Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

İki üretim süreci için bir çözüm

Schneider Electric, Hollanda’da faaliyet gösteren Krikke De Wit Technische Tiloplossingen’e baktığında, yapılması gerekenleri hemen fark etti. Sunucu rafları ve büyük çelik bilgisayar kasaları üretim hattında çalışanların üzerindeki yükün önemli ölçüde azaltılması gerekiyordu. Çözüm olarak, proje N111 adlı bir ayarlanabilir ve eğdirilebilir montaj masası tasarlandı. Bu masa, üretim sürecinin kendisi için çözüm sağlarken aynı zamanda uygulama, çalışanları, fazla çalışmaya karşı korumaktadır.

Montaj masasını ayarlamak ve eğmek için kullanılan üç LA36 aktüatör

Krikke De Wit Technische Tiloplossingen müdürü Geert Krikke, "Schneider Electric, dünyanın çeşitli yerlerinde bu rafların takıldığı birçok iştirake sahiptir. Her şube, bu sorunların üstesinden gelmek için kendi, yerel çözümlerini uyguluyordu. Hollanda şubesi, biraz daha ileri giderek çok iyi bir çözüm geliştirdi,”  dedi Krikke De Wit Technische Tiloplossingen firmasının müdürü, Geert Krikke.

"Fiziksel yükün azaltılmasının, yanı sıra, bir zamanlayıcı da eklendi. Bu sayede eğdirme işleminin, belirli bir zaman dilimi içinde tekrarlanma sayısı sınırlandırılıyor. Bu durum çalışanlarının çalışma hızını ayarlıyor, hatta bazı durumlarda yavaşlatıyor. Çalışma hızının azaltılması, fiziksel yükü de azaltıyor ve ürünün kalitesi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor," dedi. Montaj masası, LINAK Aktüatör Sistemlerinin  sunduğu LA36 aktatürlerle ayarlanmakta ve eğdirilmektedir. Bunlar bir PLC tarafından kontrol edilmektedir. 

Sunucu rafı dik konumda tutulduÇalışma sırasında güvenlik
Schneider Electric çalışanları, ergonomi ve güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda diğer birçok alanda da dikkate aldı. CE onayının, yanı sıra, güvenlikle ilgili diğer birçok konu ele alındı. Örneğin sistem, ne tür bir sunucu rafı üzerinde çalışıldığını okumakta ve tutma klipsinin konumu, rafın boyutlarıyla uyumlu değilse eğdirme işlevini durdurmaktadır. Bu sayede kazalar önlenebilmektedir. 

Tabii ki başka riskler de bulunmaktadır. LINAK LA36 aktüatörleri, dikkatli biçimde kullanılması gereken önemli miktarda güç sağlamaktadır. İşte bu nedenle kontrol sistemi, montaj masasından bir kol boyundan daha uzak bir noktaya yerleştirilmiştir. Ayrıca, eğdirme işlevinin iki elle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda eğitim ve kullanıcı kılavuzu sağlanmaktadır. 

Kullanışlı seçenekler
PLC ile kontrol, güvenlik özelliklerinin yanı sıra çeşitli seçeneklerin kullanılabilmesine olanak tanımaktadır. 

  • Çalışma yüksekliği ayarlarıLINAK aktüatörleri ile uyumlu PLC kontrol sistemi
  • Monte edilecek modelin okunması
  • Bir sonraki eğdirme ve Tezgah Sıfırlama için Geri Sayımın gösterilmesi
  • Eğdirme yüksekliğinin ve ‘eğdirme işlemi için güvenli’ zamanın gösterilmesi
  • Acil Durdurmaların gösterilmesi 
  • Arıza teşhisi

Kontrol ve uygulama
Bir tedarikçi olarak LINAK Aktüatör Sistemlerinin seçilmesinin nedenlerinden biri,  LA36 aktüatörlerinin PLC kontrol sistemi ile uyumlu olmasıdır. Ayrıca aktüatörler, paralel biçimde kontrol edilebilmekte ve gerekli gücü sağlayabilmektedir. Bu özellikler, yükseklik ayarlama ve eğdirme işlevlerinde kullanılmaktadır. Geert Krikke, “Aktüatörün seçimi sırasında kompakt montaj, PLC kontrolünün kolaylığı, eş zamanlı olarak çalışma kolaylığı ve diğer çözümlere göre fiyat dikkate alındı,” dedi.

 Kullanışlı montaj masası, hedeflenen kullanım için güçlü bir çözüm olduğunu kanıtladı. Helmond’daki Schneider Electric üretim çalışanları, N111’in kullanılmaya başlanmasından bu yana, doğru çalışma yüksekliğinde, doğru hızda ve mümkün olduğunca güvenli bir otomasyonlu ortamda çalışmaktadır. 

LINAK olarak üretim ergonomisine yaklaşımımız hakkında daha fazla bilgi alın.

 


Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now