Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Daha ergonomik kontrol dolabı tasarımları

Almanya’nın Bretten kentinde Hartmuth Bauer 1999 yılında tek kişilik şirket olarak kurulan Bauer Systeme, makineler ve sistemler için geliştirdiği yenilikçi otomasyon çözümleriyle yıllar içerisinde sürekli büyüyen bir şirkete dönüştü. Ergonomik açıdan Optimize edilmiş bir iş istasyonu, Hartmuth Bauer’e göre her zaman daha verimli çalışılabilmesini sağlıyor: “Kontrol dolaplarının montajını yapmak eskiden hiç de eğlenceli olmuyordu.” Hartmuth Bauer, çalışırken sırtı ağrıyan kimsenin iyi bir iş çıkarabileceğini düşünmüyor.

Bauer Systeme’nin montaj tezgâhında LINAK aktüatör sistemleri ile ergonomik hareket

Bauer, yirmi yılı aşkın bir süredir kontrol dolabı üretiyor. Şirketi büyümeye başlayınca çalışanlarına optimum ergonomiye sahip çalışma ortamı sunmak istedi ve bu yönde bir çözüm aramaya başladı. Fakat arayışında başarısız oldu ve hatta ümitsizliğe kapıldı. Hartmuth, yaşadığı deneyimi “Piyasada çalışma tezgâhı tasarlayan kişilerin bugüne dek kontrol dolabı montajı hiç yapmamış olduklarını kısa sürede anladık” sözleriyle anlatıyor. Bunun üzerine, kendi montaj tezgâhını kendisi tasarlamaya başladı. Monte edilecek levhaları geniş mengeneler ile tutup hizalayabilecek özel bir çözüm geliştiren Hartmuth için tezgâhın eğilebilmesi ve yüksekliğinin ayarlanabilmesi çok önemliydi.

 

Elektrikli bir çözüm

Hartmuth Bauer, en iyi çözümün elektrikli hareket olduğunu düşünüyor fakat kablolara takılma riskinin olmaması gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle, Bauer Systeme’nin sunduğu montaj tezgâhlarında eğim ve yükseklik ayarını yapan lineer aktüatörler şarj edilebilir bataryalar ile çalışıyor. Günümüzde 30’dan fazla çalışana sahip şirketin genel müdürü ve hissedarı René Alldinger, “Montaj masalarımızı Amerikan pazarına da ihraç ediyoruz. Bu nedenle, 500 kiloya kadar yük kapasitesine sahip olan ürünler sunuyoruz” diyor. Piyasada bu kadar ağır yüklerle çalışabilen ve aynı zamanda kusursuz ve hassas ayar yapabilen sadece az sayıda lineer aktüatör var. Bauer Systeme, LINAK® ürünlerini tercih ediyor.

Çelik montaj tezgâhının yüksekliği ve eğimi, iki adet LINAK LA34 lineer aktüatör tarafından ayarlanıyor. LA34, hem sağlık hem de sanayi sektörlerinde kullanılan bir model.. Gürültü seviyesi 50 dB(A) (bk. DS/EN ISO 3743-1) olan aktüatör, 10.000 N’a kadar itme kadar kapasitesi sayesinde, son derece ağır olan kontrol dolaplarının montajında rahatlıkla kullanılabiliyor. Tezgâhın sunduğu hareket seçenekleri, çalışanların kontrol dolaplarını ergonomik bir şekilde monte edebilmelerini sağlıyor. Montaj tezgâhları batarya ile çalıştığı için her türlü atölyede ve endüstriyel ortamda istenilen yere rahatlıkla götürülebiliyor. İki aktüatör de 73,25 Wh’lık lityum batarya ile çalışıyor. COL50 kontrol kutusu ve HB80 el kumandası ile birlikte kullanılan lineer aktüatörler, benzeri olmayan bir çözüm oluşturuyor.

Bauer Systeme’nin montaj tezgâhında LINAK LA34 elektrikli aktüatör
 
 

Başarının ardındaki pratik uygunluk

Hartmuth Bauer, “Pratikteki deneyimimiz temelinde sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız bizim için çok önemli” diyor. Montaj tezgâhının başarılı bir ürün olmasının ardında pratik uygunluğa sahip olması da yatıyor. Bauer Systeme’nin montaj tezgâhı üretimine başlamasına şirkete bir gün yapılan bir müşteri ziyareti vesile olmuş. Tezgâh, başka şirketlerin de dikkatini çekince kısa sürede kendine bir pazar oluşturmayı başarmış. Günümüzde Bauer Systeme’nin 3000’den fazla montaj tezgâhı birçok şirkette kullanılmaktadır.

Bauer Systeme’nin en yeni montaj tezgâhıdır MT1100-HSV modelidir. Tuttuğu levhanın mil yardımıyla döndürülebilmesini sağlayan yeni bir düzenek ile donatılmış olan bu model, levhanın kontrol dolabına hassas bir şekilde yerleştirilebilmesini sağlıyor. René Alldinger, geliştirdikleri yeni ürünü “Bu montaj tezgâhı sayesinde, levha sadece bir teknisyen tarafından yardım almadan dolaba yerleştirebiliyor. Bu iş normalde iki veya üç kişi gerektirir” sözleriyle anlatıyor.

Bauer Systeme’nin MT1100-HSV montaj tezgâhında LINAK elektrikli kaldırma aktüatörü
 
 

Montaj tezgâhında elektrikli kaldırma kolonu

Bauer Systeme, EWorkSTATION 4.0 adlı tezgâhlarında da LINAK elektrikli kaldırma kolonu kullanıyor. Bu tezgâh, kablo montajında ve anahtarlama donanımı yapımında kullanılan mobil ve yüksekliği ayarlanabilir ergonomik bir iş istasyonudur. Monitör stantları, kablo makarası tutucuları ve çeşitli isteğe bağlı donanımlar eklenebilmesi sayesinde çok işlevli bir tezgâhtır. İki adet üç kademeli LINAK DL6 kaldırma kolonu ile donatılmış olan tezgâh, aktüatörlerin sunduğu 800 N’a kadar yük kapasitesi sayesinde kolayca kaldırılıp indirilebiliyor.

Hem montaj tezgâhının hem de iş istasyonunun elektrikli ayarlanabilme özelliği, farklı işlemlerde doğru ergonomik çalışma pozisyonlarında çalışılabilmesine izin veriyor. Bauer Systeme, sahip oldukları deneyim ve hızlı uygulama kapasiteleri sayesinde dünyanın dört bir yanında kontrol dolabı üretimine optimum ergonomi kazandırabildi.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now