yıkama tünellerinin aşırı sert koşullarında defalarca yıkanmaya dayanıklı olabilmek zorundadır.

 

Geleceğe yönelik çözümler

LINAK’ın Washable veya DURA™ standardında üretilen bileşenlerini bugün kullanmaya başlayan şirketler, temizlik programlarını yenileyen müşterilerine yıkama tünellerinde yıkanabilir hasta bakım yatağı ve kaldırma sistemleri sunabilirler ve bu sayede müşterilerini yıkanamayan parçaları değiştirme masraflarından da korumuş olurlar.

 

Dosyalar

MEDLINE & CARELINE ürünlerine genel bakış

Hastane ve sağlık ekipmanlarınızı geliştirebilmenizi sağlayan yenilikçi MEDLINE & CARELINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin.

Görüntüle

Hasta bakım yatağı çözümleri

Bakıma muhtaç kişileri daha özgür kılmanın yollarını arıyorsanız, işe yataktan başlanması gerektiği açıktır. LINAK’ın sunduğu çözümler, birbirinden farklı hasta bakım yatağı tasarımları ile mükemmel uyum sağlar.

Görüntüle

LINAK IPX6 Washable DURA™ el broşürü

Yıkanabilirlik, günümüz sağlık sektöründe önemli bir özellik olarak öne çıkmaktadır. Ayarlanabilir hastane ve sağlık ekipmanları için LINAK IPX6 Washable DURA™ – temizlikte gelinen son nokta.

Görüntüle

Güvenlik klasörü

Farklı uygulamalar, farklı güvenlik özellikleri gerektirir. LINAK olarak tasarladığınız sağlık uygulaması ne olursa olsun, çok çeşitli standart ve isteğe bağlı güvenlik özellikleri sunmaktayız.

Görüntüle

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.