Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Yer altında bekletilen şaraplara LINAK aktüatörleri ile kolay erişim

Kuzey Jutland’da yaşayan Danimarkalı iki kardeş olan Rasmus ve René Glindvad Kristensen, 2017 yılında şarap mahzeni inşa etmek üzere Vinorage™ adlı bir şirket kurdu. Zeminde bulunan bir cam kapının altında bekletilen şaraplar, yer altında tam istenilen sıcaklıkta saklanıyor. Mahzene erişim ise LINAK’ın aktüatörleri yardımıyla sağlanıyor.

LINAK aktüatörleriyle donatılmış Vinorage şarap mahzeni

Brovst, Danimarka, 2023

Şirketlerini 2017’de kuran iki kardeşin işleri o günden bu yana tüm hızıyla büyümüş. Yer altında soğutulan şaraplara doğrudan evin salonundan erişebilme fikri çok rağbet görmüş. Kardeşler, farklı talepleri karşılayabilmek için günümüzde çeşitli büyüklüklerde şarap mahzenleri inşa ediyorlar. Vinorage, şu anda iki tür şarap mahzeni sunuyor ve her ikisinde de LINAK ®’ın aktüatörlerini kullanıyor: Birinde zeminde bulunan bir cam kapı mahzene inen bir merdivene açılıyor; diğerinde ise mahzendeki şaraplar raflarıyla beraber kaldırılarak salona ulaştırılıyor.

 

Parlak bir fikir

Rasmus ve René Glindvad Kristensen, eğitimli birer paslanmaz çelik ustası ve uzun bir süre boyunca kendi işlerini kurmak istemişler. Ne yapabileceklerini düşündükleri dönemde bir gün akıllarına harika bir fikir gelmiş. Rasmus, fikirlerinin nasıl oluştuğunu şöyle anlatıyor:

“Kız arkadaşım ve ben evimizde tadilat yapıyorduk ve ben evde şarap saklayabileceğimiz bir buzdolabı istedim. Fakat bu isteğin evde çok fazla yer kaplayacağından reddedildi. Ama bu isteğin aklımdan bir türlü çıkmıyordu. Bunun üzerine, acaba zeminin altına indirebileceğim paslanmaz çelik bir kasa yapabilir miyim diye düşünmeye başladım. Kardeşim ve ben işe koyulduk ve projeyi bitirdiğimizde bunu iş olarak yapabileceğimizi fark ettik.”

Bunun gerçekten iyi bir fikir olduğunu hızlı bir şekilde gelen siparişler göstermiş. Sadece bir yıl sonra iki kardeş şirkette tam zamanlı çalışmaya başlamışlar.

Kapalı Vinorage şarap mahzeni
 
 

Şaraba erişim

Geliştirdikleri ilk modelde zeminde bulunan bir cam kapı yer altındaki mahzene inen bir merdivene açılıyor. Kardeşler bu model için güçlü ve dayanıklı bir aktüatör çözümüne ihtiyaç duymuşlar. Tercihlerini çok kısa sürede LINAK’tan yana kullanmışlar:

Merdivenli Vinorage şarap mahzeni

Rasmus, çözüm arayışlarını “İlk önce farklı bir çözüm denedik ama o çözüm yeterince iyi değildi. Kardeşim ve ben LINAK’ı daha önceki işlerimizden biliyoruz. Doğal olarak onlarla iletişime geçtik. Meğer en iyi çözüm LINAK’taymış” diyerek anlatıyor.

Fakat kardeşler, cam kapıyı açmak için kullandıkları aktüatörün yeterli olmadığını fark etmişler. Ayrıca şarabı yer altından çıkarabilmeleri gerekiyordu. Dolayısıyla, ekstra güce sahip iki aktüatöre ihtiyaç duymuşlar. Rasmus, fikirlerinin nasıl oluştuğunu şöyle anlatıyor:

“İkinci modelimiz yer altına inmenizi gerektirmeyen, bunun yerine şarabı kaldırarak yukarıya ulaştıran bir model olduğu için farklı bir çözüme ihtiyaç duyduk. Tek seferde 200 şişeyi kaldırabilecek paralel bir sisteme ihtiyacımız vardı. Yine LINAK’tan çok iyi öneriler aldık ve birlikte harika bir çözüm bulduk. LINAK, neye ihtiyacımız olduğunu anlama konusunda gerçekten harika.”

 
 

Şarap neden yeraltında saklanmalı?

Rasmus’a göre şaraplarınızı yeraltında saklamanız için birçok iyi neden var:

“Öncelikle, şarabın sürekli soğuk tutulması için elektrik tüketen klasik bir buzdolabına kıyasla daha çevreci bir alternatif. Şarap mahzeni, soğutma için toprağın sıcaklığını kullanır ve bu durumda arıza çıkma riski söz konusu bile değil. Elektrik yalnızca aktüatörler ve aydınlatma için kullanılır. Kullandığımız paslanmaz çelik ayrıca soğuğu mahzenin içine iletme konusunda çok iyi.”

Rasmus’a göre, bir Vinorage şarap mahzenini etkileyici kılan birkaç özellik var:

“Bir düğmeye basıldığında mahzene açılan cam kapının açılması veya mahzendeki şarap rafının yukarıya çıkması müşterilerimizin çok beğendiği bir özellik. Müşterilerimiz arasında hem şarap tutkunları hem de iç tasarımcılar var.”

Yer altında Vinoraj şarap rafı
 
 

Gelecek

Vinoraj, iki model şarap mahzeni ile günümüzde Danimarka pazarında iyi biliniyor. Geleceğe yönelik daha büyük planları da var.

Rasmus, “Bir sonraki adım olarak yurt dışına açılmak istiyoruz. Bize bu konuda yardımcı olabilecek birkaç distribütör ile şu anda iletişim hâlindeyiz. Ayrıca yeni modellere dair projeler üzerinde çalışıyoruz ve LINAK tabii ki bu modellerde yerini aldı bile” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Vinorage hakkında daha fazla bilgiyi web sitelerinde bulabilirsiniz.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now