Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

NÜWIEL eTrailer ve LINAK aktüatörleri ile şehir içi trafikte mobilite

Şehir merkezlerinde araç trafiğini azaltma çabaları, gündemde yeni bir olmayan bir konu. Birçok kişi, gitmek istedikleri yerlere sadece bisikletlerini kullanarak erişmeyi tercih ediyor. Fakat bu durumda yanımızda bir dizüstü bilgisayar çantasından daha fazlasını nasıl taşıyabiliriz? Hamburg merkezli genç şirket NÜWIEL, geliştirdiği çözüm ile bu soruya bir yanıt sunuyor. Geliştirdikleri yük taşıma römorku, hafif ticari araçlar ile rekabet edebilecek bir çözüm olmasıyla dikkat çekiyor. NÜWIEL, römorkun fren sisteminde LINAK’ın elektrikli bir aktüatörünü kullanıyor.

LINAK elektrikli aktüatör çözümüyle donatılmış NÜWIEL eTrailer

Kargo bisikletleri veya bisiklet römorkları, şehirlerde çevreye duyarlı ve huzurlu yaşam alanları sunmak amacıyla özellikle kargo dağıtımında motorlu araç kullanımının kısıtlanabilmesini sağlayan çevre dostu çözümlerdir. Fakat bu çözümler, yalnızca oldukça sınırlı bir yük kapasitesi sunabiliyordu. Bisikletine önceden küçük bir römork monte etmiş olan herkes bu sorunları biliyordur. Elektrikli bisikletiniz varsa bile pedala çok daha fazla basmanız gerekir ve esas zorluk fren yaparken yaşanır. Bunun nedeni, örneğin iki koli içme suyu taşımanız gerektiğinde çok farklı fiziksel dinamiklerin devreye girmesidir. NÜWIEL, her iki sorunu geliştirdiği eTrailer ile çözmeyi başardı. eTrailer, her normal veya elektrikli bisiklete birkaç saniye içinde bağlanabilir. Bağlandıktan sonra hızını kendisini çeken araca göre otomatik olarak ayarlayabilen eTrailer, bu sayede sürüş konforundan ödün vermeden %200 daha fazla yük taşınabilmesini sağlar. Bu, kendinde bulunan elektrikli motor sayesinde mümkün oluyor.

Birçok arıza emniyet sistemi ile donatılmış olan eTrailer, çeşitli kentsel durumlarda hem kullanıcıya hem de taşınan yüklere daha fazla güvenlik sunar. eTrailer’ın güvenlik freni sistemi; elektrikli bir park freni, enerji geri kazanım sistemi ve bir atalet freni ile donatılmıştır. Bu kombine fren sistemi sayesinde hem güvenli ve etkili bir sürüş deneyimi hem de daha az bakım gerektiren uzun ömürlü bir fren çözümü sağlanmış oluyor.

Park freni sistemi, LINAK’ın LA14 elektrikli lineer aktüatöründen faydalanmaktadır. Bu aktüatör, kompakt boyutlarına ve düşük ağırlığına rağmen 750 N’luk bir kuvvet sunmaktadır. Sağlam, anotlanmış gövdesi sayesinde son derece sağlamdır ve örneğin eTrailer’ın şasi tasarımı gibi zorlu ortamlarda kullanılmaya uygundur.

LINAK ürünleriyle donatılmış NÜWIEL römork çözümü
 

LINAK GmbH’nın sorumlu satış danışmanı Alexander Rinker, “LA14, dinamik durumda (yani hareket hâlindeyken) IP66 koruma sınıfının ve statik durumda IP69K koruma sınıfının gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu sayede yüksek basınçlı temizleyiciler ile de zarar görmeden kolayca temizlenebilmektedir”diyor.

Hamburg merkezli şirket mümkün olduğu kadar çok kişinin ve şirketin eTrailer’ı yük taşımacılığında güvenle kullanabilmesini istediğinden, güvenlik konusu NÜWIEL için en önemli konudur. NÜWIEL’in kurucularından Fahad Khan, bu konudaki yaklaşımlarını, “Frenler ve tüm güvenlik sistemi, bu nedenle bizim için özellikle büyük önem taşıyor” sözleriyle ifade ediyor. “Bu nedenle, geliştirdiğimiz elektrikli park freni sistemine LINAK’ın aktüatör teknolojisini entegre etmeyi tercih ettik.”

Ikea veya Belçika posta hizmeti gibi çok sayıda şirket ileri teknolojili bisiklet römorkları kullandığından, NÜWIEL Avrupa’da şimdiden büyük bir güvene sahip. Ayrıca, eTrailer için “bisiklet römorku” tanımı aslında yetersiz kalıyor. eTrailer, onu bisikletten ayırdığınız zaman otomatik olarak bir el arabasına dönüşür.

NÜWIEL’in memnun kaldığı tek nokta, yalnızca lineer aktüatörün teknik özellikleri olmadı. LINAK ile NÜWIEL arasındaki iş birliği de son derece iyi gidiyor. Alexander Rinker, “Projeye mümkün olan en iyi desteği sağlayabilmemiz için müşterilerimizle yakın temas hâlinde olmamız bizim için çok önemli” diyor. NÜWIEL, Danimarkalı şirketle sürdürdüğü iş birliğinden son derece memnun. Susanne Wallenius, NÜWIEL Tedarik Zinciri Müdürü: “Ürün geliştirme ekibimiz tedarikçi olarak LINAK’ı önerdikten sonra ilk görüşmelerimize başladık. İlişkimiz o günden bu yana olumlu bir şekilde devam ediyor. Gerçekten uyumlu bir iş birliği içerisindeyiz.”

Daha önce yapmadıysanız, bir eTrailer ile küçük bir deneme sürüşü yaptığınız takdirde bu çözümün beklentileri ne kadar iyi karşılandığını bizzat deneyimleyebilirsiniz.

Dosyalar

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now