Contact us here
Teknoloji ve trendler

Araştırma: Hatırlatıcılar ofis çalışanlarının oturarak/ayakta çalışılabilen masaları kullanmasına yardımcı oluyor

LINAK ve iş ortakları tarafından hazırlanan bir araştırma ve yapılan bir örnek çalışma, ofis çalışanlarının, hatırlatma yapıldığında oturarak/ayakta çalışılabilen masalarını daha fazla kullandığını göstermektedir.

Araştırma: Hatırlatıcılar ofis çalışanlarının oturarak/ayakta çalışılabilen masaları kullanmasına yardımcı oluyor

Yüksekliği ayarlanabilir masa kullanıcıları, hatırlatıcılar sayesinde yükseklik ayarlı masalarından daha fazla fayda sağlayabilirler mi ve oturarak/ayakta çalışılabilen ofis mobilyası uygulamalarını daha fazla kullanabilir mi? LINAK, bunu öğrenmek istedi.

Rapor, kullanıcıların nasıl motive edilebileceğini gösterdi.  
Hatırlatıcıların yüksekliği ayarlanabilir masa kullanan ofis çalışanlarının oturarak-ayakta çalışma davranışlarını etkileyip etkilemediğini ya da ne kadar etkilediğini öğrenmek için Danimarka’lı davranış tasarımları ajansı KL.7 ile birlikte bir çalışma yaptık. Üç farklı iş yerinden 65 çalışan, farklı türlerdeki hatırlatıcılarla test edilerek müdahalelerin bu çalışanların davranışını değiştirmesine yardımcı olup olmadığı incelendi.

Hatırlatıcılar, oturarak/ayakta çalışılabilen masaların kullanımını bariz biçimde artırdı
Çalışmada, normalde masalarında ayakta çalışmayan ofis çalışanlarının, hatırlatmalar sayesinde her gün oturarak/ayakta çalışılabilen masalarını 12 dakika daha fazla kullandıkları belirlendi. Aynı zamanda daha önce oturarak-ayakta çalışmaya karşı motivasyonu düşük olan çalışanlar, hatırlatıcılar sayesinde ayakta durma sürelerini günlük 43 dakika artırdılar. 

Örnek çalışma, LINAK’in ofis masalarına yönelik hatırlatma araçlarının değerini gösterdi 
Hatırlatıcıların motivasyon potansiyelini ölçmek için bir örnek çalışma yapıldı. Çalışmanın amacı, LINAK’ın ofis masalarına yönelik hatırlatma araçlarının, ofis çalışanlarının oturarak/ayakta çalışma davranışlarında olumlu bir etki yaratıp yaratmadığını belirlemekti. Örnek çalışmada, test grubu olarak Alman Diamant Software şirketinde çalışan 40 kişi seçildi. Çalışma Alman ‘Institut für Gesundheit und Ergonomie’ ile LINAK’ın işbirliği ile gerçekleştirildi. 

Test grubu, oturarak/ayakta çalışma hatırlatıcılarından motive oldu
Örnek çalışmadaki test grubu, ikiye ayrıldı: bir gruba 'oturarak/ayakta çalışma hatırlatma kiti’ (yani Hatırlatma özellikli DPG Masa Kumandası ve Desk Control™ uygulaması ve uyarılar veren yazılım) verildi. Diğer grup ise temel masa düzeninde çalışmaya devam etti. Örnek çalışma, 'oturarak/ayakta çalışma hatırlatma kiti’ verilen ofis çalışanlarının, yüksekliği ayarlanabilir masalarının kullanışlılığını ‘iyi’ olarak derecelendirdiğini ve ayakta/oturarak çalışma arasında geçiş yapma sıklıklarını artırdığını, yani diğer bir deyişle davranışlarını değiştirdiklerini gösterdi. Özellikle bilgisayar ekranında bir bildirimle kullanıcıların ayağa kalmasını hatırlatan Desk Control yazılımı, test grubundaki çalışanlar tarafından çok beğenildi.

Elektrikli yükseklik ayarlı masalar için hatırlatıcıların etkileri hakkında daha fazla bilgi alın
Yeni bir alışkanlık oluşturmak tabi ki kişisel faktörlere bağlıdır. Ancak araştırmamız ve örnek çalışmamız, hatırlatıcıların yüksekliği ayarlanabilir ofis masalarını daha fazla kullanmak isteyen ofis çalışanlarını desteklemek için umut vadettiğini açıkça göstermektedir. 

Araştırmamız ve örnek çalışmamızla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

 
play-icon

DPG Masa Kumandası – Davranışı şekillendirmek üzere tasarlandı

Dosyalar

Ürün deneyimi hikâyesi: Oturarak/ayakta çalışma hatırlatmalarının etkisinin ölçülmesi

Ofislerdeki elektrikli yükseklik ayarlı masalarda çalışanlar için hatırlatıcıların motive edici etkileri üzerine bir ürün deneyimi hikâyesi

Ofis çalışanlarının daha sağlıklı olmasını sağlamak (tam versiyon)

Yüksekliği ayarlanabilir masaların hatırlatma özelliğinin ofis çalışanları üzerindeki etkisini araştıran rapor.

Ofis çalışanlarının daha sağlıklı olmasını sağlamak (kısa versiyon)

Yüksekliği ayarlanabilir masaların hatırlatma özelliğinin ofis çalışanları üzerindeki etkisini araştıran raporun kısaltılmış versiyonu.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now