Contact us here
Haberler 27 Kasım 2018

Örnek çalışma, oturarak/ayakta çalışma hatırlatma araçlarının motive edici etkilerini göstermektedir

Alman ‘Institut für Gesundheit und Ergonomie’ (IGR) tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, yüksekliği ayarlanabilir ofis masalarındaki hatırlatma araçlarının, kullanıcıların duruşlarını daha düzenli olarak değiştirmesi için motive ettiğini kanıtlamaktadır.

Örnek çalışma, oturarak/ayakta çalışma hatırlatma araçlarının motive edici etkilerini göstermektedir

Çalışanları, elektrikli yükseklik ayarlı masalarını daha fazla kullanmaları ve bunun, başta daha yüksek iş verimliliği ve daha iyi sağlık olmak üzere tüm avantajlarından yararlanmaları için motive edebilir misiniz? Yanıt çok basit: Evet, edebilirsiniz!

LINAK® tarafından başlatılan ve Alman ‘Institut für Gesundheit und Ergonomie’ (IGR) tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, Diamant Software GmbH’nin 40 çalışanı, LINAK’ın yükseklik ayarlı masalarının hatırlatma araçlarının etkilerinin test edilmesi konulu bir araştırmaya katıldı.  Katılımcıların tümünün oturarak/ayakta çalışılabilen masalara aşina olmasına karşın çoğu çalışan masaların özelliklerini çok nadiren kullanıyordu.  

Ofis masaları için farklı hatırlatma araçları test edildi
Hatırlatıcıların, ofis çalışanlarının ayağa kalkması için motive edip etmediğini görmek için katılımcılar iki gruba ayrıldı. Katılımcıların yarısına entegre ışık şeritli hatırlatma özellikli düğmesiz Desk Panel DPG ile kullanıcılara mobil cihazları ya da bilgisayarlarının ekranında hatırlatmalar gösteren Desk Control™ uygulaması sağlandı. Diğer yarısı ise, herhangi bir hatırlatma aracı olmadan standart oturarak/ayakta çalışılabilen masalarında çalışmaya devam etti. 

Hatırlatıcılar, sağlıklı oturarak/ayakta çalışma alışkanlıklarının edinilmesine yardımcı olmaktadır 
Örnek çalışma sonuçları, ofis çalışanlarının duruşlarını değiştirmeleri için hatırlatıcıların gösterilmesinin gerçekten yardımcı olduğunu gösterdi. Kontrol kutusu sayesinde oturarak/ayakta çalışma işlevinin, üç aylık çalışma süresi öncesinde, çalışma sırasında ve sonrasında kullanım sıklığı izlenebildi. Şaşırtıcı düzeyde tutarlı sonuçlar, ‘oturarak/ayakta çalışma hatırlatma kiti’nin verildiği test grubunun, oturarak/ayakta çalışılabilen masalarının özelliklerini %74 daha fazla kullanmaya başladıklarını gösterdi. Aynı test grubunun, gün boyunca çalışırken ayakta geçirdikleri sürenin %62 arttığı da belirlendi. 

Üç aylık bir çalışma, oturarak/ayakta çalışma uyarılarının uzun vadeli etkilerinin belirlenmesi için yeterli olmasa da test grubundaki çalışanlar arasında aktif uyarıların motive edici bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. 

Ayakta çalışmaya karşı en büyük engellerin rahatlık ve alışkanlıklar olduğu belirlendi
Çalışmaya katılan Diamant Software GmbH şirketi, çalışanlarının, masalarındaki elektrikli ayarlama işlevini kullanmalarını sağlamak istiyordu. Çalışmadan önce Diamant Software’den katılımcılar, ayarlama özelliğini neden kullanmadıkları sorulduğunda ana nedenlerin ‘rahatlık’ ve ‘unutma’ olduğunu belirttiler.  
Çalışmaya katılan, Satış bölümü çalışanı Klaus Artmeyer, ‘Daha önceden iç sesim bana: “Ayağa kalkmak istemiyorum, koltuğumda oturmayı tercih ederim” diyordu. Artık bu önemli ölçüde değişti’, dedi. 

Bu sonuçlar, Danimarka’da faaliyet gösteren davranış bilimleri kurumu KL.7’nin daha önce yayımladığı sonuçlarla uyumludur. KL.7, ‘Ofis çalışanlarının daha sağlıklı olmasını sağlamak: Ofis kullanıcılarının yüksekliği ayarlanabilir ofis masalarını daha fazla kullanmalarını sağlamak için bir kamu sağlığı girişimi) adlı çalışmasında da hatırlatıcıların, ofis çalışanlarını daha sağlıklı oturarak/ayakta çalışma davranışı elde etmek konusunda motive ettiği belirlendi. 
Modern oturarak/ayakta çalışılabilen masalarda hatırlatıcıların etkileri hakkında daha fazla bilgi almak için IGR örnek çalışmasını ve KL.7 araştırmasını Hatırlatıcılarla ilgili Teknoloji ve Trendler bölümümüzden indirebilirsiniz. 

 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now