Haberler 24 Ocak 2019

İnşaat makinelerinde merdivenlerin akıllı biçimde ayarlanması ergonomiyi geliştirmektedir

Gayet basit sayılabilecek önlemlerle, ağır inşaat makinelerindeki ergonomi, önemli ölçüde iyileştirilebilir. Merdivene takılan elektrikli aktüatörler, sadece araca giriş ve çıkışları daha güvenli hale getirdiği için değil, diğer birçok alanda da etkili olmaktadır.

Modern inşaat sektörü önemli bir zorlukla karşı karşıyadır. Bu sektörde çalışan insanlar açısından ortalama kas-iskelet hastalıkları riski, diğer sektörlerin tamamına kıyasla her geçen gün artmaktadır. Ancak ergonominin iyileştirilmesi bu zorluğun üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir. Bu amaç için LINAK aktüatörleri, motorlu geri çekilebilir erişim sistemlerine takıldığında, kabine giriş ve çıkışın daha rahat yapılmasını sağlamaktadır. 

ABD’deki küçük inşaat şirketlerinin yaklaşık yüzde 90’ı bir güvenlik programına sahip olmasına karşın sadece üçte birinde bir ergonomi programı uygulanmaktadır. Bu durum, ABD özel inşaat sektöründe yaşanan yaklaşık yıllık 46 Milyon ABD doları ücret ve maaş kaybı ile birlikte ergonomik çözümlere yatırım yapmayı teşvik eden bir unsur olarak öne çıkmaktadır.

Ayarlanabilir merdivenlerle kabine güvenli ve ergonomik giriş/çıkış
Ayarlanabilir merdivenler ya da diğer motorlu geri çekilebilir erişim sistemleri, merdivenin yere güvenli biçimde yaklaştırılması ve geri çekilmesini sağlamaktadır. Makine operatörü açısından bu durum, kolayca görülebilir ve açılı basamaklarla kabin giriş ve çıkışı daha güvenli ve ergonomik hale getirmektedir. Ayrıca ilk basamak zemine daha yakın olduğundan sürücünün dizlerinin korunmasına da yardımcı olacaktır.

İnşaat makinelerinde merdivenlerin akıllı biçimde ayarlanması ergonomiyi geliştirmektedir
 

Ergonomiyi iyileştirerek, kas-iskelet hastalıklarına bağlı iş kayıplarını azaltabilirsiniz. Sadece Birleşik Krallık’ta bu sorunların yarattığı kayıp yıllık 6,6 milyon iş gününe karşılık gelmekte ve kas-iskelet hastalıkları (yeni ya da uzun süreli) yaşayan işçi sayısı 469.000’e ulaşmaktadır. 

Sistem birçok avantaj sunmaktadır
Girişimciler açısından motorlu geri çekilebilir erişim sistemlerinin başka avantajları da bulunmaktadır. Merdivenin, bataryalı aktüatörlerle ayarlanması, hidrolik sistemlere bağımlılığı ortadan kaldırmakta ve merdivenin ana motor çalışmadığı zamanlarda kullanılabilmesine olanak tanımaktadır. Sadece bataryanın sağladığı güce ve bir uzaktan kumandaya ihtiyacınız vardır. 

Ayrıca sistem, uzun merdiven olmadan yüksek kabinlere ulaşmak daha zor olduğundan, ek bir çalınma/vandalizm koruması amacıyla da kullanılabilir. ISO 2867:2011’e göre kabine erişim için merdivenin etkinleştirilmesi ve tamamen uzatılması gerekmektedir.

İnşaat sektöründe de ergonomi önemlidir! 

LINAK’ın iş makinelerine ne tür faydalar sağlayabileceğini öğrenmek için inşaat sayfasını ziyaret edin. Daha fazla bilgi için bölgenizdeki LINAK temsilcisiyle de iletişime geçebilirsiniz. 

 

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.