Teknoloji ve trendler

Oturarak/ayakta çalışılabilen masalar sayesinde verimli ve mutlu çalışanlar

Aktif ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturun ve çalışanlarınızdan daha fazla verim alın. Kullanıcıların oturarak/ayakta çalışmalarına olanak tanıyan masalar, çalışanlara ve işverenlere birçok avantaj sunmaktadır.

Oturarak/ayakta çalışılabilen masaların dünya genelinde giderek büyüyen bir trend olmasına karşın, birçok işletme bu tür masalara geçişlerini henüz yapmadı. Bu nedenle birçok insan ve şirket, iş yerine hareketli çözümler kazandırmanın potansiyel avantajlarından henüz faydalanmamaktadır. Mayo Clinic ve Arizona Devlet Üniversitesinde Obezite Çözümleri Direktörü olan James Levine, İnsan Kaynakları Yönetimi Topluluğu için kaleme aldığı bir makalede, insanların iş yerinde daha aktif çalışabilmelerini sağlayan çözümlere yapılan her 1 USD yatırımın genelde 3 ila 7 USD dönüş sağladığını vurguluyor1 Buna göre, oturarak/ayakta çalışılabilen masalar işverenler için her açıdan kazançlı bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Eğer siz veya şirketiniz henüz oturarak/ayakta çalışılabilen masalara geçmediyseniz veya üzerinde çalıştığınız yeni masa tasarımlarınıza hareket kazandırmayı düşünüyorsanız, bu tür masaların sağlayacağı avantajları keşfetmek için en yeni videolarımızı izleyin.

Bu video, yüksekliği ayarlanabilir masalar kullanmayan çalışma ortamında çalışanların neden daha yavaş çalıştıklarını göstermektedir.

Daha Fazla Verimlilik
50 üniversite öğrencisi ile yapılan ve ayakta durmanın oturmaya kıyasla sağladığı etkileri inceleyen bir araştırmada edinilen bulgular, katılımcıların ayakta dururken daha hızlı tepki verebildiklerini göstermektedir2. Katılımcıların sağlık durumları ne olursa olsun, fiziksel aktivitenin bilişsel yetenekleri geliştirdiği de tespit edilmiştir. ABD’de yapılan ve fiziksel aktivitenin sağlıklı ve Parkinson hastası insanlarda etkisini karşılaştıran bir araştırma, fiziksel aktivitenin hem sağlıklı hem hasta insanlarda zihinsel süreçler ve performans üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.3

Bu video, ofise hareketli çözümler getirerek daha sağlıklı ve konforlu olan ve daha az hastalanmanın yaşandığı bir çalışma ortamı nasıl oluşturabileceğinizi göstermektedir.

Daha Fazla Katılım
Almanya merkezli uluslararası bir şirketin 6 yıl boyunca sürdürdüğü uzun vadeli bir araştırmada, bazı çalışanlara oturarak/ayakta çalışılabilen masalar ve ergonomi üzerine eğitim verildi. Çalışanların %65’i (3 aylık araştırma) ve %70’i (6 yıllık çalışma), daha fazla bilgisayar kullanımına rağmen kendilerini daha sağlıklı hissettiklerini ifade etti. Ayrıca, örneğin sırt ağrısı gibi rahatsızlıklardan dolayı işe gelememe oranı da %60 düşüş gösterdi. Şirket, oturarak/ayakta çalışılabilen masalar ve ergonomi eğitimi için yaptığı her 1 EUR’luk yatırımın 10 EUR getiri sağlamış olduğunu tespit etti.4

 

Bu video, çalışanların işlerini yapmalarını engellemeden verimli bir şekilde çalışabilmeleri için çalışma ortamının nasıl tasarlanması gerektiğini göstermektedir.

Daha Fazla Üretkenlik
Bir diğer araştırma, oturarak/ayakta çalışılan masaların geleneksel hareketsiz masalara kıyasla etkilerini 6 ay boyunca bir çağrı merkezinde inceledi. Araştırmacılar, yüksekliği ayarlanabilir masalar kullanan çalışanların oturarak çalışanlara kıyasla her gün %45 daha üretken olduklarını ve bu üretkenliğin zaman geçtikçe geliştiğini gördüler.5

Bu video, yüksekliği ayarlanabilir masaların çalışanlarınızın birbirleriyle nasıl daha iyi çalışabilmelerini sağladığını göstermektedir.

Daha Fazla İş Birliği
İyi fikirler ve çözümler, genelde beklenmedik anlarda oluşur. Yükseltilmiş bir masa, kısa sohbetlere kolayca sahne olabilir. Hareketli iş istasyonları, çalışanların iş yerinde hareket etmelerini sağlamanın yanı sıra, birlikte daha iyi çalışmalarına neden olan bir atmosfer de oluşturabilir. Daha fazla hareket eden ve ayakta kısa sohbetler yapan çalışanlar, yüksekliği ayarlanabilir masalarını otomatik olarak daha sık kullanmaya başlar. Bu, iş günü boyunca ofiste daha fazla iş birliği ve daha fazla hareket anlamına gelir.

 

Bu video, çalışanların hastalık nedeniyle daha az rapor almalarının ve sağlık hedeflerine erişebilmelerinin yüksekliği ayarlanabilir masalar ile nasıl sağlanabileceğini göstermektedir.

