Teknoloji ve trendler

İdeal "home office" alanını tasarlamak

Evden çalışmak, tüm dünyada yükselen bir trend olarak öne çıkmaktadır. Her ay en az birkaç gün evde çalışan insanların sayısı giderek artmaktadır. İş verenler ofis ortamlarını ergonomiyi ve konforu düşünerek tasarlamakta olsa da, "home office" için pek bir girişimde bulunulmuyor. Burada konforlu bir "home office" düzeni için birkaç ipucu bulacaksınız.

Eurostat’a göre, AB’de çalışanların %8,3’ü 2018 yılında zaman zaman evden çalışmışlar. Hatta bazıları sık denebilecek derecededir. Ortalama %18,5 ile en sık evden çalışma oranı serbest çalışanlarda görülmektedir. Finlandiya’da serbest çalışanlar arasında bu oran %40’a kadar yükselmektedir.

Fakat evden çalışırken doğru bir şekilde mi oturuyoruz? Bazılarımız mutfak masasında rahatsız bir sandalyenin üzerinde oturarak çalışır, bazılarımız salondaki koltukta bilgisayarı kucağımıza alıp çalışır, bazılarımız ise yatakta oturarak. Çalışırken ara sıra duruşumuzu değiştirmemiz tabii ki faydalı; fakat yukarıdaki örneklerden daha iyisini de yapabiliriz.

Hareketli bir ortam yaratarak daha verimli çalışın
İnsan, hareket etmesi için yaratılmıştır. İş günümüzün tümünü oturarak geçirmemizin doğamıza son derece aykırı olmasının nedeni de budur. Yapılan bilimsel araştırmalar, fiziksel aktivitenin zihinsel süreçlerimiz ve çalışma performansımız üzerinde son derece olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, çalışma ortamımıza biraz hareket kazandırmamız çok etkili olabilir.

Çalışanlarınızın "home office" oturarak/ayakta çalışmalarına olanak tanıyan masalar ile donatmak bu noktada çözüm sağlayabilir. Bu sayede çalışanlarınız evden çalışırken en azından ayağa kalkabilirler. Aslına bakılırsa, ofiste iyi bir iş-yaşam dengesi oluşturmak için verdiğimiz ipuçları evimiz için de geçerlidir. Evde faydalı bir çalışma ortamı düzeni oluşturmada kullanılabilecek en iyi uygulamaları ve ipuçlarını aşağıda okuyabilirsiniz.

 

6 ipucu: Harika bir "home office" düzeni nasıl oluşturulur?

Optimum "home office" tasarlamak

1. Sakin bir ortam yaratın

Ev işleriyle uğraşma dürtüsünü önlemek için, çalışma ortamınızı evin geri kalanından biraz ayırın. Eşya depolamak için kullandığınız fazladan bir odanız varsa, bu odayı temizleyin ve zaman geçirmek isteyeceğiniz bir yere dönüştürün.

 
Optimum "home office" tasarlamak

2. Ortalığı toparlayın

Pratik depolama çözümleri bulun. Ortalıktaki eşyaları kaldırmak için dolaplarınızı ve çekmecelerinizi kullanın ve çalışma masanızda evrak birikmesini önleyin. Temiz bir çalışma masası daha net düşünebilmenizi sağlayacağından dolayı, iş gününün sonunda çalışmalarınızı masanızdan kaldırın.

 
Optimum "home office" tasarlamak

3. Çalışırken sağlıklı bir duruşunuz olsun

Geniş yüzeyi olan bir çalışma masası tercih edin. Dizüstü bilgisayarınızı, başınızı eğmeden kullanabileceğiniz bir yükseklikte tutun. Gerekirse bilgisayara ayrı bir ekran bağlayın. Ayrı bir klavye ve fare de duruşunuzu olumlu yönde etkileyebilir.

 
Optimum "home office" tasarlamak

4. Doğru şekilde oturun

Kendinize rahat oturabileceğiniz iyi bir koltuk seçin. Piyasada sunulan birçok iyi koltuk olsa da, oturuşunuzu destekleyen ve gün boyunca rahat edebileceğiniz bir koltuk seçin. Hareket etmek amacıyla ara sıra ayağa kalkmanız gerektiğini unutmayın.

 
Optimum "home office" tasarlamak

5. İçeriye dışarıdan ışık girsin

Dışarıdan gelen ışıktan gün boyunca faydalanabilmeniz için çalışma masanızı pencere yakınına koyun. Ayrıca, gözlerinizi dinlendirmek için ekrandan ayırdığınızda bu sayede dışarısını seyredebilirsiniz. Hava karardığında içeride yeterli aydınlatma sağlamak için gerekli lambaları almayı da unutmayın.

 
Optimum "home office" tasarlamak

6. Rahat bir ortam yaratın

Odanızı sizi iyi hissettiren ve motive eden çeşitli aksesuarlar, bitkiler ve resimler ile zenginleştirin. Ara sıra kaslarınızı esnetmeniz gerektiğinizi size hatırlatması için duvara kas esnetme egzersizleri gösteren bir poster asın.

 

İdeal oturma- ayağa kalkma dengesini nasıl oluşturabileceğinizi anlatan kısa rehberimizi okuyun. Ayrıca, LINAK® sistemleri ile donatılmış bir ofis masası kullanmanız, kullanışlı hatırlatma araçlarından faydalanabilmenizi sağlar. Örneğin DPG1C masa kumandasından veya ücretsiz Desk Control uygulamasından faydalanabilirsiniz. Her ikisi, gün içerisinde yaptıkları hatırlatmalar ile ayağa kalkmanız gerektiği yönünde sizi motive eder.

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.