Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Aktüatörler şaşırtıcı amaçlara hizmet edebilir

LINAK’ın aktüatörleri, lineer hareket gerektiren neredeyse her yerde kullanılabilir. Çeşitli kullanım alanlarına sahip olan aktüatörler, özellikle sanayide oldukça farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Karşılaşılan sıra dışı zorlukların aktüatör kullanılarak çözüldüğü senaryoların bazılarını sizin için bu sayfada derledik. Şaşırmaya ve keşfetmeye hazır olun!

Aktüatörler şaşırtıcı amaçlara hizmet edebilir

Akıllı tuğla kesicisi

Tuğla döşeyicilerinin hepsi ortak bir sorun ile yüzleşmek zorunda kalır; çünkü tuğla kesmek genelde elle yapılan son derece zor bir iştir. Smart Cutter şirketi, sundukları tuğla kesme ekipmanıyla bu noktada tuğla döşeyicilerinin imdadına yetişmiştir. Geliştirdikleri makine, iki adet LINAK LA30 aktüatör ile donatılmıştır.

Birçok tuğla döşeyicisi, tuğlaları elle kesmelerinden kaynaklanan omuz ve köprücük kemiği ağrıları çekmektedir. Smart Cutter’ın kurucusu, tuğla döşeyicilerinin çalışma ortamlarını iyileştirecek elektrikli bir tuğla kesicisine olan ihtiyacı fark etmiş. Smart Cutter tuğla kesicisini kullanan tuğla döşeyicileri, tuğla keserken bedenlerini fiziksel olarak zorlamak durumunda kalmıyorlar. Bu sayede daha az yaralanma yaşanıyor ve daha verimli çalışmak mümkün oluyor.

Tuğla kesicisi
Bu cihazda kullanılan iki adet paralel LA30 aktüatör ve özel olarak programlanmış olan bir üçüncü parti kontrol çözümü TR-EM-339 LINAK tarafından sağlanmıştır. Kesici, kullanılan tuğlanın ebatlarını ve kesildiği noktayı hatırlar ve kesme işleminden sonra birkaç milimetre açılarak tuğlayı serbest bırakır. Kesme işlemi, tek bir düğmeye basılarak gerçekleştirilir. Kesici farklı tuğla türleri kullanılacağı zaman manuel olarak ayarlanabilir.

Smart Cutter web sitesinde tuğla kesicisinin nasıl çalıştığını gösteren bir video izleyebilirsiniz.

Smart Cutter
 
 

 

Domuz ağılları için temizlik robotu

Domuz ağıllarını temizlemek kirli bir iştir. Washpower A/S şirketinin bir alt yüklenicisi olan WP Production, LINAK’ın LA12 aktüatörüyle donatılmış bir temizlik robotu geliştirdi.

Domuz ağıllarını temizlemenin anlamsız bir iş olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aslında hiç de düşünüldüğü gibi değildir! Dünya genelinde domuz üretiminde ağılların temiz tutulması yüksek bir önceliktir. Aynı şey, domuzların taşınması gerektiği zaman da geçerlidir. Temizlik işlemi, her zaman yüksek basınçlı yıkama cihazları ile yapılan manuel bir çaba gerektirmiştir. Fakat bu durum, yeni temizlik robotu sayesinde artık değişti. Onun sayesinde temizliğin çok daha kolay bir şekilde ve daha yüksek temizlik standardında yapılabilmesi, hem domuzlar hem de çalışanlar için önemli bir avantajdır.

Temizlik robotu
Temizlik robotunun ardında WP Production ve Washpower A/S şirketleri bulunmaktadır. Robot, çalıştırıldığı zaman domuz ağılına girer ve tüm yüzeyleri basınçlı su ile yıkar. Robot, su püskürtücüsünü yıkanması gereken yöne çevirebilmesi için bir adet LINAK LA12 IC aktüatör ile donatılmıştır. Robot, WP Production tarafından geliştirilen bir PLC vasıtasıyla kontrol edilir.

Robot hakkında daha fazla bilgi için Washpower web sitesini ziyaret edin.

Wash Power
 
 

 

Acil durumlar için kamyona monte güvenlik bariyerleri

Bir trafik kazası meydana geldiği zaman, kazadan etkilenen tüm şeritlerin hızlı ve etkili bir şekilde kapatılması son derece önemlidir. ScanLED, çözüm olarak LINAK aktüatörler yardımıyla yola indirilen kamyona monte güvenlik bariyerleri sunmaktadır.

