Contact us here
Teknoloji ve trendler

HC40 el kumandası nasıl ve neden geliştirildi

Yeni LINAK HC40 el kumandasının tasarımında hiçbir detay tesadüflere, mühendisin kendi görüşüne, pazarlamacıların isteklerine ya da tasarımcıların kişisel tercihlerine göre belirlenmedi. Tüm detayların temelinde gerçek bilgiler, kullanıcıdan gelen tepkiler ve belgelendirilmiş insan davranışları yer aldı. HC40 el kumandası ailesinin arkasındaki insanlarla tanışın ve yenilikçi tasarımların nasıl yapıldığını öğrenin.

Bir yenilikçi ürünü tasarlamak, sadece işlevini tasarlamaktan daha zordur. Modern mühendislik ve iyi tasarım karşılıklı olarak birbirine bağlıdır. Bunun en iyi örneklerinden biri konfor yataklarına yönelik LINAK® el kumandasıdır. Ürünün oluşturulmasında tasarım geçmişine sahip LINAK uzmanları ve mühendislerinin yanı sıra, dışarıdan tasarım danışmanları ile de birlikte çalışıldı ve çok beğenilen bir HC40 tasarımı oluşturuldu. Aslında iki tasarım ortaya koyuldu. Her iki kumanda da gerçek bilgileri temel almaktadır. Çok sayıda gerçek bilgiyi!

Oyun alanını netleştirme ve tanımlama
İnsan davranışı üzerine yapılan çok sayıda analiz dikkatlice incelendi, bunu takiben ısı haritaları çıkarıldı, birden fazla kullanıcı testi gerçekleştirildi ve bir LINAK ürünü ile ilgili şimdiye kadarki en kapsamlı kullanıcı anketi  yapıldı.

Hedef: öne çıkacak ve belki de pazarı değiştirecek yeni bir el kumandası türü oluşturmak.

Böyle bir tutkulu hedefi gerçekleştirmek için mühendisliğin ve tasarımın mükemmel bir şekilde bir araya gelmesi gerekmektedir. Yalnızca her ikisi de bir araya geldiğinde hem işlevsel hem de estetik açıdan mükemmel bir kullanıcı deneyimi oluşturulabilir.

Tahminler yok – kullanıcıya sorduk!
Hedefi gerçekleştirmek için kullanıcı gereksinimlerinin tüm detaylarını dikkatlice inceleyerek işe başladık. HOMELINE® ekibi, verileri toplamak ve doğru biçimde ele almak için Danimarkalı bir tasarım danışmanlık kurumu olan Artlinco®’yu bu süreçte yer almak üzere davet etti. Burada Endüstri Tasarımcısı Søren Xerxes Frahm, işe büyük bir tutkuyla sarıldı.

“Bu bizim için harika bir görevdi. Tasarım ve innovasyon stratejik araçlardır. HC40’ın geliştirilmesi de LINAK için yüksek düzeyde stratejik bir konuydu. Konu, sadece sırt kısmını yukarı kaldıran bir el kumandası yapmak değildi. Asıl amaç benzersiz bir kullanıcı deneyimi yaratmaktı.”

Kapsamlı bir ankette 2 x 500 mevcut ve ilgili kullanıcıya, gelirleri, günlük rutinleri ve genel tasarım tercihlerinden bir sonraki konfor yatakları için beklentilerine kadar her şeyle ilgili bir dizi soru soruldu. HOMELINE Ürün Yöneticisi Anne Stær Møller’e göre bu bilgi, HC40’ın geliştirilmesinin temelini oluşturdu.

“Tüketicilerin isteklerini tahmin etmek istemedik. Olası müşterilerden bilgi almamızda bize yardımcı olabilecek birine ihtiyacımız vardı. Burada Artlinco® devreye girdi. Kurum, gerçeklere dayalı bilgileri toplamada uzmandır”. 

Ekip, Frahm ile birlikte kısa süre içinde etkileyici sayıda veriyi toplamaya başladı.

Her tasarım detayı için bir neden
LINAK, Artlinco®’nun ‘kanıt tabanlı geliştirme’ olarak adlandırdığı, gerçeklere dayalı düşünme tarzına odaklı çalışması nedeniyle bu kurumla çalışmak istedi.

