Teknoloji ve trendler

Aktif kullanıcılar hakkında 7 faydalı bilgi

LINAK® HC40 el kumandasını tasarlamaya başlamadan önce, ayarlanabilir konfor yatakları kullanan büyük bir insan kitlesine alışkanlıkları ve tercihleri soruldu. Bu yazımızda kullanıcıları daha yakından tanıyacaksınız. İşte keşfettiklerimiz.

Bugüne dek LINAK ürünleri ile ilgili yapılmış en kapsamlı kullanıcı anketinin yapılması için bir tasarım acentesi ile çalışmaya karar verdik. İnsan davranışlarına yönelik analizler incelendi, birbirini izleyen ısı haritaları çıkarıldı ve kullanıcılar ile çok sayıda test yapıldı. Beş yüz mevcut ve potansiyel son kullanıcıdan oluşan iki grup ile yapılan kapsamlı ankette katılımcılara gelir seviyeleri, günlük rutinleri, tasarıma yönelik genel tercihleri ve bir sonraki konfor yataklarından beklentileri soruldu. Alınan sonuç: Yaklaşık 1.500 sayfa değerli geri bildirim.

Müşterinin tasarım yönündeki beklentilerini anlamamız, ihtiyaçlarına yönelik olup istekleri özellikleri sunan el kumandaları geliştirebilmemizi ve tasarımlarımızın gerçekten kullanıcı dostu olup olmadığını değerlendirebilmemizi sağladı.

Bu süreç içerisinde dikkatimizi çekmiş ve HC40 el kumandalarının tasarımını önemli ölçüden etkilemiş olan yedi bulguyu aşağıda okuyabilirsiniz.

Kaynaklar: Christian Jantzen, AAU, Pankseep ve Artlinco A/S ve Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

 

1. Kullanıcıların evlerine uygun bir tasarıma sahip olmalı

Kullanıcılar, yatak odasıyla uyumlu olan ve fazla dikkat çekmeyen el kumandaları görmek istiyor. Fakat yapılan anketler, şehirde yaşayan kullanıcıların kırsal kesimde yaşayan kullanıcılar ile aynı şeylerden hoşlanmadığını da gösterdi. Farklı ortamlarda yaşayan bu kullanıcı kitleleri, “iyi bir tasarım” konusunda da farklı beklentilere sahip. El kumandaları, müşterilerin nelerden hoşlandığını gösteren ankette edinilen bulgulara göre tasarlandı. Bunun sonucunda, HC40 TWIST™ ve HC40 FRAME™ olmak üzere, iki el kumandası tasarımı geliştirmeye karar verdik.

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

El kumandası, tıpkı bir evin iç tasarımı gibi, kullanıcısının zevk ve tercihlerini yansıtmalıdır
 
 

2. Kullanıcılar yeni özellikler görmek istiyor

Yapılan anket, müşterilerin bir sorunu ortadan kaldıran özelliklere değer verdiğini gösterdi. Yani, bir el kumandası çok sayıda özelliğe sahip olmaktan ziyade, daha kaliteli bir uyku sağlayan özellikler sunabilmelidir. Anket katılımcılarının %67’sinin çok sayıda özellikten ziyade kullanıcı dostu bir tasarım görmek istemesi, bu kanıyı desteklemektedir.

Birçok kullanıcı, cep telefonlarını yatak odasının dışında tutmak istediklerini fakat telefonlarındaki alarm özelliğine ihtiyaçları olduğunu belirtti. “Sessiz Alarm” özelliği, doğrudan bu anket sonuçlarından yola çıkılarak geliştirildi. Kullanıcılar artık masaj motorları tarafından uyandırılabiliyor. Üstelik, bu özelliğe ihtiyaç duyduklarını bugüne dek bilmiyorlardı.