Trafik kazaları, yola düşürülmüş yükler veya acil yol çalışmaları gibi acil durumlarda, bir veya daha fazla şeridin hızlı bir şekilde kapatılması son derece önemlidir. Bu tür durumlarda, kamyona monte güvenlik bariyeri kullanılır. Arkasına bir güvenlik bariyeri monte edilmiş bir kamyon, trafiğe kapatılması gereken yolun biraz ilerisine park edilir. 10 tonluk toplam ağırlığa rağmen, bariyer hem kamyonun önünde çalışanları hem de bariyeri fark etmeyen sürücüleri korumaktadır.

Kamyona Monte Güvenlik Bariyeri
ScanLED, kamyona monte güvenlik bariyerini acil durumlarda ideal çözüm olarak sunmaktadır. Olay yerine genelde ilk ulaşan araç kamyona monte güvenlik bariyeri olduğundan, gerekli şeritleri hızlı bir şekilde kapatabilmesi gerekir. ScanLED, aracın bir veya iki tarafındaki kanatları indirmek için LINAK’ın LA36 aktüatörlerini ve bir üçüncü tarafın geliştirdiği TR-EM-288 kontrol yazılımını kullanmasının nedeni de budur. ScanLED, hidrolik sistem veya başka farklı çözümler yerine aktüatör kullanmayı tercih etmektedir. Bunun nedeni, aktüatörlerin itme ve çekme güçlerinin kanatlar ezilme tehlikesi yaratmayacak şekilde ayarlanabilmesidir. Kanatlar, güvenlik bariyeri gibi darbe emici özelliğe sahip değildir. Onların görevi, olay yerine bir güvenlik bariyeri daha getirilene kadar sürücülere yolun kapalı olduğunu bildirmektir. İki kanat da indirildiğinde, yolda iki tam şeride denk gelen 7 metre genişliğinde bir bölüm bloke edilebilir.

ScanLED’in çözümünü benzersiz kılan bir diğer özellik, bir ekstra aktüatör ve kontrol birimi yardımıyla römorkun eğilebilmesi ve aracın bu sayede köprü altlarından ve tünellerden geçebilmesidir.

Kamyona monte güvenlik bariyeri hakkında daha fazla bilgi için ScanLED’in web sitesini ziyaret edin. 

ScanLED
 
 

 

Ateşinizi ölçen bir robot

Hastalıkların yayılmasını önlemek istiyorsak, hasta olduğumuzda evde kalmamız önemlidir. Really A Robot tarafından geliştirilen #NoFever robotu, kimsenin ateşli olarak iş yerine gelmemesinin sağlanmasında yardımcı olabilir. #NoFever robotu, kullandığı LINAK aktüatör yardımıyla otomatik olarak boyunuza uygun yüksekliğe gelir ve alnınızdan ateşinizi ölçer. Bu sayede, ateşiniz olup olmadığını birkaç saniyede öğrenebilir ve gerektiğinde tekrar eve dönebilirsiniz.

Ateş, bulaşıcı bir hastalığa sahip olabileceğinize dair genelde iyi bir belirtidir. #NoFever ateş ölçme robotu, özellikle şirket, kurum, havalimanı ve hastane gibi çok insanın toplandığı yerlerde son derece kullanışlıdır. Ateş ölçme işlemi tamamen temassız, anonim ve AB Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) ile uyumlu bir şekilde gerçekleştirilir. Ölçümün sonucu, ölçüm yapıldıktan hemen sonra bildirilir ve ardından robotun belleğinden silinir.

#NoFever robotu
Robota yaklaştığınız zaman, robot yüzünüzü yapay zekâ yardımıyla algılar ve kendini boyunuza uygun yüksekliğe getirir. Bu sayede, robotun ateşinizi ölçebilmesi için diz çökmenize veya ayak parmaklarınızın üzerinde durmanıza gerek kalmaz. Robotun yükseklik ayarı için kullanılan LINAK DL9 XL kaldırma kolonu, sahip olduğu yaklaşık bir metrelik strok uzunluğu sayesinde her boydaki insana uyum sağlayabilmektedir. Robotun yapay zekâsıyla iletişim hâline olan kaldırma kolonu, bu sayede yüksekliğin hızlı ve tamamen otomatik olarak ayarlanabilmesini sağlar.

Robotu çalışırken görmek ve daha fazla bilgi edinmek için Really A Robot’un web sitesini ziyaret edin. 

#NoFever robotu
 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now