Anne Stær Møller şunları söyledi: “Bunun kişisel bir fikir ya da bir mühendisin mevcut olan bir işlev hakkındaki düşüncelerinden çok daha fazlası olması gerektiğini biliyorduk.” “İşlevsellik ve tasarım açısından gereksinimleri karşılayabilmek için son kullanıcının gerçekten nelere ihtiyacı olması gerektiğini öğrenmemiz gerekiyordu. Kısacası, üzerinde çalışabileceğimiz, gerçeklere dayalı bilgilere ihtiyacımız vardı”.

Søren Xerxes Frahm,

“Her detayın görüntüsü ve çalışması ile ilgili iyi ve gerçek bilgiye dayalı bir neden olmalıdır. Burada ekibin havası ve tasarımcının kişisel tercihlerinin hiçbir önemi yoktur,” diye tamamladı.

Artlinco®’dan Søren Xerxes Frahm, anketten elde edilen verilerin analiz edilmesinde kullanılan birçok modelden birine dikkat çekti. Artlinco®’dan Søren Xerxes Frahm, 1000’den fazla katılımcıdan alınan verilerin analiz edilmesinde kullanılan birçok modelden birine dikkat çekti.
 

İnsan anatomisi ve fizyoloji ile ilgili bilgiler kullanıcılardan alınan yanıtlarla bir araya getirildi ve ısı haritalarında gerçeğe dayalı bilgiler ortaya çıktı. Yalnızca önemli sayılan bilgiler dikkate alındı.

Menü içi gezinme tasarımı, menülerin yapısı, kullanılan malzemeler, hatta el kumandasının ağırlığı gibi detaylara, toplanan verilere göre karar verildi. Anne Stær Møller, gerçek bilgilere dayalı özelliklere çeşitli örnekler verdi.

“Sessiz alarmımız ve kumanda sallandığında açılan el feneri özelliği, sadece son kullanıcı tarafından ifade edilen gereksinimler temel alınarak tasarlandı. Bu özelliklerin, Mayıs 2019’da düzenlenen Interzum fuarında HC40’ı sergilediğimizde müşterilerimiz tarafından çok beğenildiği anlaşıldı”.

Tasarım ile işlev, uygulamada nasıl bir araya geldi
Modern tasarımcılar için kağıt üzerine çizilen tasarımlar, iyi bir tasarım oluşturmanın sadece küçük bir parçasıdır. Tasarımlar kağıda dökülmeden önce önemli miktarda verinin analiz edilmesi ve kullanıcı talepleri ve müşteri gereksinimlerinin dikkate alınması gerekmektedir.

Ekip en önemli ve en çok aranan işlevleri dikkatlice belirledikten sonra, 20’den fazla prototip oluşturdu ve bunların 3 boyutlu modellerini çıkarttı. Bunların tamamı, gerçek insanların ellerinde test edildi.

Søren Xerxes Frahm, “İnsan elinin anatomisi ve kullanıcıların fizyolojisini çok iyi biliyor olmamıza karşın el kumandası üzerinde düğmeler, milyonlarca farklı şekilde yerleştirilebilir,” dedi. “Yalnızca kullanıcıların kumandayı nasıl tuttuğu ve kullandığı üzerinde çalışmalar yaparak neyin işe yaradığını, neyin işe yaramadığını anlayabiliriz”.

Kullanıcı testlerinin sonuçları analiz edildikten sonra ortaya yeni bir görev çıktı. LINAK ekibinin deneyimi bu aşamada devreye girdi.

Anne Stær Møller, “Gelecek vaat eden birçok tasarım vardı. Ancak bir noktada, gerçekte üretim açısından teknik olarak neyin mümkün olduğuna karar vermemiz gerekiyordu. Yani gerçekçi bir dengenin ne olduğunu belirlemeliydik,” dedi ve ilk HC40 TWIST™ tasarımı üzerinde nasıl oynamalar yapıldığını açıkladı.

HC40 TWIST™’in benzersiz kıvrımlı ergonomik şeklini ortaya koyan üstten görünümü.HC40 TWIST™ modelleri, ele mükemmel biçimde oturan benzersiz bir kıvrımlı ergonomik şekile sahiptir.
 

“TWIST tasarımına, HC40 FRAME’in kartını (PCB) sığdıramadık. Bunun üstesinden gelmek için 14 derece bükülü bir model hazırladık. Bu tasarım sağ veya sol el kullanımı farketmeksizin, her iki kullanımda da insanların eline mükemmel biçimde oturmaktadır. Bu örnek, her zaman tasarım ile işlevsellik arasında mükemmel dengeyi bulmamız gerektiğini vurgulamaktadır.

