Contact us here
Teknoloji ve trendler

Üretimde ergonomi

LINAK elektrikli aktüatörlerin kullanıldığı ergonomik çözümlerle üretim tesislerinde çalışma koşullarını iyileştirin ve hastalık nedeniyle işe devamsızlık yapılan gün sayısını azaltın.

Üretimde ergonomi – Teknoloji ve Trendler

Ergonominin önemi
Üretim tesislerinde ergonomi, yapılan işi çalışanınıza göre uygun hale getirmektir. Gelişmiş ergonomi, kas yorgunluğunun azaltılmasına, hatta kas-iskelet hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

ABD Çalışma bakanlığına göre ergonomi ile ilgili yaralanmalar, her yıl 15-20 milyar ABD doları zarara neden olmaktadır. 2013 yılında bu tür yaralanmalar 380.600 iş günü kaybına neden oldu - bu değer toplam iş günü sayısının neredeyse üçte birine karşılık gelmektedir.

Birleşik Krallık’ta, Sağlık ve Güvenlik İdaresi’nin kısa bir süre önce yaptığı çalışmaya göre iyi tasarlanmamış çalışma istasyonlarının neden olduğu kas-iskelet hastalıklarından, her yıl bir milyon kişinin etkilendiği ortaya koyulmaktadır.

Tüm bunların ışığında, ergonomi çalışmaları giderek daha önemli hale gelmektedir. Ergonomik tasarım, motivasyonu ve memnuniyeti artırarak daha yüksek performans ve verim sağlayabilir.

Buna nasıl ulaşılır?
Çalışma türüne bağlı olarak, çalışma istasyonlarının ergonomik yüksekliğe ayarlanması için çeşitli kurallar uygulanmaktadır:

Doğru çalışma yüksekliği

Ya da çalışma istasyonunuzu nasıl düzenleyebilirsiniz:

Çalışma şeklinizi nasıl düzenleyebilirsiniz?

LINAK olarak tipik üretim hatlarında bulunan uygulamaların ayarlanması, ilgili çalışan göre uygun hale getirilmesi ve dolayısıyla o çalışan için ergonominin iyileştirilmesini sağlamak için geliştirilmiş çeşitli kaldırma kolonları, aktüatörler, kontrol kutuları ve kumandalar sunmaktayız. Bunlar sayesinde daha ergonomik tasarımlar yapılabilmekte, kas-iskelet hastalıkları azaltılabilmektedir. Bu durum hem şirket hem de çalışan açısından avantajlar sağlamaktadır.

Yüksekliği ayarlanabilir çalışma istasyonu

Çalışma istasyonunun yüksekliğinin çalışana ve yapılacak çalışmanın türüne göre ayarlanabilmesi önemlidir.

DL2 ya da BL1 gibi kaldırma kolonları ve örneğin CBD6S kontrol kutusu ve bir DP kontrol panosunun birlikte kullanılması, ayarlamanın her zaman sorunsuz biçimde yapılmasını sağlayacaktır.

Yüksekliği ayarlanabilir konveyör bandı

Konveyör bantlarında, yükseklik ayarı ve elektrikli eğim verilmesi işlevleri çalışanlar için ergonominin artırılmasına yardımcı olabilir.

BL1 ve DL2 gibi kaldırma kolonları ve CBD6S kontrol kutusu ve Ekranlı bir DPF’nin birlikte kullanılması, çalışanlar için en iyi koşulları ve verimin artmasını sağlayacaktır.

Kırılmaz play-icon

Kırılmaz

Endüstriyel uygulamalarınıza Tak Çalıştır (Plug & Play™) hareket çözümleri nasıl sağlanır? play-icon

Endüstriyel uygulamalarınıza Tak Çalıştır (Plug & Play™) hareket çözümleri nasıl sağlanır?

IC ve BUS iletişim sistemleri sayesinde, aktüatörlerinizi kolayca izleyebilirsiniz play-icon

IC ve BUS iletişim sistemleri sayesinde, aktüatörlerinizi kolayca izleyebilirsiniz

Dosyalar

Üretimde ergonomi

Geliştirilmiş ergonomi, kas yorgunluğunu ve kas-iskelet hastalıklarını azaltmada destek olur

Görüntüle

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Görüntüle

Yiyecek ve içecek çözümleri

LINAK’ın paslanmaz aktüatör serisi, hem gıda güvenliğini hem de ergonomiyi ön planda tutar.

Görüntüle

Endüstriyel otomasyon çözümleri

Sunduğumuz bu broşürde, endüstriyel otomasyonda verimliliği artırabilecek aktüatör sistemlerinin nasıl yerleştirilebileceğine dair çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Görüntüle

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.