Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Ağır cisimlerin taşınmasında güvenli ve çok yönlü çözümler

Yenilikçi yaklaşımından ve verimliliği artırma tutkusundan taviz vermeyen Avustralyalı Makinex şirketi, malzeme taşınmasını gerektiren çeşitli iş ortamlarına yönelik özel çözümler geliştirmektedir.

Ağır cisimlerin taşınmasında güvenli ve çok yönlü çözümler

İş sağlığı ve güvenliği, özellikle ağır malzemeler ile yoğun bedensel iş yapılan birçok işletmenin başlıca önceliğidir. Avustralya merkezli Makinex’in geliştirdiği çözümler ile amacı, çalışanların daha güvenli koşullarda daha verimli çalışabilmelerini sağlamaktır.

Sydney dışında faaliyet gösteren şirket, bunu çeşitli ortamlarda kullanılabilecek benzersiz, yenilikçi ve pratik ürün çözümleri geliştirerek yapmaktadır. Gelişmiş İSG (iş sağlığı ve güvenliği) uygulamaları yardımıyla çalışma ortamlarını daha güvenli kılabilmenin önemi, ağır malzemeler ile çalışan sektörlerde giderek artış göstermektedir. İş yerinde yaralanmaları önlemek, Makinex şirketi için çözüm geliştirirken en önemli noktalardan biri olmuş. İSG gereklilikleri, şirketi ağır cisimlerin tek bir kişi tarafından kolay ve güvenli bir şekilde taşınabilmesini sağlayan bir çözüm bulmaya itmiş.

Ağır yüklerin tek bir kişi tarafından taşınması

Makinex’in tasarladığı ve ürettiği Elektrikli El Arabası, tek bir kişinin 140 kg (309 lb) ağırlığa kadar yük kaldırabilmesini sağlamaktadır. Kullanımı ehliyet gerektirmediğinden dolayı, forkliftlere hızlı ve çok yönlü bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Çok yönlü taşıma çözümü, operatörün neredeyse hiç fiziksel efor sarf etmeden ekipman veya ağır yük taşıyabilmesini sağlamaktadır.

Makinex Global Üretim Müdürü Michael Chen, “Benzersiz tasarımı sayesinde yükü tek bir işlem ile kaldırıp araca yükleyebiliyor… Ayrıca çalışma tezgâhlarına ekipman dağıtmak veya küçük yükler bırakmak için de kullanılabilir” diyor.

Ağır cisimlerin taşınmasında güvenli ve çok yönlü çözümler
Ağır cisimlerin taşınmasında güvenli ve çok yönlü çözümler
 

Makinex, ürünün ağır yükleri kaldırabilecek kapasiteye sahip olması gerektiğinin Ar-Ge çalışmaları sırasında bilincindeydi. Bu, büyük ve ağır yüklerin taşınmasını gerektiren inşaat, zemin kaplama ve peyzaj gibi sektörler için özellikle büyük önem taşıyor. Hidrolik çözümler ile kıyaslandığında, elektrikli lineer aktüatörler hem daha yüksek yük kapasitelerine sahiptir hem de minimum veya hiç bakım gerektirmedikleri için uzun vadede maliyet tasarrufu anlamına gelir.

 

İş yaralanmaları oranlarında kanıtlanmış düşüş

Bu niş ürünü geliştirmenin getirdiği faydaları anlatan Michael Chen, düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Bu ürün, bir veya iki kişilik kullanışsız ve tehlikeli taşıma sistemlerine gerek bırakmıyor ve ağır eşya kaldırmanın beraberinde getirdiği kas ve sırt sorunları yaşama riskini ortadan kaldırıyor.”.

Makinex, Avustralya’nın en büyük ekipman kiralama şirketi olan Kennards Hire ile beraber Elektrikli El Arabalarını çeşitli lokasyonlarda denedi. Deneme sonucunda edinilen bulgular, iş yaralanmalarında (ör. sırtta kas gerginliği) yaklaşık %30’luk bir azalma olduğunu göstermiş. Elektrikli El Arabasının kolay bir kullanıma sahip olduğu yönünde alınan diğer geri bildirimler, aynı zamanda ürünün hiç bakım gerektirmediğini de doğrulamış. Yani, ürünün güvenli olmanın yanı sıra son derece verimli olduğu kanıtlanmış.

Ağır cisimlerin taşınmasında güvenli ve çok yönlü çözümler
 

LINAK ile iş birliği

Bu ürünün geliştirilmesinde destek olacak tedarikçilerin arayışına giren Makinex, yükleri kaldıracak kolu hareket ettirecek elektrikli bir aktüatör arayışına girmiştir. LINAK’ın entegre kontrolörlü (IC) aktüatörü LA36, birinci sınıf yazılım çözümleri sunduğu ve fazladan kontrol kutusu veya kablolama gerektirmediği ve bu sayede kolayca entegre edilebildiği için, şirketin geliştirdiği benzersiz ürün için en uygun çözüm olarak seçilmiştir.

“Elektrikli lineer aktüatör dünyasında saygın bir şirket olduğu ve sektöründe en kaliteli ürünleri sunduğu için tercihimizi LINAK’tan yana kullandık. Ayrıca, Avustralya’daki destek hizmetleri çok iyi” diyen Michael Chan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Aktüatörlerin IC modelleri, ihtiyaçlarımıza göre programlanabildikleri için ideal bir tercihti. Bu sayede örn. izin verilen yükten fazlası kaldırılmaya çalışıldığında sistem otomatik olarak kapanabiliyor. IC modeller hata ve arıza raporları oluşturabildiklerinden dolayı, sorun giderme işlemlerini de kolaylaştırıyor.”.

Makinex’i heyecan verici bir gelecek bekliyor Dünya genelinde ergonomik çözümlere olan talep giderek büyüyor ve Makinex şirketini büyüme yolculuklarında LINAK olarak desteklemeye devam edeceğiz.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz LINAK® TECHLINE® web sitesini ziyaret edebilir veya bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Elektrikli El Arabası hakkında daha fazla bilgi için Makinex kurumsal web sitesini ziyaret edin.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now