HC40 TWIST™ Advanced’in kıvrımlı ergonomik şeklini gösteren yandan görünümü.HC40 TWIST™ Advanced’in kıvrımlı ergonomik şeklini gösteren yandan görünümü.

İki HC40 tasarımının arkasındaki gerekçe
Verileri inceledikçe, tüketicilerin iki çok farklı gruba ayrıldığı ortaya çıktı. Şehir merkezinin kıyıya yakın bölgelerinde yaşayanlar hafif, dikkat çekici, hatta göze batan tasarımları severken, iç kısımlardaki banliyölerde yaşayan grup daha çok ağır ve daha rustik yatak odası tasarımlarını tercih etmektedir. Her iki müşteri grubuna da ulaşmak için HC40 FRAME™ ve HC40 TWIST™ fikirleri ortaya çıktı.

Søren Xerxes Frahm, “Birçok prototip tasarım arasında bu ikisi öne çıktı. Tipik olarak ilk yerleşimcilerin öne çıkmak, sanatsal bilgilerini göstermek istediklerini ve etkileyici tasarımları tercih ettiğini görüyoruz. Bunlar kadar ilgi çekici diğer grup, daha çok aşina olduğu tasarımları ve rahat ortamları tercih ediyor. Bu ikinci gruba Danimarka’da biz ‘hygge’” diyoruz,” dedi.

Ona göre FRAME™, ağır mobilyaların yer aldığı ahşap detaylı iç mekanlara uyumlu daha oturaklı bir görünüm sunarken, çift kavisli HC40 TWIST™, daha çok şehirde görülen şık yatak tasarımlarına mükemmel biçimde uyum göstermektedir.

HC40 TWIST™ Standard, HC40 TWIST™ Advanced, HC40 FRAME™ Standard, HC40 FRAME™ Advanced.HC40 ailesi, iki tasarımın her birinin Standard ve Advanced modellerinden oluşmaktadır. Bu sayede, toplam 4 el kumandası bulunmaktadır.
 

Son kullanıcının deneyimine daha fazla odaklanma
HC40 ailesi, LINAK’ın özellikle odağı saf işlev ve performanstan daha çok kullanıcı deneyimini temel alacak şekilde değiştirerek pazarda yeni standartları belirlemek için tasarlanan en başlıca ürünüdür.

Søren Xerxes Frahm gibi tasarımcılar için mühendislik ve tasarım arasında genellikle bir dengesizlik vardır. İyi mühendislik mükemmel performansa sahip dayanıklı bir ürün ortaya koyarken; iyi tasarım, ürünün genel iyiliğinden ve kullanıcı deneyiminden sorumludur.

“Daha önce sağlam mühendislik konusunda LINAK’tan daha kararlı bir şirketle sanırım hiç çalışmadım. Siz harikasınız! Çok kararlı, detaycı ve özenlisiniz. Bununla birlikte faaliyet gösterdiğiniz alanların bazılarında, sadece işleve değil kullanıcı deneyimine odaklanmanın sizin açınızdan yararlı olabileceğine düşünüyorum. Kullanıcılar, sadece mükemmel mühendisliğe ve mekaniğe sahip bir ürün satın almıyorlar… bunların getirdiği deneyimleri satın alıyorlar. Burada iyi tasarım önemli bir role sahip olabilir”. 

 
Ayarlanabilir konfor yatakları için LINAK HC40 TWIST™ el kumandası play-icon

Ayarlanabilir konfor yatakları için LINAK HC40 TWIST™ el kumandası

Ayarlanabilir konfor yatakları için LINAK HC40 FRAME el kumandası play-icon

Ayarlanabilir konfor yatakları için LINAK HC40 FRAME™ el kumandası

Dosyalar

HC40 FRAME™

Ayarlanabilir konfor yatakları için “siz düşünülerek tasarlanmış”, yeni nesil el kumandaları. HC40 FRAME™, kendisini aynı serideki HC40 TWIST™ modelinden metalik çerçeveli görsel tasarımı ile ayırt etmektedir.

HC40 TWIST™

Ayarlanabilir konfor yatakları için “siz düşünülerek tasarlanmış” yeni nesil el kumandaları. Benzersiz kıvrımlı ergonomik şekle sahip HC40 TWIST™, kendisini HC40 FRAME™ modellerinden görünüşü ile ayırt etmektedir.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now