Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Aktüatörler şaşırtıcı amaçlara hizmet edebilir

LINAK’ın aktüatörleri, lineer hareket gerektiren neredeyse her yerde kullanılabilir. Çeşitli kullanım alanlarına sahip olan aktüatörler, özellikle sanayide oldukça farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Karşılaşılan sıra dışı zorlukların aktüatör kullanılarak çözüldüğü senaryoların bazılarını sizin için bu sayfada derledik. Şaşırmaya ve keşfetmeye hazır olun!

Küçük deneyim hikayeleri

Akıllı tuğla kesicisi

Tuğla döşeyicilerinin hepsi ortak bir sorun ile yüzleşmek zorunda kalır; çünkü tuğla kesmek genelde elle yapılan son derece zor bir iştir. Smart Cutter şirketi, sundukları tuğla kesme ekipmanıyla bu noktada tuğla döşeyicilerinin imdadına yetişmiştir. Geliştirdikleri makine, iki adet LINAK LA30 aktüatör ile donatılmıştır.

Birçok tuğla döşeyicisi, tuğlaları elle kesmelerinden kaynaklanan omuz ve köprücük kemiği ağrıları çekmektedir. Smart Cutter’ın kurucusu, tuğla döşeyicilerinin çalışma ortamlarını iyileştirecek elektrikli bir tuğla kesicisine olan ihtiyacı fark etmiş. Smart Cutter tuğla kesicisini kullanan tuğla döşeyicileri, tuğla keserken bedenlerini fiziksel olarak zorlamak durumunda kalmıyorlar. Bu sayede daha az yaralanma yaşanıyor ve daha verimli çalışmak mümkün oluyor.

Tuğla kesicisi
Bu cihazda kullanılan iki adet paralel LA30 aktüatör ve özel olarak programlanmış bir üçüncü parti kontrol çözümü olan TR-EM-339 LINAK tarafından sağlanmıştır. Kesici, kullanılan tuğlanın ebatlarını ve kesildiği noktayı hatırlar ve kesme işleminden sonra birkaç milimetre açılarak tuğlayı serbest bırakır. Kesme işlemi, tek bir düğmeye basılarak gerçekleştirilir. Kesici farklı tuğla türleri kullanılacağı zaman manuel olarak ayarlanabilir.

Smart Cutter web sitesinde tuğla kesicisinin nasıl çalıştığını gösteren bir video izleyebilirsiniz.

Tuğla kesicisi
 
 

 

Domuz ağılları için temizlik robotu

Domuz ağıllarını temizlemek kirli bir iştir. Washpower A/S şirketinin bir alt yüklenicisi olan WP Production, LINAK’ın LA12 aktüatörüyle donatılmış bir temizlik robotu geliştirdi.

Domuz ağıllarını temizlemenin anlamsız bir iş olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat aslında hiç de düşünüldüğü gibi değildir! Dünyanın neresinde olursanız olun, domuz üretim tesislerinin temiz tutulması büyük önem taşımaktadır. Temizlik işlemi, bugüne dek her zaman yüksek basınçlı su kullanan çalışanlar tarafından yapılmıştır. Fakat bu durum, yeni temizlik robotu sayesinde artık değişti. Daha yüksek standartta temizliğin çok daha kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlayan temizlik robotundan hem çalışanlar hem de domuzlar faydalanmaktadır.

Temizlik robotu
Temizlik robotunun ardında WP Production ve Washpower A/S şirketleri bulunmaktadır. Robot, çalıştırıldığı zaman domuz ağılına girer ve tüm yüzeyleri basınçlı su ile yıkar. Robot, su püskürtücüsünü yıkanması gereken yöne çevirebilmesi için bir adet LINAK LA12 IC aktüatör ile donatılmıştır. Robot, WP Production tarafından geliştirilen bir PLC vasıtasıyla kontrol edilir.

Robot hakkında daha fazla bilgi için Washpower web sitesini ziyaret edin.

Temizlik robotu
 
 

 

Süpermarketler için sepet kaldırıcısı

Tekerlekli alışveriş sepetlerinin tahmin ettiğinizden daha ağır olduğunu biliyor musunuz? ACCA-Instore şirketi, LINAK’ın lineer bir aktüatörüyle donatılmış bir sepet kaldırıcısı geliştirdi. Bu kaldırıcı sayesinde müşteriler sepetlerini kasanın ürün bandı yüksekliğine kadar kaldırabilmektedirler.

Alışveriş yaptığımız çoğu zaman sepetlerimizi ağzına kadar doldururuz. Kasaya geldiğimizde ise, ürünleri sepetten eğilerek çıkarmamak için sepeti kaldırıp ürün bandının başına koyarız. ACCA-Instore, ağır sepetin kaldırılmasına gerek bırakmayarak daha ergonomik bir alışveriş deneyimi sağlayan akıllı bir çözüm geliştirdi.

Sepet kaldırıcı
ACCA-Instore’un sepet kaldırıcısı basit ama akıllı bir çözüm olarak öne çıkyor. Sepeti kaldırma tablasının üzerine sürdüğünüz zaman bir sensör sepeti algılar, LINAK’ın aktüatörünü etkinleştirir ve sepetin ürün bandı yüksekliğine kadar kaldırılmasını sağlar. Kaldırma işlemi tek seferde, yalnızca dokuz saniye süren basit bir hareketle tamamlanır.

Sepet kaldırıcısının nasıl çalıştığını görebileceğiniz videoyu ACCA-Instore web sitesinde izleyebilirsiniz.

Sepet kaldırıcısı
 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.