Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

LINAK aktüatörleri otomatik yemleme yapılabilmesine olanak tanıdı

Mart 2013’te, Lely’deki bir süt ineği uzmanı, bir yemleme robotu tasarladı. Vector otomatik yemleme sistemi. Lely, sistemin en verimli biçimde çalıştırılmasını sağlamak için elektrikli aktüatörler kullanmaktadır.

Otomatik yemleme sistemleri – bir ürün deneyim hikâyesi
Lely’nin üretim mühendisi Bert-Jan Pastoor, “Elektrikli aktüatörlerin kullanılması birçok avantaj sunuyor,” dedi. 

Sözlerine “LINAK aktüatörleri standart bir elektrik motoruna kıyasla çok daha ince bir tasarıma sahip olduğundan yemleme robotuna mükemmel biçimde entegre edilebildi,” diye devam etti.

Sistem, yemi almakta, karıştırmakta ve gün boyunca birçok kez ineklere taşımaktadır.

Karıştırıcı bıçaklar, bir elektrikli LINAK aktüatör ile ayarlanmaktadır. Lely için özel olarak tasarlanan, 70 milimetre hareketli ve özel kontrol PCB’li bir LA36 aktüatör, karşı kesici için doğru ayarlama olanağı sunmaktadır.

Karşı kesici ayarlanırken, ikinci bir LINAK aktüatör, robotun, yemi, yemleme ızgarasına iten deflektörünü hareket ettirmektedir.

Lely için özel olarak tasarlanan elektronik sistem sayesinde aktüatör, Lely’nin kontrol ünitesi ile kolayca iletişim kurabilmektedir.

Deflektör, ahırda ya da ahır dışında hareket ettirilirken, hijyenik nedenlerden dolayı yukarı kaldırılmaktadır. Bu sayede kir ya da bakterilerin ahıra girişi engellenmektedir. Ahırda, LINAK LA36, deflektörü tam zemin seviyesine indirmektedir. LA36 aktüatörün mükemmel konum geri bildirimi sayesinde konumlama çok kolay biçimde yapılabilmektedir.

Ayrıca, LA36 aktüatör, zorlu koşullarda çalışabilecek bir tasarıma sahip olması sayesinde Lely Vector için ideal bir çözümdür. 

LA36 aktüatör, ıslak ve kuru ortam koşullarına dayanabilmektedir. Ayrıca, düşük enerji tüketimi de tercih edilmesinde önemli etkenlerden biridir.

Bataryaları, doldurma sırasında şarj olmaktadır. Robota, şarj edilebilir bir batarya güç sağladığından, yalnızca elektrikli ayarlanabilir sistemlerin kullanılması uygun olmaktadır. Yem karıştırma ünitesi, en çok enerji tüketen birimdir.

İki LINAK aktüatörü, göreceli olarak çok daha az enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Yemleme robotunda, yemleme kapısının önünde bulunan yem miktarını ölçen çeşitli sensörler bulunmaktadır. 

Çiftçiler, yemleme robotunu kullanarak zaman kazanmakta ve diğer yemleme sistemleri ile karşılaştırıldığında, enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Aktüatörün başarılı özelliklerinin, yanı sıra, LINAK ile yapılan verimli işbirliği de Vector yemleme robotunda LA36 aktüatörlerin tercih edilmesinde etkili oldu.

Teknik özellikler ve otomatik yemleme sistemleri ve diğer tarım makineleriyle ilgili daha fazla aktüatör çözümü için LINAK TECHLINE ile iletişime geçin.
 
LINAK® aktüatör çözümleri – üretimde optimizasyon için otomatik tarım besleme sistemleri play-icon

LINAK aktüatör çözümleri – üretimde optimizasyon için otomatik tarım besleme sistemleri

Kırılmaz play-icon

Kırılmaz

Dosyalar

Havalandırma ve tarım çözümleri

LINAK’ın elektrikli aktüatör çözümleri, devamlı rutubet, toz ve sıcaklık değişimlerine maruz kalan zorlu koşullar için tartışmasız bir seçimdir. Biz, sağlıklı işleyen havalandırma sistemlerinin çiftçi açısından öneminin bilincindeyiz.

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now