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

 

3.  Kullanıcı deneyimi her şeyden önemli

Kullanıcıların %60’ı, ayarlanabilir yataklarının özelliklerini her gün kullanıyor. Bunun bilincinde olarak, müşterilerden çeşitli el kumandalarını değerlendirmelerini istedik. Genel olarak bakıldığında, her el kumandasının kullanımını daha da kolaylaştırmak mümkün. Kullanıcıların %28’i, ayarlanabilir yataklar için sunulan uzaktan kumandaların genelde hiç kullanıcı dostu olmadığını belirtti.

Bunun üzerine tasarımlarımızı üç boyutlu yazıcı kullanarak sürekli geliştirdik ve gerçek kullanıcılara test ettirdik. Buna paralel olarak, Advanced modellerin kullanıcı arayüzünü de sürekli geliştirdik ve kullanıcılara test ettirdik.

Ankette alınan bazı yanıtlar çelişkiliydiAldığımız bazı yanıtlar çelişkiliydi; fakat genel bulgu, kullanıcı dostu tasarımın kilit önem taşıdığı oldu.
 

Edinilen iki basit ama önemli bulgu, HC40 el kumandalarının tasarımına şekil verdi:

  • Kullanıcılar klasik ama belirgin bir tasarımı tercih ediyorlar. Diğer bir deyişle, cihazın el kumandası olduğu belli olmalı
  • Kullanıcılar, karanlıkta daha kullanışlı olduklarından dolayı, dokunmatik ekran yerine fiziksel tuşlar kullanmayı tercih ediyor

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

 
 

4. Her kullanıcı kendi el kumandasını özelleştirebilmeli

Müşteriler el kumandalarını özelleştirebilmek istiyor. Bunun nedeni basit: Her kullanıcı kendi el kumandasını evdeki diğer kumandadan ayırt edebilmek istiyor. El kumandaları yorganın altında kaybolabiliyor ve başka kumandalar ile karıştırılabiliyor. Bu nedenle, HC40 serisindeki her el kumandası, kişiye göre özelleştirilebilmesini sağlayan özelliklere sahiptir.

Bu el kumandalarından birini seçmeniz, müşterinin bir sorununa çözüm getiren marka olarak öne çıkmanızı sağlar.

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

Kullanıcılar, el kumandasının örneğin farklı renklerde askı ipi takarak özelleştirebilmesine önem veriyorKullanıcılar, el kumandasının örneğin farklı renklerde askı ipi takarak özelleştirebilmesine önem veriyor
 
 

Yatak satın alırken en önemli 6 kriter

  #1 Fiyat
  #2 Konfor
  #3 Tasarım
  #4 Dayanıklılık
  #5 Garanti
  #6 Marka

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

5. Kullanıcı yatak satın alırken tasarıma da önem veriyor

Anketin önemli bir bölümü, müşterilerin yatak satın alırken nelere dikkat ettiklerine ışık tutmayı amaçlıyordu. Edindiğimiz bulgular, 6 kriterin öne çıktığını gösteriyor. Sonuçlar: Sunulan konfor ve el kumandasının tasarımı önemli.

Öne çıkan 6 kriterin her biri, el kumandası da dâhil olmak üzere yatağın genel tasarımı ile ilgili. El kumandasını geliştirirken hem ergonomik konforu göz önünde bulundurduk hem de yatak tasarımına mükemmelce uyan bir görünüm sağlamayı amaçladık.

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

 
 

6. Kullanımı kolay ama bol özellikli bir el kumandası

Ankette en çok düşündüren yanıtlar, kullanıcılardan alınan çelişkili yanıtlar oldu. Bir yandan basit ve kullanımı kolay bir el kumandası istediklerini ifade eden kullanıcılar, diğer yandan kumandanın bol özellik sunmasını istiyorlar. Kullanıcıların %24,5’i, konfor yatakları için sunulan el kumandalarının yeterli özelliğe sahip olmadıkları görüşünde.

