Contact us here

Bir LINAK aktüatörün kalıcı bir ilişkiye dönüşmesi

Kalitemizin yazılı olmayan kanıtlarını dünyanın dört bir yanında bulmak mümkündür. Hâlen kullanılan ve yıllara meydan okuyarak, ilk gün ki gibi çalışmaya devam eden aktüatör sistemleri.

LINAK®’ı tercih ederseniz, muhtemelen yıllarca sürecek bir çözüm ortaklığına ilk adımı atmış olursunuz. Bu iddiamızın kanıtını, tarım makinelerinden endüstriyel iş istasyonlarına, ofis masalarından hastane ekipmanlarına kadar ürünlerimizi kullanan çeşitli sektörlerde bulabilirsiniz. Bazıları 20 yıldan daha eski olan ve günümüzde hâlen kullanılmaya devam eden birçok aktüatörümüz, güvenilir itiş ve çekiş hareketlerini yılmadan sürdürerek insanlara konfor, ergonomi, verimlilik ve nihayetinde daha kolay bir hayat sağlamaya devam ediyor.


25 yaşında ama hâlen iş başında

MSF-Vathauer’ın LINAK lineer aktüatörleriyle donatılmış montaj tezgâhı hâlen her gün yoğun olarak kullanılmakta.

Detmond kentine yerleşik MSF-Vathauer Antriebstechnik şirketinin yeni üretim binasında kullanılan montaj tezgâhı, diğer tezgâhlardan farklı oluşuyla tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Büyük “Modulus” logosu ve turkuaz renkleriyle, üretilmiş olduğu 90’lı yılları hatırlatıyor. Bu tezgâh, Almanya’da zamanında kullanılan ilk elektrikli yükseklik ayarına sahip iş istasyonlarından biriydi. Günümüzde hâlen mükemmel bir şekilde çalışıyor.

Tezgâhın iki adet LINAK aktüatörünün üzerindeki toz ve çizikler, aktüatörlerin uzun yıllardır zor koşullarda çalıştıklarını gösteriyor. Üstelik aktüatörlerin ikisi de bugüne dek hiç değiştirilmemiş. Dayanıklı tezgâhı ve ona bağlı bilgisayarı ve alet kutusunu 25 yıldır kaldırıp indiren aktüatörler, LINAK kumandasına basıldığında hâlen kusursuz bir şekilde harekete geçiyorlar.

O dönemde genelde sanayide ve tarımda kullanıldıklarından dolayı, LA28 lineer aktüatörlerin bir tezgâhta kullanılması alışılmış bir durum değildi. Elektrikli yükseklik ayarına sahip tezgâh konsepti, 90’lı yılların başlarında henüz çok yeniydi. İki aktüatörün paralel olarak çalıştırılabilmesini sağlayan LINAK teknolojisi Alman yapımı hassas kılavuzlar ile kombine edildiğinde, dünyanın ilk elektrikli yükseklik ayarına sahip iş istasyonu geliştirilebilmişti.

Bu fikir, LINAK’ın ofis masaları için özel olarak tasarlanmış kaldırma kolonları geliştirilmeye başlamasını sağlamıştı. 1998 yılında tanıtılan DL1, ofis dünyasında bir değişim başlatmıştı.

MSF-Vathauer Antriebstechnik hakkında
Motor otomasyonu alanında 40 yılı aşkın bir süredir tutkulu bir şekilde uzmanlaşan MSF-Vathauer Antriebstechnik GmbH & Co. KG, bu alanda teknolojileri ve bilgi birikimleri ile öne çıkmaktadır. Almanya merkezli şirket, desantralize tahrik teknolojisi ve otomasyonu ürünlerine ek olarak müşteriye özel çözümler de geliştirmektedir.

DahaFazlaBilgiDüğmesi

MSF-Vatheuer’in montaj tezgâhı

 

 
Britta Butteron, Veteriner Hekim

20 yıllık bir tedavi koltuğu

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Lich kasabasında veteriner hekim olarak çalışan Britta Butteron, 2000 yılında muayenehanesi için “ayarlanabilir” bir tedavi koltuğu satın almıştı. Ayarlanabilir bir koltuk, o dönemde hiç alışılmış bir şey değildi. Ofislerde ve hatta üretim tesislerinde bile böyle bir teknoloji yaygın değildi. Veteriner muayenehanelerinde ise görülmemişti.

