Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Neoditech ergonomik bir montaj kolu geliştirdi

Fransız Neoditech şirketi, atölyelerde ve üretim ortamlarında kullanılan robot kollar geliştirmektedir. Ergonomi, ürünlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir müşterileri için özel geliştirdikleri çözüm ise, imkânsızı gerçekleştirmelerini sağladı.

Neoditech ergonomik bir iş istasyonu geliştirdi

En zorlandığımız bölüm, kabinin kullanımıydı. Ağırlığı 80 kg’ın üzerindeydi ve parçalarını entegre etmek zordu.. Tôle & Design şirketinin satış müdürü Sébastien Gord karşılaştıkları zorluğun çözümünü, endüstriyel üretim sektörü için ergonomik hareket çözümlerinde uzmanlaşan Neoditech’te buldu. “Geliştirdikleri ERGO360 montaj kolu sayesinde, artık montaj sırasında çalışma yüksekliğini ayarlayabiliyor ve kabini palete zorlanmadan yükleyebiliyoruz.

Atölyede ve endüstriyel üretimde çalışan herkes, optimum ergonomiye değer verir. Bir cıvatanın doğru konumlandırılması veya parçaların birleştirilmesi işini, çoğu zaman çevik bir kişinin halletmesi gerekir. Eğer iş istasyonunuzu ayarlamanız mümkünse, her zaman rahat ve ergonomik bir şekilde doğru pozisyonda çalışabilirsiniz.

Yine de, yapılabilecek yükseklik ayarları genelde sınırlıdır. Fakat Fransız Neoditech şirketi bir adım daha ileri gitti ve çok fonksiyonlu bir kol geliştirdi. Yalnızca yükseklik ayarıyla sınırlı olmayan bu kolu tüm yönlere döndürmek de mümkün. Üç adet LINAK® elektrikli aktüatör ile donatılmış olan kol, gerekli hareketleri sağlayabilmektedir.

Ergonomi gerçekten önemlidir
Kas-iskelet hastalıklarının yüksek oranlarda görülmesi, endüstriyel iş istasyonlarının ergonomik açıdan optimize edilmesinin ne kadar önemli olduğunu net bir göstergesidir. Çalışanların rahatsızlık nedeniyle izinli olduğu günlerin sayısı, ilerleyen yaş ile artmaktadır. Örneğin, hatalı duruş omurgaya çok fazla baskı uygular. 

Neoditech ergonomik bir iş istasyonu geliştirdi

Özetlemek gerekirse; eğer vücudunuzu işinize uyarlamanız gerekiyorsa er ya da geç sağlık sorunları ile karşılaşırsınız. Fakat eğer iş istasyonunuz kendini vücudunuza uyarlayabiliyorsa, daha sağlıklı, rahat ve verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bunun bilincinde olan Neoditech, endüstriyel üretimde ve atölyede çalışanlar için doğru ürünleri sunmaktadır.

Sebastien Guegan, “Geliştirdiğimiz ERGO360 montaj kolu, 200 kilogram ağırlığa kadar kaldırabilmektedir” diyor. Sebastien Guegan, Neoditech’te sorumlu ürün müdürüdür. “Bu ürün için hassas ve aynı zamanda kusursuz hareket edebilme kabiliyetine sahip, güçlü aktüatörlere ihtiyacımız vardı.

 

Neoditech için hidrolik veya hatta pnömatik hareket çözümlerinin kullanımı söz konusu bile değildi. Sızdırma risklerinin bulunmaması ve entegrasyonlarının kolay olması, elektrikli aktüatörlerin tercih edilmesini sağladı. Hareket ve konumlandırmanın hassas olması da kritik önem taşımaktadır. Aktüatör, entegre kontrolörü ve sensörleri sayesinde, montaj kolunun kontrol sistemine kolayca bağlanabilmektedir. 

LINAK, ihtiyaç duyulan ürüne sahipti
LINAK® LA36 aktüatörün farklı versiyonları mevcuttur. Hareketlerde 10.000 N’a kadar itiş gücü uygulanır. Neoditech’i ikna eden bir diğer özellik, cihazın hareket etmeye yumuşak bir şekilde başlaması oldu. Bu sayede, çok ağır cisimlerde bile sarsıntı önlenebilmekte ve aynı zamanda tüm yapı korunabilmektedir. El kumandası, çeşitli konumları kaydedebilir ve beş operatör tarafından kullanılabilir. Her operatör, toplamda üç konum kaydedebilir.

Guegan’a göre, Neoditech bu tür bir ergonomik montaj kolu geliştirmeyi birkaç yıl öncesinden düşünmüş.

Guegan, görüşünü “Ergonomik iş istasyonların önemine dair bilinç, son iki yılda arttı. Günümüzde şirketler, ergonomik tasarımlı iş istasyonları ile daha verimli çalışabildiklerinin ve dolayısıyla maliyetleri düşürebildiklerinin farkındalar sözleriyle ifade ediyor.

Neoditech ergonomik bir iş istasyonu geliştirdi
 

Montaj kolu bir diğer avantaj daha sunuyor. Geçmişte çoğu aktivite iki çalışanın ilgilenmesini gerektiriyordu. ERGO360 montaj kolunun sunduğu çok fonksiyonlu hareket imkânlarından dolayı, birçok aktivite artık tek bir çalışan tarafından gerçekleştirilebiliyor.

LINAK aktüatörlerin tercih edilmesi için birçok neden vardı. Aktüatörlerin sunduğu entegre kontrolörü, yüksek itiş gücünü ve güvenirliği tercih eden Neoditech, aynı zamanda kendi bölgelerinde iletişim kurabilecekleri bir çözüm ortağının bulunmasına önem veriyordu. 

Bir tedarikçiden daha fazlası
Danimarka merkezli LINAK® şirketi, 2.300’den fazla çalışanı ile dünya çapında faaliyet göstermektedir. Dünyanın dört bir yanında 30 temsilciliği bulunan LINAK, her zaman müşterisinin yakınındadır.

LINAK Fransa’da satış mühendisi olarak görev yapan Oliver Laonet, “Bizim tek işimiz parça satmak değildir. Müşterilerimize ayrıca uzman danışmanlık ve çözüm ortaklığı hizmetleri de sunmaktayız diyor. Amacımız, müşterilerimize mümkün olan en iyi uygulamayı pazara sürebilmeleri için gerekli desteği vermektir.

Daha ergonomik bir iş günü için LINAK’tan 6 tavsiye play-icon

Daha ergonomik bir iş günü için LINAK’tan 6 tavsiye

Dosyalar

Endüstriyel otomasyon çözümleri

Sunduğumuz bu broşürde, endüstriyel otomasyonda verimliliği artırabilecek aktüatör sistemlerinin nasıl yerleştirilebileceğine dair çeşitli seçenekler bulabilirsiniz.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now