Contact us here
Teknoloji ve trendler

Trend serisi – Mikro daireler

Yaşam stili dergilerinde ve iç tasarım blog’larında Kompakt Yaşam, Küçük Alanlı Evler ve Mikro Daireler gibi konseptlere giderek daha sık rastlanmaktadır. ‘Y kuşağı’ tarafından başlatılan bir trend, dünyanın çeşitli metropollerinde “ev” kavramına bakışı tamamen değiştirmektedir.

Trend serisi mikro daireler

Geçtiğimiz bir kaç yıl içinde dünyanın en büyük şehirlerinin çoğunda nüfus sürekli olarak artış gösterdi. Bu durum talebin arzı önemli ölçüde aşması nedeniyle barınma açısından baskı yaratmaktadır. Aynı zamanda artık daha fazla insanın aynı alanı paylaşmasının gerekli olacağı anlamına da gelmektedir. Bu durum, Mikro Daireler, Kompakt Yaşam ve Küçük Alanlı Evler gibi çeşitli adlarla anılan bir trend yarattı.

Küçük evler trendi kısmen, doğru konum için daha küçük evlerde yaşamak ve daha az para ödemek isteyen Y kuşağı (1980-2000 yılları arasında doğanlar) tarafından yaratıldı. Kompakt Yaşam yaklaşımı, özellikle New York, Hong Kong, Şangay, Tokyo, Londra ve Berlin gibi şehirlerde popülerlik kazanmıştır.

Mikro daire konsepti
Bir mikro daire, oturma odası, yatak odası ve yemek alanının bir mutfak ve banyo ile bir araya geldiği tek odadan oluşan bir yaşam alanı olarak tanımlanabilir. Genellikle 14-32 m² alanlara sahiptirler. Bu durum, bu dairelerdeki mobilyaların çok esnek kullanım olanağı sunması ve birçok işleve sahip olmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla bu dairelerde, ayarlanabilir masalar ve komodinlerin yanı sıra gizlenmiş cihazlar yaygın biçimde kullanılmaktadır.

LINAK olarak mobilyalar dahil olmak üzere birçok ürünün ayarlanmasını sağlayan küçük aktüatörler üretmekteyiz. Dahili aktüatörlere sahip iç mekan eşyaları, kolayca dönüştürülebilmekte ve çeşitli amaçlar için kullanılabilmektedir. Manuel bir sistem yerine bir elektrikli aktüatör kullanılması, gerçekleştirilmesi çok daha kolay ve ergonomik olan yumuşak, nazik hareket olanakları sağlamaktadır.

Trendi geliştiren tasarımcılar
Birçok tasarımcı, mikro-daireler için tasarladıkları mobilyalara LINAK elektrikli aktüatörleri entegre etmeye şimdiden başladı. Bunlara örnek olarak, Asante Architects tarafından tasarlanan, yatağın sadece bir düğmeye basılarak dolabın içinde kaybolduğu komodin verilebilir. YO! Home tarafından tasarlanan ve zemine gizlenebilen yemek masası da bir diğer örnektir.

Kompakt mikro dairelerle ilgili, konseptin nasıl işlediğini gösteren üç örnek derledik. Seride, saklama amaçlı ve çok işlevli mobilyaların, evde günlük işlerin tümünün yapılabileceği bir alan sağlamak için tasarıma entegre edildiği çeşitli akıllı çözümler bulunmaktadır. Ancak tasarım aşamasında elektrikli aktüatörlerin kullanılması durumunda bir eve ne kadar daha fazla akıllı işlev eklenebileceğini düşünün.

Trend serisi Mikro daireler - New York

LifeEdited2 – 32 m², New York

On kişilik yemek masası ve dört kişi için yatakların bulunduğu küçük, minimalist bir daire. 
Ayrıntıları göster
 
 
Trend serisi Mikro daireler - Hong Kong

Sim-plex – 30 m², Hong Kong

Sanat, piyano ve dört konuğun uyuyabileceği alana sahip daire.
Ayrıntıları göster
 
 
Trend serisi Mikro daireler - Londra

Studiomama – 13 m², Londra

Gizli yatak ve diğer akıllı çözümlerin yer aldığı mikro teraslı ev. 
Ayrıntıları göster
 

Dosyalar

HOMELINE ürünlerine genel bakış

Ayarlanabilir yatak ve koltuklara yönelik HOMELINE sistemlerinin ve ürünlerinin çeşitliliğini keşfedin.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now