Fakat Butteron, LINAK® tarafından geliştirilen LP2 kaldırma kolonu ile çalışan elektrikli bir çözüm kullanmayı tercih etmişti. Bu sayede, bir ayak pedalına basarak koltuğu ideal çalışma yüksekliğine kolayca getirebiliyordu. Butteron’un tedavi koltuğu, veteriner muayenehanesinde günümüzde hâlen kullanılmaya devam ediyor.

 

Nisan 1999’da “doğmuş” bir iş istasyonu

ABD’deki müşterilerimizden biri, iş istasyonlarından bazılarını bize yıllar önce sattığını hatırladığını söyledi. Bunun üzerine Kentucky’nin Louisville kentinde bulunan LINAK ABD fabrikamıza gittik ve orada hâlen mükemmel bir şekilde çalışan birkaç eski iş istasyonu bulduk. Masayı yükseltip alçaltan aktüatörleri inceledik. En eskisi 20 yıldan daha eski.

Bu aktüatör, 23 Nisan 1999’da Danimarka’da “doğmuş”. Kısa bir süre sonra ABD’ye “taşınmış" olan LA31 tipi aktüatör orada BOSTONtec tarafından tasarlanıp üretilen ergonomik bir iş istasyonunun parçası hâline gelmiş. O dönemde çalışma masaları ve iş istasyonları kaldırma kolonlarıyla henüz yeni tanışıyordu. Kullanıcıların oturarak ve ayakta çalışmalarına olanak tanıyan masalar, o dönemde çok nadir oldukları gibi uluslararası bir ofis standardı olmanın çok uzağındaydı.

Hatta, LINAK çalışma masaları için geliştirdiği ilk komple sistemini daha bir yıl öncesinde, yani 1998 yılında tanıtmıştı. Bu sistem; mimar, mühendis ve fotoğrafçıların çalışma masaları veya özel mutfak ve banyo uygulamaları gibi niş alanlarda daha fazla ergonomi ve çalışma konforu sağlayabilmek amacıyla tasarlanmıştı. Öncesinde şirketler yüksekliği ayarlanabilir iş istasyonlarında LA31 gibi daha endüstriyel aktüatörler kullanmaktaydı. 21 yıldır kusursuzca çalışmış olan bu aktüatörü kendi tesisimizde bulduk.

Bu iş istasyonu, LINAK ABD fabrikasında şu anda bir aktüatör hız testi istasyonu olarak kullanılmakta. Fakat tesiste geçirdiği yıllar içerisinde birbirinden farklı amaçlar ile kullanılmış. Bu iş istasyonunun yıllar boyunca kaç kişi tarafından kullandığını veya kaç aktüatörün üretiminde yardımcı olduğunu bir hayal edin. O, LINAK kalitesinin aslında ne anlama geldiğine dair mükemmel bir örnek.

DahaFazlaBilgiDüğmesi

 

 

Marangozun erken ortaklığı

Marangoz atölyesi “Die Möbelmacher”in sahibi Herwig Danzer, ofiste masasının başında çalışırken ayakta durmayı seviyor. Bu nedenle, günümüzde oldukça yaygın olan oturarak/ayakta çalışılabilen bir masası var. Fakat kendi ayarlanabilir masasını yapmaya karar verdiği 1998 yılında, bu tür masalar henüz çok yeniydi ve “çok modern” kabul ediliyordu.

Almanya’nın Nüremberg şehrinin yakınında bulunan mobilya mağazası “Die Möbelmacher”ın sahibi ve işletmecisi olan Danzer, mobilya konusunda oldukça deneyimli. Kendi masası söz konusu olduğunda, onu özellikle etkileyen bir şey var.

“Bu masanın bu kadar uzun süredir çalışması gerçekten müthiş” diyen Danzer, parmağıyla masasının altında bulunan DL1 kaldırma kolonuna işaret ediyor. Bu kolon, LINAK® tarafından 1990’lı yılların sonunda tanıtılan ilk masa sisteminin bel kemiğini oluşturmuştu. Bu sistem, “Die Möbelmacher” ile LINAK arasındaki çözüm ortaklığının başlamasını sağlamıştır. Bu ortaklık, tıpkı Danzer’in masası gibi, günümüzde hâlen devam etmektedir.

Marangoz Herwig Danzer
 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now