Contact us here
Teknoloji ve trendler

Aktüatörünüzün kullanım ömrünü hesaplayın

B10 için toplanan kapsamlı veriler sayesinde, endüstriyel uygulamalara yönelik ürettiğimiz elektrikli lineer aktüatörlerin yaklaşık kullanım ömürlerine dair tahminler sunabiliyoruz. Bu araç, yalnızca sisteminizin ne zaman bakım gerektireceğine dair tahmin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hangi aktüatörü seçeceğinize karar verirken de son derece faydalıdır.

Üzerinde saat resmi olan dişli çarklar, aktüatörün ömrünü temsil eder

İster ağır hizmet tipi iş makineleri üretin, ister otomasyon sistemleri, tarım ekipmanları veya çeşitli endüstriyel cihazlar; geliştirdiğiniz ürüne entegre ettiğiniz aktüatörlerin ömrünü tahmin edebilmeniz, hem yeni bir sistem geliştirirken hem de bakım planlaması yaparken son derece avantajlı olabilir.

 

B10 verileriyle aktüatörünüzün ömrünü tahmin edin

B10, bir ürünün ömrünü tahmin etmek amacıyla kullanılan bir değerdir Satın almış olduğunuz ürünlerin en az %90’ının (ürün spesifikasyonlarına uygun şekilde kullanıldıkları takdirde) öngörülen ömürlerini dolduracağını veya aşacağını belirten, istatistiklere dayalı bir tahminî ömür göstergesidir. Buna karşın ürünlerin en fazla %10’u öngörülen ömürlerini doldurmayabilir.

Kullanım ömrüne dair gerçekçi ve güvenilir bir tahminde bulunabilmek için, çok sayıda test verisi gereklidir ve aynısı endüstriyel aktüatörlerimiz için de geçerlidir. Yüksek dayanıklılığa sahip aktüatörlerle çalışmak, yüksek kapasiteli bir test merkezi ve bolca sabır gerektirir.

“LINAK’ı tanıyanlar, test merkezlerimizi de bilir. Test merkezlerimiz, sektörümüzde bulunabilecek en kapsamlı olanlar arasındadır” diyen LINAK® İş Geliştirme Müdürü Soren Buck, sözlerine şöyle devam ediyor: “Müşterilerine ürün ömrüne dair tahmin sunan bir araç sağlayan ilk şirket biziz ve B10 bunun için kullanabileceğimiz en doğru ve gerçekçi değerdir”.

 

Uzun süren test süreci

Soren Buck ve ekibi, popüler LA36 aktüatör modeli için B10 testleri yapmaya başladıkları dönemde, test merkezinin bir bölümünde altışar aktüatörden oluşan üç aktüatör grubunu aynı senaryoda eşit koşullar altında test etti. İlk grup %100, ikinci grup %50 ve üçüncü grup %25 yük kapasitesi ile test edildi. Test sürecinin uzun süreceği kısa sürede anlaşılmıştı.

Buck, yaptıkları çalışmayı “Üç gruptaki tüm aktüatörleri kırılma noktasına kadar çalıştırdık. Sonunda bütün aktüatörler bozulduğu zaman, her bir aktüatörün performans verilerini ve çalışma döngülerinin sayısını kullanarak B10 ömrü eğrisini hesapladık” diyerek anlatıyor. “LA36’yı biliyorsanız, ne kadar dayanıklı olduğunu da biliyorsunuzdur. Onu yıpratmak oldukça uzun zaman alır. Dolayısıyla evet, test sürecinin tamamlamamız gerçekten uzun sürdü.”

 

B10 ömrü değerlendirmeleri artık kalıcı olarak aramızda

Test sürecinin sonuçları ise çok kullanışlıdır. Her endüstriyel aktüatörün internetteki ürün sayfasına bir B10 sekmesi eklemeyi planlıyoruz. Sekmeye tıklayan müşteriler, kendi uygulama alanları için geçerli yük spesifikasyonlarını ve strok uzunluğunu girebilecek ve ardından ilgili aktüatörlerin tahminî B10 ömrünü hesaplayabileceklerdir.

Ancak göz önünde bulundurulması gereken bazı değişkenler de tabii ki olacaktır. Örneğin nem, değişen sıcaklıklar veya anlık titreşimler gibi faktörler B10 hesaplamalarına dâhil değildir.

Soren Buck, görüşünü “Özellikle erişilmesi zor yerlerde kullanılan aktüatörlere sahip son kullanıcıların B10 hesaplayıcısını beğeneceği kanısındayım. Kullanılan ekipmanın hizmet süresini bilmek, sistemin tümünün arıza nedeniyle durmasını önleyebilmek açısından büyük bir avantajdır” sözleriyle dile getiriyor.


LA36 aktüatör modeli için sunduğumuz kullanım ömrü hesaplayıcısını deneyin ve B10 ömrü hesaplamaları veya genel olarak LINAK aktüatör teknolojisi hakkında bilgi edinmek için bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin.

B10 kullanım ömrü hesaplayıcısı
 
 
 

B10 Life hakkında daha fazla bilgi almak istiyor musunuz?

B10 Life'ın ne olduğu ve B10 Life'ı belirlemek için kullanılan B10 değerlerini hesaplamak için verileri nasıl aldığımız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Elektrikli aktüatörünüzün B10 Life'ı tanımanın temel avantajlarından da yararlanabileceğiniz aşağıdaki Aktüatör Akademisi videomuzu izleyin.

 

 
Aktüatör teknolojisine yönelik Actuator Academy logosu

Elektrikli aktüatörler hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz?
Bir aktüatörü endüstriyel makineler için ideal kılan faktörleri öğrenin ve ardında yatan teknolojiyi keşfedin.

LINAK Actuator Academy™’yi ziyaret edin

 

Endüstriyel kullanıma yönelik elektrikli aktüatörler için mekanik dayanıklılık testleri play-icon

Endüstriyel kullanıma yönelik elektrikli aktüatörler için mekanik dayanıklılık testleri

Endüstriyel kullanıma yönelik elektrikli aktüatörler için dış etkenlere karşı koruma testleri play-icon

Endüstriyel kullanıma yönelik elektrikli aktüatörler için dış etkenlere karşı koruma testleri

Endüstriyel kullanıma yönelik elektrikli aktüatörler için tuz ve kimyasal testleri play-icon

Endüstriyel kullanıma yönelik elektrikli aktüatörler için tuz ve kimyasal testleri

Endüstriyel kullanıma yönelik elektrikli aktüatörler için darbe testi play-icon

Endüstriyel kullanıma yönelik elektrikli aktüatörler için darbe testi

Dosyalar

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

LINAK test broşürü

Aktüatör içerisinde bulunan her bir parça, LINAK’ın test merkezinde kapsamlı testlere tabi tutulur. Daha fazla bilgiyi bu klasörde bulabilirsiniz.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now