Contact.ContactUsHere

Kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen kullanıcı dostu tasarım

Son derece kullanışlı ürünler tasarlamanın aslında yalnızca bir yolu vardır. Bu yol, kullanıcılara isteklerini, ihtiyaçlarını ve beklentilerini sormaktan geçer! LINAK@, konfor yatakları için HC40 el kumandasını tasarlamaya başlamadan önce uyguladığı yöntem tam da bu oldu.

Kullanıcılara nelere ihtiyaç duyduklarını sorduk ve bu sayede kullanıcı dostu bir el kumandası geliştirebildik: HC40

Konfor mobilyaları için geliştirilen HC40 el kumandasının tasarımı ve işlevselliği, yapılan kapsamlı bir anketten edinilen bulgulara dayanmaktadır. Birçok yatak markasından ve üreticisinden alınan görüşler de göz önünde bulunduran LINAK, bu sayede aktüatör sistemleri için sektörde bilinen muhtemelen en kullanıcı odaklı el kumandasını geliştirmeyi başardı.

HC40’ın tasarımını kullanışlı hâle nasıl geçirdiğimizi aşağıda sizinle paylaşmak istiyoruz. Ayrıca, HC40 TWIST™ ve HC40 FRAME™ modellerinin Standard ve Advanced versiyonlarını sunmaya nasıl karar verdiğimiz konusuna da ışık tutacağız.

Daha fazla ayrıntı için, aşağıdaki bölümlerden birine tıklayın:

 • HC40’ın elde tutulduğunda kullanıcıya verdiği his
  Yüksek kaliteli bir ürünün sağlayacağı rahat kullanım, cihazın referans çizgileri, yumuşak kenarları, tuşları, ağrılığı, verdiği sesler ve aydınlatması gibi özellikler ile sağlandı. Versiyonlar: Standard ve Advanced.

 • Yardımcı bildirimler sunan kullanıcı arayüzü
  Ekranı, hem bir rehber olarak hem de kullanıcıyı günlük zorluklarda destekleyen kişisel bildirimler verecek şekilde geliştirdik. Versiyonlar: Modellerin gelişmiş “Advanced” versiyonları
   
 • Kısa özet
  Genel özellikleri maddeler hâlinde görün.

HC40’ın elinize alıp hissedin
HC40, çeşitli yatak türlerine ve tasarımlarına hitap edebilmek için, HC40 FRAME™ ve HC40 TWIST™ olmak üzere iki farklı modele sahiptir. Biri zarif bir metalik çerçeveye, diğeri ise şık bir kıvrımlı ergonomik şekile sahiptir. Her iki modelin de Standard ve Advanced versiyonları mevcuttur. Advanced versiyonları, son kullanıcının deneyimini geliştiren ekstra özellikler ile donatılmıştır.

HC40, şık ve zarif bir görünüme sahiptir. Fakat, kullanıcılardan aldığınız geri bildirimler doğrultusunda yüzeyini mat olarak tasarladık. Bu sayede, parmak izi sorunu ortadan kaldırıldığı için kumandanın her zaman temiz görünmesi sağlandı.

Ürünün yalnızca iyi görünmesi tabii ki yeterli değildir. Konfor yatakları için geliştirilen ev kumandaları, gecenin karanlığında bile kolayca bulunup ele alınabilmesi gerekir. HC40 FRAME™ veya HC40 TWIST™ modellerinden birini elinize aldığınız zaman, elinizde kolayca tutabilir ve kumandanın özelliklerini düşünmeden kullanabilirsiniz. Arka yüzeydeki referans çizgileri, kumandayı karanlıkta bile elinize aldığınızda mükemmel dengeli bir şekilde tutabilmenizi sağlar.

Bir düşünün!
Gecenin bir yarısında uyandınız. Elinizi kumandaya uzatıyorsunuz. Fakat kumandayı karanlıkta düzgün biçimde tutamadığınız için komodinin üzerinden düşürüyorsunuz.

Uğraş sonunda kumandayı nihayet elinize aldığınızda, elinizde ters durduğunu fark etmiyorsunuz ve karanlıkta hangi tuşun ne işe yaradığını anlayamıyorsunuz. Sonunda da vazgeçiyorsunuz...

