Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Miedema: LINAK elektrikli aktüatörlerle daha iyi çalışıyoruz

Hollandalı makine üreticisi Miedema, çiftçilere, patates yetiştirme alanında toprak hazırlığı ve dikimden, temizleme, depolama ve ayırmaya kadar her aşamada komple çözümler sunmaktadır.

Daha iyi çalışma yöntemleri – bir ürün deneyim hikâyesi
Patates yetiştiriciliği, makinelerin bu özellikleriyle ilgili sıkı gereksinimler ortaya koymaktadır:
  • Sağlamlık
  • Kapasite
  • Dayanıklılık

Mahsulü ve patates boyutunu iyileştirmek için dikim parçalarının ve dikim mesafelerinin özel olarak ayarlanması gerekmektedir. Makinenin dikim parçaları, ayrı ayrı çalıştırılıp kapatılabilmelidir. Bu sistemin mekanizması iki LINAK elektrikli ayarlama aktüatörü ile otomatik hale getirilmiştir. 

Bu aktüatörler doğrudan Miedema kontrol sistemine bağlıdır ve traktörün kabininde yer alan dokunmatik kumanda paneli ile çalıştırılabilmektedir.

Miedema, mühendisleri, dikim sıralarının devre dışı bırakılması için elektrikli ayarlama aktüatörlerini kullanmaktadırlar. Elektronik kontrol ünitesinin entegre edilmesi, hidrolik sistemlere kıyasla çok daha kolay ve uygun maliyetlidir. Bir hidrolik sistemde, iki bağlantının yapılması gerekmektedir. Elektrikli aktüatörlerde ise sadece bir bağlantı yeterlidir. 

Miedema’nın Teknik Destek Yöneticisi Christiaan Poot, “Elektrikli sistem, daha az bileşenle çalışıyor ve dolayısıyla daha uygun maliyetli,” dedi. Yüksek koruma sınıfındaki LA12 aktüatörler, bu sistemin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Aktüatörlerin hem titreşimlere hem de toza ve neme karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Kompakt boyutları da LA12 aktüatör önemli avantajlarından biridir.

Christiaan Poot, “Mümkün olan her yerde hidrolik sistemlerin yerine elektrikli sistemler kullanmaya çalışıyoruz. Elektrikli aktüatörler sızıntı yapmıyor. Bakımları da çok daha kolay,” dedi.

Temizlik için hassas silindir ayarlaması
Patatesler toplandıktan sonra ilk temizlik aşamasına tabi tutulmaktadır. Miedema, aynı zamanda, makinenin çalışmasına bağlı olarak farklı türlerde merdanelerin kullanıldığı temizleme ve boyut ayırma ünitelerini kullanan toplu ürün alma makineleri de üretmektedir. Toplu ürün alma makinesinde, standart olarak bir set temizleme merdanesi bulunmaktadır.

Patatesler, makineye ikinci bir merdane setinin eklenmesi ile boyutlarına göre de ayrılabilmektedir. Şimdiye kadar çiftçinin, merdane aralığını bir krank yardımı ile elle ayarlaması gerekiyordu. Çiftçi krankı döndürerek, paralel olarak altı, yedi ya da sekiz merdaneyi ayarlayan çubukları hareket ettiriyordu. Ancak, patateslerden dökülen kir ve toprak, sürekli olarak hareket ettirme çubuklarının mekanik düzeneklerini engelliyordu. Maksimum mesafeleri aşan aralıklar da çubukların zarar görmesine neden oluyordu.

Miedema, düşük bir ek ücret karşılığında elektrikli merdane ayarlama olanağı sunmaktadır. 

LA35 ile hassas merdaneler

İki LINAK aktüatör, merdane sistemini, mesafeleri 5 ila 65 mm arasında belirlemek için hassas biçimde ayarlamaktadır. Tüm mekanizma, hassas konumlandırma sayesinde korunmaktadır ve önerilen limitlerin dışına çıkacak şekilde zorlanmamaktadır. 

İki LINAK aktüatörü, birbiriyle iletişim kurabildiğinden paralel hareket sağlanmaktadır. Bu durum, temizleme ve boyut ayırma merdanelerinin 2,40 metreyi aşan genişliği boyunca eşit mesafe sağlanması açısından önemli bir avantaj olarak kabul edilmektedir.

Elektrikli ayarlama, aynı zamanda daha fazla konfor da sağlamaktadır.

Hollandalı bir çiftçi olan Henry van der Woerd, “Bizin deneyimlerimize göre elektrikli ayar sistemleri bize önemli ölçüde zaman kazandırıyor. Ayarlama rahat ve hızlı biçimde yapılabiliyor. Ayrıca temizlik de daha kolay hale geliyor,” diye açıkladı.

Toplu ürün alma makinesi MH 241’de, LA35 ürün serisinden LINAK aktüatörleri kullanılmaktadır. Aktüatörler, 6000 Newton’a varan güçleri sayesinde, tüm merdane mekanizmasının ayarlanmasına yetecek gücü sağlamaktadır. Sağlam alüminyum muhafazasıyla bu aktüatör, zorlu ve tozlu ortamlarda kullanım için idealdir.

Miedema açısında elektrikle çalışan merdane ayarlama seçeneği, kullanıcılara önemli ekstra avantajlar sağlamaktadır. Bu tür yenilikler, Miedema’nın patates yetiştiriciliği pazarındaki konumunu geliştirmesini sağladı.

Teknik özellikler ve hasat makineleri ve diğer tarım makineleri ile ilgili daha fazla aktüatör çözümü için LINAK TECHLINE ile görüşün.

Kırılmaz play-icon

Kırılmaz

IC ve BUS iletişim sistemleri sayesinde, aktüatörlerinizi kolayca izleyebilirsiniz play-icon

IC ve BUS iletişim sistemleri sayesinde, aktüatörlerinizi kolayca izleyebilirsiniz

Dosyalar

Mobil tarım çözümleri

Bu dosya, LINAK’ın 25 yılı aşkın bir süredir tarım sektörüne sağladığı çözümlere ve avantajlara ışık tutmaktadır.

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

LINAK test broşürü

Aktüatör içerisinde bulunan her bir parça, LINAK’ın test merkezinde kapsamlı testlere tabi tutulur. Daha fazla bilgiyi bu klasörde bulabilirsiniz.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now