Fakat yatağınıza daha fazla fonksiyon eklerseniz, el kumandasında da daha fazla tuşa ihtiyacınız olur. Bu bulgular doğrultusunda geliştirilen HC40 el kumandaları, ilk bakışta basit bir tasarıma sahipler. Fakat HC40’ın Advanced modelleri, daha fazla tuş eklemeden daha fazla fonksiyona erişim sağlayan bir ekran ile donatılmıştır. Ekrandaki menü, tüm özelliklere ve yatak ayarlarına kolayca erişilebilmesini sağlıyor. Hatta, en sık kullanılan ayarlara kısayol atamak bile mümkün. Birçok özellik ile donatılmış basit bir tasarım.

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

Ayarlanabilir yatak kullanıcıları, el kumandalarında daha fazla özellik görmek istiyor
 
 

7. Avantajları gösterin

4 katılımcıdan 1’i, ayarlanabilir yatağının sunduğu avantajlardan bazılarını yatağı satın aldıktan sonra keşfetmiş. Bu avantajlar, satış sırasında dile getirilmeyen avantajlar.

Bu nedenle, ayarlanabilir yataklardan bahsettiğimiz zaman avantajları anlatmama gibi bir lüksümüz bulunmamaktadır. Kullanıcılar, yatağın sunduğu tüm avantajlardan kolayca faydalanabileceğini bilmelidir.

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.

Kullanıcıların ayarlanabilir bir yatak ile edineceği avantajları net bir şekilde anlatınKullanıcılara ayarlanabilir bir yatak ile edinecekleri avantajları net bir şekilde anlatın. Bu, hem markanız hem de kullanıcılar için faydalı olacaktır.
 

Biliyor muydunuz?

Müşterilere el kumandaları genel olarak sorulduğunda alınan yanıtlar:

  • Komodinin üzerinde çok fazla eşya var
  • Yatak odasının tasarımına uymalı
  • Kullanılabilirliği geliştirilebilir
  • Yeterli özelliği yok
  • Özelleştirebilmek istiyoruz

Kaynak: Artlinco A/S tarafından düzenlenen LINAK anketi.


 

HC40’ın Standard versiyonları ya da Advanced versiyonları ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen sitemizi ziyaret edin: Siz düşünülerek tasarlandı.

Dosyalar

HC40 FRAME™

Ayarlanabilir konfor yatakları için “siz düşünülerek tasarlanmış”, yeni nesil el kumandaları. HC40 FRAME™, kendisini aynı serideki HC40 TWIST™ modelinden metalik çerçeveli görsel tasarımı ile ayırt etmektedir.

Görüntüle

HC40 TWIST™

Ayarlanabilir konfor yatakları için “siz düşünülerek tasarlanmış” yeni nesil el kumandaları. Benzersiz kıvrımlı ergonomik şekle sahip HC40 TWIST™, kendisini HC40 FRAME™ modellerinden görünüşü ile ayırt etmektedir.

Görüntüle

Konfor alanınızı genişletin

Dinlenme yataklarında kullanılan aktüatör sistemlerinin, güvenli ve kullanıcısını hiçbir zaman yarı yolda bırakmayacak güvenilirliğe sahip olmalarının öneminin LINAK olarak bilincindeyiz. TWINDRIVE sistemi, yatak üreticileri için doğru sistemdir.

Görüntüle

HOMELINE ürünlerine genel bakış

Sahip olduğu düşük ses seviyeleri ve boyutları ile hem yaylı hem latalı yataklarda kullanılan TWINDRIVE sistemlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin.

Görüntüle

Neden ayarlanabilir yataklar seçilmeli?

Yaşınız ne olursa olsun bir elektrikli ayarlanabilir konfor yatağı almak için günlük yaşamınızı etkileyecek altı nedeni öğrenin. Elektrikli ayarlanabilir konfor yatakları ekstra kullanışlılığı ve esnekliği, birçok deneyimin daha rahat olmasını sağlar.

Görüntüle

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.