Artık bu zorluğa son verebilirsiniz!
El kumandasını hızlı, kolay ve rahat kullanılabilecek şekilde tasarladık.

 

Buna belki şaşıracaksınız; fakat karanlık ortamlarda kullanılan ürünlerde dokunmatik ekran tercih edilen bir özellik değildir. Kullanıcıların dokunmatik ekrandan ziyade yumuşak tuş kullanmayı tercih ettiğini keşfettik. Bu nedenle geliştirdiğimiz içbükey ve dışbükey tuş tasarımı, kullanıcının tuşları karanlıkta kolayca ayırt edebilmesini sağlamaktadır. Modellerin Advanced versiyonlarında bulunan tuş aydınlatması, karanlıkta kullanımı daha da kolaylaştıran bir özelliktir. Kullanıcıya sağladığınız bir diğer kolaylık, cihazın ön yüzeyinde bulunan merkezî navigasyon noktasıdır. Dokunarak hissedilebilen bu nokta, çeşitli fonksiyonlara erişirken kullanıcıya net bir başlangıç noktası sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

HC40’ın tuşları, kullanıcı tarafından basıldığında dokunsal geri bildirim verecek şekilde geliştirilmiştir. Ayrıca, kullanıcıların ses duymaya önem verdiğinin de bilincindeyiz. Bu nedenle, basılan tuşlar dokunsal geri bildirim vermenin yanı sıra uygun bir "klik" sesi de vermektedir.

Kumandayı geliştirirken cihaza doğru ağırlığın verilmesine de önem gösterdik. Çok hafif olan el kumandaları kırılgan oldukları izlenimini yaratabilir ve elde düzgün tutulmaları zordur. Çok ağır kumandaları ise hantal oldukları izlenimini yaratabilir.

Tuşların tasarımı ve yumuşak kenarlar, kumandanın güvenilir bir şekilde tutulabilmesini sağlamaktadır

Yardımcı bildirimler veren kullanıcı arayüzü
Yukarıda belirtildiği gibi, HC40 bir Standard ve bir Advanced versiyonu ile beğeniye sunulmaktadır. Her iki versiyon da, ergonomik ve kolay kullanım sunan tüm fiziksel özelliklere ve avantajlara sahiptir. Her iki versiyon Yatak Altı Aydınlatması (UBL) özelliğine de sahiptir. Yatağın altındaki zemine loş bir ışık veren UBL, geceleri eşinizi uyandırmadan yataktan kalkabilmenizi çok kolaylaştırır.

Advanced versiyonları, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artıran renkli bir ekrana ve birçok entegre özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden biri, örneğin el feneri fonksiyonudur. Gece eşinizi uyandırmadan yolunuzu aydınlatacak el feneri ışığını yakmak için, el kumandasını iki kez yanlamasına sallamanız yeterlidir. Karanlıkta yanlışlıkla şifonyere çarpmalar bu sayede son bulur.

Ekran, yalnızca yatağın ayarlanmasında kullanılmak üzere değil, aynı zamanda çeşitli avantajlar sunacak şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, cihazın pili azaldığında ekranda bildirilir. “Günaydın Ayşe” şeklinde kişisel hoş geldin mesajları görüntülenir. Yatağın masaj motorunu etkinleştirip kullanıcıyı nazikçe uyandıran sessiz alarm ise ekranda bir zil simgesi ile belirtilir. HC40’ın Advanced versiyonları, el kumandasını yatağın doğru tarafı ile nasıl eşleştirebileceğinizi ekranda adım adım anlatan rehberlere de sahiptir.

Ekran, çocuk kilidinin nasıl açıldığını da gösterir.

HC40 Advanced üzerinden kişisel bildirimler almak için cihaza adınızı girin
 

Ekrandaki bir rehber, kullanıcıya el kumandasının kilitli olduğunu bildirir ve kilidi tek bir adımda kolayca kaldırmanın yolunu gösterir.

Advanced versiyonları hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: HC40 Advanced versiyonları: Bol özellik ile donatılmış tasarım harikaları.


İstenmeyen hareketleri önlemek için çocuk kilidini kullanın. Çocuk kilidini kaldırmak için ekrandaki rehberi izleyin.