Daha Fazla Sağlık
Ofis çalışanlarının daha çok hareket etmeleri gerektiği günümüzde, gün içerisinde ayağa kalkma motivasyonunu sağlayabilmek önemlidir. Alışkanlıkları değiştirmek zordur. Danimarka’da yapılan bir araştırma, çalışanları hareketli masalarını kullanmaları yönünde motive eden en etkili çözümün hatırlatma sistemleri olduğunu gösterdi. Hatırlatıcılar, “hafif kullanıcıların” (iş günü boyunca ayakta durma oranları %20’nin altında olanlar) iki kat daha fazla ayağa kalkmalarını sağladı.6 Alman Sağlık ve Ergonomi Enstitüsü tarafından LINAK için yapılan bir araştırmanın da desteklediği bu eğilim, hatırlatma sistemleri ile donatılmış hareketli masalara sahip olan ofis çalışanlarının masalarını daha sık kullandığını ve iş günü boyunca daha aktif olduklarını göstermektedir.7

Bu video, oturarak/ayakta çalışılabilen masaların stres seviyesini ve çeşitli zihinsel sağlık sorunlarını azaltabildiğini göstermektedir.

Daha Az Stres
Tazmanya Üniversitesi tarafından geniş bir sağlık araştırması çerçevesinde 3.000 kişi ile yapılan bir araştırma, günde 6 saatten fazla oturmanın yalnızca fiziksel sağlığı olumsuz etkilemekle kalmadığını, ayrıca zihinsel sağlık sorunu yaşama riskini de yükselttiğini göstermiştir.8

 

Şirketinize hareket kazandırmaya hazır mısınız?
Şirketinize hareket kazandırmanın en iyi yollarından biri, geleneksel çalışma masaları yerine yüksekliği ayarlanabilir masalar tercih etmektir. İşletmenize hatırlatma fonksiyonuna ve kullanımı kolay bir tasarıma sahip yüksekliği ayarlanabilir masalar getirerek, çalışanlarınızın sağlığını geliştiren kurumsal bir program başlatabilirsiniz. Ofisteki her alana hareket kazandırmanın mümkün olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Tek bacaklı stantlardan çok bacaklı konferans odası masalarına kadar, ofiste akla gelebilecek neredeyse her tasarıma hareket kazandırmanız mümkün. Göz önünde bulundurmanız gereken başlıca konu, çalışanlarınızın nerede zaman geçirdikleridir. Çünkü muhtemelen tüm zamanları çalışma masalarında geçmiyordur. Toplantıların, ekip çalışmalarının ve sosyalleşme faaliyetlerinin meydana geldiği alanlar dışında daha birçok yere hareket kazandırmak mümkündür. Şirketinize hareket kazandırın.

 

Referanslar

  1. Lytle, T. (22 Şubat 2017). Ayakta Çalışılabilen Masalara Sahip Aktif Çalışanlar. Society for Human Resource Management’ten alınmıştır: https://www.shrm.org/hr-today/news/hr-magazine/0317/pages/promote-an-active-workforce-with-standing-desks.aspx
  2. Rosenbaum, D., Mama, Y. ve Algom, D. (2017). Stroop’u Hesaba Katın: Ayağa Kalkmak, Seçici Dikkati ve Bilişsel Kontrolü Geliştirir. Psikoloji Bilimi
  3. Hazamy, A., Altmann, L., Stegemöller, E., Bowers, D., Lee, H. K., Wilson, J., . . . Hass, C. (Nisan 2017). Bisiklete Binen Parkinson Hastalarında ve Sağlıklı Yetişkinlerde Gelişmiş Bilişselik Brain Cogn.(113), 23-31.
  4. Healy, G., Lawler, S., Thorp, A., Neuhaus, M., Robson, E., Owen, N. ve Dunstan, D. (2012). İş yerinde aralıksız oturma sürelerini azaltmak. Kanıt sunan bir inceleme: Raporun tamamı. Melbourne, Avustralya: Victorian Health Promotion Foundation. 
  5. Garrett, G., Benden, M., Mehta, R., Pickens, A., Peres, S. ve Zhao, H. (2016). Ayakta Çalışılabilen Masalar Getirildikten Sonra 6 Ay İçerisinde Çağrı Merkezi Verimliliği. İş Yerinde Ergonomi ve İnsan Faktörleri Üzerine IEE Faaliyetleri, 2-3, s. 188-195
  6. Institut für Gesundheit und Ergonomie (2018). Oturarak/ayakta çalışma hatırlatmalarının etkisini ölçmek. LINAK.
  7. KL. 7 (2017): Ofis çalışanlarının daha sağlıklı olmasını sağlamak: LINAK için yürütülmüş olan ve ofis çalışanlarının yüksekliği ayarlanabilir masalarını daha sık kullanmalarını sağlayan bir sağlık girişimi
  8. Kilpatrick, M., Sanderson, K., Blizzard, L., Teale, B. ve Venn, A. (2013). İş yerinde oturmak ve psikolojik sıkıntı arasındaki kesitsel ilişkiler: Oturma sürelerinin kısaltılmasın zihin sağlığına faydaları olabilir. Zihinsel Sağlık ve Fiziksel Aktivite, 6(2), 103-109.

Dosyalar

Hareketlilik broşürü

Yüksekliği ayarlanabilir masaların neden ve nasıl kullanılması gerektiğini açıklayan bir kitapçık.

Görüntüle