Contact us here

Öz saygı ve bağımsızlık

Her geçen gün daha fazla yaşlı kişi, kaçınılmaz fiziksel zorluklara ve hayatın getirdiği handikaplara karşın kendini ve öz saygılarını korumak istemektedir. Bu durum, modern sağlık uygulamalarının tasarım ve işlev gereksinimlerinin sayısını artırmaktadır. Hatta birçoğu, günlük yaşamlarının bağımsız kalmasını sağlamak için ekipmanlara kendileri yatırım yapmak istemektedir.

Sağlık sektöründe öne çıkan dört trend

Modern sağlık araçlarının evlerde kullanılmasıyla tasarımın önemi her geçen gün artmaktadır. Bunlara örnek olarak yataklar verilebilir. Birçok kişi, yataklarının hastane yataklarına benzememesini ancak hastane yatakları ile aynı işlevlere sahip olmasını istemektedir.

Kendi evinde daha uzun kalma
Artık daha uzun yaşıyoruz. Bu durum insan vücudu için çeşitli zorluklar getirmektedir. Giderek daha fazla kişi, evlerinde daha uzun süre sorunsuz yaşamak için yardımcı araçlara ihtiyaç duymaktadır. İnsanlar, engelli olsalar bile kendi kendine yetmek ve saygın bir hayat yaşamak istemektedir. Teknoloji, bu gereksinimleri karşılamak için uygulanabilir çözümler getirmektedir. Normalde ailesinden ya da bakım uzmanlarından yardım alması gereken kişilerin gündelik hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla sürekli olarak yeni ürünler geliştirilmektedir.

Engelli kişiler için fark yaratmak amacıyla geliştirilen uygulamaların birçoğunda ayarlanabilir mekanizmaların kullanılması gerekmektedir. Çok sayıda üretici, bu ayarlama mekanizmalarında bir LINAK® aktüatör sistemini kullanmayı tercih etmektedir. Örneğin, yatağa bağlı kişilerin yatık durumdan oturur duruma gelmesine yardımcı olan yataklarda bu sistemler kullanılabilir. Benzer sistemler, insanları ayağa kaldırmaya yardımcı olacak sandalyelerde de işe yarayabilir.

Dijital teknolojiler
Öz saygının korunmasına yardımcı olmak için sadece ayarlanabilir mobilyalar kullanılmamaktadır. Aynı zamanda Nesnelerin İnternet’i gibi online dijital teknolojiler de büyük fark yaratabilmektedir. Günümüzde ev araçları İnternet’e bağlanabilmekte ve bu sayede ‘akıllı ev’ konseptinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Yani birçok günlük etkinliğin, bir uzaktan kumanda ya da sesli komutlarla kontrol edilebilmektedir.

Bu teknolojilerin her geçen gün geliştiği dikkate alındığında, engelli kişilerin saygınlığı ve bağımsızlığı konusunda gelecek parlak görünmektedir. Bu zamana kadar çıkan, gelecekte insanların daha bağımsız olmasını sağlayacak en önemli icatlardan biri sürücüsüz arabalardır. Bu müthiş teknolojik gelişim, çeşitli fiziksel zorluklara sahip kişilere, başkalarının yardımı olmadan istedikleri yere gitmelerine olanak sağlayacaktır.

 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now