Ürün deneyim hikâyesi

Elektrik hareket sistemleri ile endüstriyel üretimde en iyi hareket

Fransız şirketi MZR, endüstriyel üretim çözümleri konusunda uzmandır. Firma sahibiyle olan konuşmamızda, elektrikli hareket çözümlerine talebin arttığını söyledi. Ona göre bu bir tesadüf olamaz.

Elektrikli hareket sistemleri Frederic Mazoyer’in her zaman ilk tercihi olmaktadır. Endüstriyel üretimde hareket için ürünlerinde pnömatik ve hidrolik sistemleri kullanıyor olmasına karşın, elektrikli hareket sistemlerinin avantajları onun açısından çok barizdir. Elektrikli çözümler hassas hareket sağlanmaktadır ve çevresel denge çok daha iyidir. Elektrikli aktüatörler sadece gerçekten çalıştıklarında enerjiye ihtiyaç duyarlar. Pnömatik ve hidrolik sistemlerde kompresörlerin kullanılması gerekmektedir. 

Mazoyer, MZR şirketini 2006 yılında kurdu. Şirketin kurulmasının temelindeki fikir, endüstriyel üretim için ürünler ve çözümler sunmaktı. Burada esneklik ve hareket, önemli faktörlerdir. 

Frederic Mazoyer, "Birçok üretim hattındaki prosesler ve gereksinimler sürekli değişmektedir. Şirketlerin, üretim hatlarını sürekli ayarlamaları ve değiştirmeleri gerekmektedir. İşte tam bu noktada bizim ürünlerimiz devreye girmektedir. Biz en iyi iş akışlarını sağlıyoruz," diyor.

MZR’nin amacı, Plug & Play™ (Tak-Çalıştır) çözümlerle üretimde optimizasyonu sağlamaktır. LINAK’ın elektrikli aktüatörleri, ürünlerinin önemli bileşenleri arasında yer almaktadır. İşlenen ürünlerin hareket ettirilmesini, dolayısıyla iş ortamı için gereken esnekliği sağlamaktadır.

Elektrik hareket sistemleri ile endüstriyel üretimde en iyi hareket
 

Çeşitli prosesler için elektrikli aktüatörler
MZR ürün portföyündeki önemli segmentlerden biri, farklı işlevlere sahip farklı modellerde montaj masalarıdır. MZR, bir makas mekanizmasıyla yüksekliği ayarlanabilen montaj masalarının yanı sıra eğdirilebilir montaj platformları da sunmaktadır. Büyük cam plakalar, cephe panelleri ve diğer yapı malzemeleri, üretim sırasında kolayca işlenebilmekte ve daha sonra nakliye ya da daha ileri montaj için eğdirilebilmektedir. 

MZR; eğdirme işlevinde LINAK® elektrikli aktüatörleri kullanmaktadır. Bu aktüatörler yeterli itiş gücü sağlamakta ve mevcut elektrikli sistemlere kolayca entegre edilebilmektedir. Hareket, pnömatik ve hidrolik sistemlerin aksine hassas biçimde kontrol edilebilmektedir. Batarya sistemlerinin kullanıldığı mobil montaj masaları, kullanımda esneklik sağlamakta ve bileşenler, bir üretim hattında kolayca hareket ettirilebilmektedir.

Elektrik hareket sistemleri ile endüstriyel üretimde en iyi hareket

Frederic Mazoyer, "Bizim için kullanıcının her zaman en iyi konumda çalışabilmesi önemlidir. Bu durum rahatlığı ve verimi artırmaktadır. Ancak hepsinden önemlisi kas hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır,” dedi.

Üretim hatlarında yüksekliği ayarlanabilir çalışma alanlarının popülerliği artıyor. MZR, bir makas mekanizması ile yüksekliği ayarlanabilir mobil çalışma tezgahı modelleri sunmaktadır. Hareket ettirilmesi gereken parçalar genellikle büyük ve ağırdır. İşte bu noktada LINAK aktüatörleri faydalarını göstermektedir.

 

LINAK LA36 lineer aktüatör 10.000 Newton’a varan itiş gücü sağlamaktadır. Bunun yetersiz olduğu durumlarda, entegre elektronik sistemler sayesinde tamamen paralel şekilde hareket eden iki aktüatör kullanılmaktadır. Entegre Kontrolör (IC) seçeneği sayesinde, aktüatörlerin paralel hareketi kolayca sağlanabilmektedir.

IC özellikli aktüatörlerin kullanılmasını çeşitli faydaları
LINAK zaten bir süredir entegre kontrolörlü elektrikli aktüatörler sunmaktaydı. IC özellikli aktüatörler birçok seçeneğin kapısını açmaktadır. LINAK, dört farklı IC seçenekli model sunmaktadır: Basic, Advanced, Parallel ve BUS iletişim seçeneği. Eğer birden fazla aktüatörün paralel hareket etmesi gerekiyorsa 'parallel' model doğru seçim olacaktır. Sekiz taneye kadar tamamen aynı IC aktüatör, birlikte kullanılabilir ve paralel biçimde içeri ya da dışarı hareket ettirilebilir. Başka herhangi bir kontrol ya da kablo bağlantısı gerekli değildir. Aktüatörler doğrudan kendi BUS sistemleri üzerinden birbirleriyle iletişim kurarlar.

Frederic Mazoyer, "Ürünlerimiz için sessiz ve güçlü harekete ihtiyacımız vardır. LINAK aktüatörleri uygun başlatma özelliğine sahip. Bu da bizim gereksinimlerimiz için ideal," dedi. Çoğu parça 300 kilogramdan daha ağırdır. Lineer aktüatörler, hareket için itiş gücüne ek olarak güvenli bir kendi kendini tutma kuvveti de sunmaktadır. Mazoyer, “Burada da LINAK ürünleri öne çıkıyor," dedi.  

Her türlü iş sürecinde elektrikli sistemlerin desteği sayesinde üretimin gerektirdiği güç yıllar öncesine göre çok daha düşüktür. MZR’de her ürün, müşterini gereksinimlerine uygun biçimde üretilmektedir. Yani gereksinimler önemli ölçüde farklılık gösterebilmektedir. Ancak bunların tümü bir üretim ortamında günlük çalışma aşamalarında en iyi ergonomik desteği sunmaktadır. LINAK’ın elektrikli aktüatörleri sayesinde hareket sessizdir, enerji tasarrufu sağlar ve güvenilirdir.

Daha ergonomik bir iş günü için LINAK’tan 6 tavsiye play-icon

Daha ergonomik bir iş günü için LINAK’tan 6 tavsiye

Dosyalar

Endüstriyel otomasyon çözümleri

Sunduğumuz bu broşürde, endüstriyel otomasyonda verimliliği artırabilecek aktüatör sistemlerinin nasıl yerleştirilebileceğine dair çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Görüntüle

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.