Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Havalandırma işleminde enerji tüketimini azaltmak

Esbjerg şehri, Danimarka’nın en büyük beşinci atık su arıtma tesisi Renseanlæg Vest’e ev sahipliği etmektedir. İşletmeden sorumlu yönetim, havalandırma tanklarında stabil ve hassas hava akışı kontrolü sağlayabilmek amacıyla LINAK’ın lineer aktüatörlerini kullanmaya karar verdi. LINAK’ın aktüatörleri, örn. düşük enerji tüketimi ve kolay montaj gibi birçok operasyonel avantaj sunduklarından dolayı tercih edildi.

DIN Forsyning

Danimarka’nın Esbjerg şehrindeki Renseanlæg Vest atık su arıtma tesisine her gün 20.000 m 3  atık su ulaşmaktadır. DIN  Forsyning hizmet  şirketinin bir parçası olan atık su arıtma  tesisine gelen sular,  Kuzey Denizi’ne tahliye edilmeden önce çeşitli işlemlere tabi tutulmak zorundadır. Bu tesisin işini  zorlaştıran önemli  bir etken, atık  suların yaklaşık %60’ının sanayiden gelmesidir. Bu  tesis, 290.000 kişinin atık su yüküne eş değer olan 290.000 PE için tasarlanmıştır.

Havalandırma işleminin hassas kontrolü
Amonyak seviyelerini düşük tutmak için uygulanan havalandırma işlemi, atık su arıtma sürecinde önemli ve yüksek enerji tüketimi olan bir işlemdir. Amonyak seviyesi, havalandırma tanklarına alınan havanın denetlenmesi ile kontrol edilmektedir. Oksijen seviyesi, sudaki amonyak oranının çok yüksek veya  çok düşük olması durumunda aktüatörlere bıçaklı vanaları ayarlaması için mesaj gönderen bir gözetim sistemi üzerinden denetlenir. Oksijenin son derece hassas biçimde denetlenebilmesi, tesisin yönetimi için kritik önem taşımaktadır:

Havalandırma, maliyeti yüksek bir işlemdir.  Havalandırma kompresörünün çalıştırılması, tesisin enerji tüketiminin yaklaşık üçte birine neden olmaktadır. Bu nedenle, vanalarımızı hassas bir şekilde kontrol ederek havalandırmada enerji tüketimini minimumda tutmamız bizim için çok önemlidir. LINAK’ın aktüatörlerini burada kullanmamız, ihtiyaç duyduğumuz hassasiyeti sağladıklarından dolayı son derece faydalı oldu.”

Aktüatör DIN Forsyning
 

Elektrikli aktüatör kullanımının avantajları
Esbjerg’deki tesis  yönetim kadrosunun LINAK ürünlerini tercih etmesinin tek nedeni, ürünlerin hassasiyet ve düşük enerji tüketimi sunmaları değildi:

Havalandırma tanklarındaki  mevcut vanalarımızı birkaç yıl önce değiştirmemiz gerektiğinde, ne yapabiliriz diye çevremizde epeyce soruşturmuştuk. Ribe’deki (yakındaki bir kent) bir tesis, geleneksel aktüatör çözümlerini terk edip LINAK’tan aldıkları yeni elektrikli aktüatörlerinden çok memnundu. Dolayısıyla, biz de aynı şeyi yapmaya karar verdik.”

 Renseanlæg Vest  tesisi, geleneksel bir çözüm kullanmak yerine alternatif çözümü  deneme  kararlarından hiç pişman olmamıştı: 

 “LINAK sisteminin temin edilmesi biraz daha ucuza mal oldu. Üstelik bu aktüatörler bakım veya servis gerektirmiyor. Tesiste maruz kaldıkları tüm zor koşulların üstesinden kolayca gelecek kadar dayanıklılar. Ayrıca montajları da kolay. Vanalarımız erişimi zor olan yerlerde kullanılıyor. Fakat aktüatörler küçük ve hafif olduğundan dolayı bu bir sorun teşkil etmedi. Tüm işi iki kişi yaptı ve vinç kullanmamıza gerek olmadı.”

Renseanlæg Vest’in geleceği
Esbjerg tesisinin yönetim kadrosu,  daima süreçleri optimize etmenin ve daha verimli çalışmanın yollarını aramaktadır. LINAK® aktüatörlerini şu anda şehrin diğer arıtma tesisi olan Renseanlæg Øst’ta test etmekteler ve  sırada başka projeleri de var:

 “LINAK çözümlerini tesislerimizin diğer alanlarında da kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Örneğin  dinlendirme tanklarımızda olabilir, havalandırma tanklarının girişinde olabilir veya yağmur suyu havuzlarımızın sürgülü kapılarında. Şu an kullandığımız çözümlerin yenilenmesi gerektiğinde, bununla daha yakından ilgileneceğiz.

Renseanlæg Vest tesisinin bundan sonrasında nasıl optimize edileceği, şu anda yönetim tarafından planlamakta. Esbjerg  Belediyesi'nin tesiste taşma oranlarını azaltma ve kaynakların daha iyi kullanılmasını sağlama isteği, yapılan planlama çalışmalarının başlatılmasına neden olmuştu.

 DIN Forsyning yönetimi, “Biz nasıl Ribe’deki tesis ile elektrikli aktüatörler hakkında iletişime geçtiysek, bizimle de aynı şekilde iletişime geçenler oldu. Bizim memnun olup olmadığımızı öğrenmek isteyenler oluyor, biz de ilgilenen herkes ile deneyimimizi memnuniyetle paylaşıyoruz” diyor.

Hassas hava akışı sağlayan bıçaklı vana hakkında daha fazlasını okuyun.

Dosyalar

Atık su arıtma çözümleri

Atık su sektöründe kullanımı kolay kontrol ve izleme sistemleri, arıtma tesislerinin her gün optimum şekilde çalışması açısından vazgeçilmezdir. LINAK’ın atık su arıtma tesisleri için sunduğu aktüatör çözümlerini bu broşürümüzde keşfedin.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now