Ürün deneyim hikâyesi

Elektrikli hareket sistemleri, teknelerde konforu artırıyor

Konfor ve daha iyi ergonomi: bu iki gereksinim iş ve özel hayatın birçok alanında önemli gereksinimlerdir. Fransız tekne üreticisine göre teknedeki elektrikli aktüatörler, konfor deneyimini önemli ölçüde artırmaktadır.

Modern yatlar, konforun en somut örneklerindendir. Fransız Beneteau Group’un bir kolu olan Prestige markalı tekneler, çok yüksek düzeyde konfor sunmaktadır. LINAK® elektrikli aktüatörler, teknedeki hayatı daha da memnuniyet verici hale getirmede önemli rol oynamaktadır. 

Bir yatta konforu artırmak için elektrikli sistemlerle ayarlanabilecek birçok öğe bulunmaktadır. Kapaklar elle değil elektrikli sistemlerle açılabilmekte, koltuklar elektrikli aktüatör sistemleri ile kolayca ayarlanabilmekte ve istenen pozisyona hareket ettirilebilmekte ve pencereler de elektrikli sistemlerle açılıp kapatılabilmektedir.

Tekne üreticisi Prestige, motor yatlardaki birçok uygulamada LINAK® aktüatörlerini kullanmaktadır. Örneğin bir motor kapağı, bir aktüatör yardımıyla açılabilir. Diğer bir örnek de teknenin garajıdır. Tekne sahibi, garajın kapısını sadece bir düğmeye basarak açabilmekte ve kapatabilmektedir. Kapının boyutu, yatın boyutuna bağlıdır. Bunun için iki adet LA36 aktüatör kullanılmaktadır. Bu aktüatörler ağır garaj kapılarını bile sorunsuz biçimde açmak için gerekli miktarda itiş gücü sağlamaktadır.

IC özellikli aktüatörler birçok değerli özellik sunuyor
Prestige, Entegre Kontrolörlü (IC) aktüatörler kullanıyor. IC seçeneği sayesinde paralel hareket kolayca sağlanabilmektedir. IC özellikli aktüatörler, daha hassas kontrol ve konumlandırmaya da olanak tanımaktadırlar. Aktüatörlerin sadece yapılandırılması ve ayarlanması yeterlidir. Ancak entegre kontrolör, harika özelliklerden sadece biridir. Diğeri de en az onun kadar önemlidir.

Prestige markasının bağlı olduğu Beneteau Group’tak satın alma sorumlusu Kelvin Cathelot, "Teknelerimize taktığımız aktüatörlerin çok sağlam ve dayanıklı olması gerekmektedir," dedi. Aktüatörler, tuzlu suya, güneşe, rüzgara ve titreşimlere maruz kalmaktadır ve bu zorlu koşullar altında da mükemmel biçimde çalışmalıdır.  

Cathelot sözlerine, "Müşterilerimizin kalite gereksinimleri çok yüksek. Kaliteden ödün vermemiz mümkün değil," diye devam etti. 

Elektrikli hareket sistemleri, teknelerde konforu artırıyor
 

Zorlu ortamlarda paslanmaz çeliğin sağladığı gelişmiş dayanıklılık
Beneteau Group’un teknelerinde kullanılan aktüatörler, zorlu koşullara ayak uydurmaları için paslanmaz çelik detaylarla güçlendirilmişlerdir. LINAK tuzlu suyun bulunduğu ortamlara karşı daha iyi dayanıklılık için çeşitli piston kolu gözleri, arka fikstürler ve iç ve dış paslanmaz çelik borular gibi seçenekler sunmaktadır. Tüm bunlar, tuzlu suyun ve güneşin uzun yıllar boyunca yaratacağı doğrudan etkilerine karşı aktüatörlerin daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Bu durum özellikle güverte kapakları ya da kıç platformu gibi yerlerde çok önemlidir. AISI 304 ya da AISI 316 kalite alaşımlar kullanılmaktadır. 

Denizdeki yaşama karşı dayanıklılığı kapsamlı biçimde test edildi
LINAK aktüatörleri temel ekipmanlarda bile çok güçlüdür. LA36 aktüatör, sağlam alüminyum muhafazası sayesinde, IP66 ve IP69K statik koruma sınıfının gereksinimlerini karşılamaktadır. 

LINAK® aktüatörleri, Danimarka’daki LINAK test merkezinde birçok teste tabi tutulurlar. Örneğin, aktüatörün sürekli olarak 100 derece gibi yüksek sıcaklıklardan eksi 30 derecelere tekrar tekrar maruz bırakıldığı bir iklim testi bulunmaktadır. Aktüatörün, bu testten başarıyla çıkması gerekmektedir. LA36, spor teknelerde kullanım için Avrupa EC Direktifi 94/25/EC dahil olmak üzere birçok standartın gereklerini karşılamaktadır. 

Elektrikli hareket sistemleri, teknelerde konforu artırıyor

Beneteau Group, aktüatörlerin yanı sıra, makine dairesi kapaklarının ya da garaj kapılarının açılması için LINAK® kaldırma kolonlarını kullanmaktadır. Bunlar, masaların ya da iş istasyonlarının yüksekliklerini ayarlamak için kullanılmaktadır. 

Kelvin Cathelot, "Elektrikli aktüatörün konfor alanındaki olumlu etkileri modern yatlarda önemli bir role sahiptir," dedi. 

 

Gelişim ve innovasyon devam ediyor
IC seçenekleri, bir BUS sistemine bağlantı olanağı sayesinde diğer birçok makul seçenek de bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak, çeşitli işlevlerin akıllı telefonlardaki bir uygulamayla kontrol edilmesi gösterilebilir. Cathelot’a göre dijitalleşme, tekne üretiminde de gelişimini sürdürecektir. Entegre kontrolör seçenekleri, LINAK’ın bu görev için tam hazır olmasını sağlamaktadır.

Dosyalar

Denizcilik çözümleri

LINAK’ın sunduğu aktüatörler, kolonlar ve kontrolörler, teknenizin türü ne olursa olsun, ihtiyacını duyduğunuz her türlü hareketliliği sağlayabilir.

Görüntüle

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.