Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Aktüatörler ile donatılmış panjur sistemleri: Kalıcı bir çözüm

Odense şehrinde bulunan Güney Danimarka Üniversitesi (SDU), 2000 yılında LINAK aktüatörleri ile donatılmış bir panjur sistemi kurmuştu. Günümüzde hâlen çalışan çözüm, öğrencilerin ve çalışanların güneşten rahatsız olmadan çalışabilmelerini sağlamaktadır.

SDU
Odense’de yerleşik SDU çok sayıda farklı binadan oluşmaktadır ve bunların birçoğu karakteristik pas renkli cepheleri ile bilinmektedir. Binaların pencerelerinde cephe rengiyle uyum sağlayan ayarlanabilir panjurları bulunmaktadır. 20 yıl önce geliştirilen elektrikli panjur sistemi, günümüzde hâlen etkin bir şekilde çalışmaktadır. Her gün yaklaşık 200-250 güneş perdesi, LINAK® tarafından sağlanan iki paralel LA32 aktüatör ve bir kontrol kutusu tarafından ayarlanmaktadır. Güneş perdelerinden sorumlu olan SDU Bölüm Başkanı (Teknik Destek) Lars Tiedemann, uygulanan çözümden bugüne dek memnun kalmış.

Panjurların çalışma şekli
Tüm panjurlar ister manuel ister otomatik olarak ayarlanabilir. Tiedemann ayrıntıları şöyle anlatıyor: 
“Her odada pencere kenarında bulunan bir şalter üzerinden odadaki tüm panjurlar açılabiliyor ve kapatılabiliyor. Panjurlar gerektiğinde merkezî bir şalter üzerinden de hareket ettirilebiliyor. Örneğin, panjurları akşamları otomatik olarak kapanacak şekilde ayarladık.” 

Çözümün öne çıkan özelliklerinden birinin de güvenlik olduğunu ifade eden Tiedemann, 
“Rüzgâr ve hava durumu sürekli izleniyor ve panjurlar fırtınalı havada otomatik olarak kapanıyor. Ayrıca, acil durumlarda kaçış yolu olarak belirlenmiş pencerelerde bulunan panjurlar, yedek batarya ile donatılmıştır. Bataryalar sayesinde panjurlar elektrik kesildiğinde bile açılabiliyor” diyor. 

SDU
 
Uzun vadeli bir çözüm
Bu çözüm 20 yıl önce geliştirilmiş olsa bile, yıllar içerisinde yapılan birkaç tadilat ile günümüzde hâlen etkin bir şekilde çalışıyor. Yapılan tadilatlara örnek olarak, korumalı olmadıkları için kırılabilen miller üzerinde yapılan çalışma gösterilebilir. Miller için geliştirilen akıllı koruma çözümü, gerektiğinde değiştirilerek yenilenebiliyor. 

Arızalanma veya sıkışma riskinin yaşanmaması için tüm panjurlar, menteşeler ve aktüatörler yılda bir kez kontrol edilmektedir. Eski aktüatörler çalışmamaları durumunda yenileriyle değiştirilmektedir. Tiedemann, bu konudaki düşüncesini şöyle ifade ediyor: 
“Sistemi devamlı göz önünde bulundurmaya çalışıyoruz. Bunun tabii ki bir maliyeti var, ama bu konuda yapılabilecek bir şey yok. Fakat sistemden son derece memnunuz ve yenilemeyi veya değiştirmeyi düşünmüyoruz.” 
 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now