Bir düşünün!
Çocuklarınız hareketli yatağınızı çok eğlenceli buluyor. El kumandanızı, çocuklarınızın eline geçmemesi için saklayabilirsiniz. Fakat, hepimizin bildiği gibi, çocuklar bir yolunu bulur ve siz ne olduğunu anlamadan yatak odanızdan ses duyulur ve çocuklarınızın gülüşmeleri yükselir.

Artık buna son verebilirsiniz! Tek yapmamız gereken çocuk kilidini etkinleştirmek. Çocuk kilidini tek adımda kolayca nasıl kaldırabileceğinizi ekran size gösterir. İhtiyacınız olduğunda kolayca kullanabileceğiniz bu kilit, istenmeyen hareketlerin önlenmesini sağlar.

 

Kısa özet
HC40 el kumandasının kullanıcı arayüzü, tasarımı, şekli ve tüm fonksiyonları gerçek kullanıcılar tarafından kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Kullanışlılığın en önemli özellik olduğunu biliyoruz!

Kullanışlılığı geliştirmek için yaptıklarımız:

 • Kullanıcı anketi ve kapsamlı prototip çalışmaları
 • Mat yüzey, yumuşak kenarlar ve konforlu tutuş
 • Dokunsal geri bildirim ve “klik” sesi veren tuşlar
 • İdeal ağırlık
 • Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamak için arka yüzeyde referans çizgileri ve ön yüzeyde navigasyon noktası
 • Çeşitli tüketici ürünlerinden bilinen 5’li tuş takımı
 • Advanced versiyonlarında aydınlatmalı tuşlar ve ortamdaki aydınlık seviyesine uyum sağlayan ekran parlaklığı
 • Örn. eşleştirme rehberi ve çocuk kilidini kaldırma talimatları gibi rehberlik eden bildirimler
 • Kişisel bildirimler; örneğin: "Günaydın Ayşe!”
 • Sessiz alarm: Sabahları sizi hafifçe sallanarak uyandıran bir alarm (masaj motorlarını kullanır)
 • El feneri: Feneri açmak veya kapamak için Advanced versiyonlarını iki kez yanlamasına sallayın
 • Çocuk kilidi
 • Değiştirilebilir piller

Standard versiyonları ya da Advanced versiyonları ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen HC40 sitemizi ziyaret edin: Siz düşünülerek tasarlandı.

Ayarlanabilir konfor yatakları için LINAK HC40 FRAME el kumandası play-icon

Ayarlanabilir konfor yatakları için LINAK HC40 FRAME™ el kumandası

Ayarlanabilir konfor yatakları için LINAK HC40 TWIST™ el kumandası play-icon

Ayarlanabilir konfor yatakları için LINAK HC40 TWIST™ el kumandası

HC40 Advanced modelinin arayüzü nasıl kullanılır? play-icon

HC40 Advanced: Nasıl kullanılır?

HC40 Pil değişimi play-icon

LINAK HC40 FRAME™ el kumandasının pilleri nasıl değiştirilir?

HC40’ın fabrika ayarlarına sıfırlanması play-icon

HC40 Advanced: El kumandası nasıl sıfırlanıp fabrika ayarlarına geri getirilir?

HC40 kullanımına başlarken play-icon

HC40 Advanced: Başlarken

HC40 Sık kullanılan konumlar nasıl kaydedilir? play-icon

HC40 Sık kullanılan konumlar nasıl kaydedilir?

HC40 Kısayollar ekranda nasıl kaydedilir? play-icon

HC40 Advanced: Kısayollar nasıl kaydedilir?

Dosyalar

HC40 FRAME™

Ayarlanabilir konfor yatakları için “siz düşünülerek tasarlanmış”, yeni nesil el kumandaları. HC40 FRAME™, kendisini aynı serideki HC40 TWIST™ modelinden metalik çerçeveli görsel tasarımı ile ayırt etmektedir.

Görüntüle

HC40 TWIST™

Ayarlanabilir konfor yatakları için “siz düşünülerek tasarlanmış” yeni nesil el kumandaları. Benzersiz kıvrımlı ergonomik şekle sahip HC40 TWIST™, kendisini HC40 FRAME™ modellerinden görünüşü ile ayırt etmektedir.

Görüntüle