Contact us here
Haberler 17 Aralık 2018

Atık su çamurundan enerji geri kazanımında aktüatörler önemli bir rol oynuyor

Aarhus yakınındaki Egaa atık su arıtma tesisinde, genel enerji tüketimini azaltmak için karbonlu çamur, artık sudan ayrıştırılmakta ve tesiste tekrar kullanılmaktadır. LINAK® aktüatör çözümleri, güvenilir vana otomasyonu sayesinde bu sürecin optimizasyonunda önemli bir role sahiptir.

Atık su çamurundan en iyi biyo-gaz üretimi, birçok prosesin hassas biçimde kontrol edilmesini gerektirmektedir. Yakındaki Aarhus şehrinin artık sularının tesise girdiği andan itibaren bir kaynak olarak kullanıldığı Egaa’daki atık su arıtma tesisinde bu gereksinimler karşılanmaktadır. 

Gelişmiş teknoloji, yaratıcılık ve kaliteli çözümler sayesinde arıtma tesisi önemli sonuçlar elde etmiştir ve tesis, günümüzde tükettiğinden daha fazla enerji üretmektedir.

Ana arıtma prosesi iyileştirildi
Karbonlu çamurun gelen atık sudan ayrıştırıldığı sürecin ilk adımı sekiz Salsnes filters™’tan oluşmaktadır. LINAK elektrikli aktüatörler, bu erken arıtma aşamasında bile önemli bir role sahiptir. Aktüatörler tarafından otomasyonu sağlanan vanalar, filtrelere giren atık su girişini hassas biçimde kontrol ederek ana arıtma sürecini iyileştirmektedir. Bu sistem, tek başına artık su arıtma prosesinin ileri aşamalarında yer alan havalandırma sürecinde %40’a varan enerji tüketimi oluşturmaktadır

Etkili biyo-gaz üretimi – çamur ısı eşanjörü
Çamurun biyo-gaza dönüştürülmesi, çok değerli bir çevreci enerji kaynağıdır. Bu proses, çamurun doğru sıcaklıkta tutulmasının çok önemli bir gereksinim olduğu anearobik çürütme tankında gerçekleşmektedir. Çamur, tankın içinde bu ideal sıcaklığı yakalamak için enerji açısından verimli ısı eşanjörlerinde devridaim yaptırılmaktadır. Bu süreçte akış, hepsi LINAK aktüatörler tarafından işletilen vanalarla kontrol edilmektedir.

Aktüatörler, sürdürülebilir atık su arıtmayı destekliyor
İster vanalarınızın açma/kapama kontrolüne isterse %0 ila %100 arasında hassas biçimde ayarlanmasını istiyor olun, LINAK elektrikli aktüatörler dayanıklı çözümlerdir. Aktüatörler sağlamdır, çok kolay monte edilir ve SCADA, PROFIBUS iletişimi ile tamamen uzaktan kontrol edilebilir ya da harici su vanası kontrol ünitesi (WCU) ile manuel olarak kumanda edilebilir. 
Elektrikli aktüatörlerin, modern atıksu arıtma sistemlerini nasıl iyileştirilmesine nasıl yardımcı olabileceğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin

 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now