Contact us here
Teknoloji ve trendler

Büyük kolaboratif robotlar ve yüksekliği ayarlanabilir tabanlar: Tamamlayıcı mı, rekabetçi mi?

2020’den beri yükselişte olan robotlu paletleme trendi, mal yükleme süreçlerinde önemli katkı sağlıyor. Otomatikleştirilebilen paletleme işlemlerinin çeşitleri ve bu işler için kolaboratif robot geliştiren markaların ve sunulan modellerin sayısı hızlı bir artış kaydetti. Giderek daha popüler hâle gelen büyük robotlar, kolaboratif robot dünyasının en yeni üyeleri olarak dikkat çekiyorlar. 1,8 metreye kadar erişim mesafesi ve 25 kg veya daha fazla yük kapasitesi sunan bu robotlar, küçük modellerden daha çok yönlü olmalarıyla etkileyici bir avantaj sunmaktadırlar.

ELEVATE™ elektrikli kaldırma kolonu ve bir kolaboratif robot ile yanında koliler olan bir paletin çizimi

Genellikle yaklaşık 1,3 metre erişim mesafesine sahip kompakt robotlarla geliştirilen paletleme sistemleri, bir paletin üst kısımlarına ulaşılabilmesi için yüksekliği ayarlanabilen farklı türden bir taban kullanılmasını gerektirir. Büyük kolaboratif robotların piyasada sunulmaya başlamasıyla birlikte, yüksekliği ayarlanabilir tabanların artık gereksiz olduğu düşünülebilir ve bu düşünce belirli sistemler için doğrudur.

Büyük kolaboratif robotlar, paletleyici tasarımının basit tutulabilmesine, daha ağır ürünlerin kaldırılabilmesine ve daha uzağa erişilebilmesine olanak tanır. Bazı senaryolarda yüksekliği ayarlanabilir robot tabanları hâlen gereklidir; fakat büyük robotlar daha yüksek kuvvetler ürettiğinden ve tabanın daha stabil olmasını gerektirdiğinden bu tabanların standartları daha farklıdır.

Oluşan bu yeni ihtiyaca cevap verebilmek için, paletleme robotlarına yönelik ELEVATE™ serimizi 1100 mm’ye kadar strok uzunlukları sunacak şekilde güncelleştirdik. Büyük robotların 900 mm yüksekliğe kadar erişebilmesini sağlayan bu kolonlar, profilleri yeterli oranda üst üste bindiğinden dolayı gerekli stabiliteyi sağlar.

Aşağıdaki bölümlerde, farklı yüksekliklerde istifleme ve ağır malları paletleme işlerine yönelik çeşitli yapılandırma seçeneklerini mercek altına alacağız. Kolaboratif robot büyüklüklerini ve yüksekliği ayarlanabilir bir robot tabanı kullanmanın ne zaman mantıklı olup olmadığını, örneğimizde ELEVATE kaldırma kolonunu kullanarak tartışacağız.

 

Paletleme pazarında sunulan ürünlerin giderek artan çeşitliliği nedeniyle, paletleyiciler için birbirinden farklı yapılandırma seçenekleri sunulmaktadır. ELEVATE’in geliştirmek istediğiniz belirli bir sistem için uygun olup olmadığını daha kolay anlayabilmeniz için, kolonun tahminî kullanım ömrünün paletleyicinin gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını gösteren B10 verilerini derledik. Buna ek olarak sağladığımız görev döngüsü verileri sayesinde, ELEVATE kaldırma kolonu ile donatılmış bir paletleyicinin belirli bir üretim hattının görev döngüsü süresine uygun olup olmadığı daha kolay bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ayrıntıları kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz.

Paletleme robotları için LINAK® ELEVATE™ kaldırma kolonu

 
 

Paletleme çözümünüz için farklı yapılandırma seçenekleri

Genel olarak kolaboratif robotunuzun ebatları ve tabanı, hangi yüksekliğe kadar paletleme yapabileceğinizi belirler. Bununla birlikte, birçok sistem sadece daha uzun bir erişim mesafesinden fazlasını gerektirir, çünkü ideal yapılandırmayı etkileyen başka faktörler de vardır. Robotun çevredeki nesnelere çarpmaması için izin verilen sınırlar dâhilinde çalışması gerektiğinden, robotun yol planlaması önemli faktörlerden biridir. Programlama işlemi, robotun boyutları büyüdükçe daha karmaşık hâle gelir. Sisteme bir kaldırma kolonunun eklenmesi, robotun çarpışma riskini düşürerek hareket etmesini sağlar ve bu sayede programlama işlemini kolaylaştırır. Paletin büyüklüğü de sistemi etkileyen faktörler arasındadır. Kullanan palet ne kadar büyük olursa erişilebilecek istifleme yüksekliği de o kadar az olur. Kolilerin ağırlık ve ebatlarının yanı sıra tutma tertibatının tasarımı gibi faktörler de paletleyici çözümünü etkiler. Bu makalede tüm bu faktörleri hesaba katamadığımızdan dolayı verilen rakamlar yalnızca tahminî gösterge niteliğindedir. Geliştirmek istediğiniz paletleme sistemine ilişkin en uygun çözümü bulmak için, ELEVATE ve Universal Robot’un kolaboratif robotuyla eşleştirilmiş MyRobot.cloud gibi araçlar kullanarak sisteminizin simülasyonunu yapabilir ve bu sayede daha net bir değerlendirme yapabilirsiniz.

 

Mallarınızı 2 metre yüksekliğe kadar istifleyin

Mallarınızı 2 metreye yüksekliğe kadar paletlemek istiyorsanız iki seçeneğiniz bulunmaktadır: En basit seçenek, yaklaşık 1,8 metrelik bir erişim mesafesiyle Euro palet üzerine 2 metre yüksekliğe kadar istifleme yapabilen büyük bir kolaboratif robot tercih etmektir. Piyasada yaklaşık 1,8 metre erişim mesafesine ve farklı yük kapasitelerine sahip çeşitli kolaboratif robot modelleri mevcuttur. Bu çözümün önemli bir avantajı, yüksekliği ayarlanabilir bir tabana ihtiyaç duymadığından paletleyicinize entegre edilmesi gereken bileşenlerin daha az sayıda olmasıdır. Ancak üretim hattınızda büyük bir robot için yeterli yer olmayabilir veya tercih ettiğiniz markanın büyük bir robotu olmayabilir. Bu gibi durumlarda, 1,3 metrelik kompakt bir robotu 900 mm strok uzunluğuna ve monte edildiğinde 730 mm yüksekliğe sahip bir ELEVATE kaldırma kolonuyla donatmayı düşünebilirsiniz. Geniş paletlerle veya düşük yüksekliğe sahip kolilerle çalışıyorsanız, kaldırma kolonunun 730 mm yüksekliği paletin alt kısımlarına erişebilmeniz için fazla olabilir. Bu tür senaryolarda, 700 mm strok uzunluğuna ve 630 mm yüksekliğe sahip bir ELEVATE kaldırma kolonu ideal tercih olabilir. Kaldırma kolonuyla donatılmış kompakt bir robot, ayrıca daha ekonomik bir çözüm de olabilir.

 

Beklentilerin ötesinde: Mallarınızı 2,4 metre yüksekliğe kadar istifleyin

Mallarınızın nakli bir konteyner veya kamyonda yapılacaksa, mevcut alanı en iyi şekilde kullanmak için malları muhtemelen yaklaşık 2,4 metre yüksekliğe kadar istiflemeyi tercih edeceksiniz. Konteynerler ve kamyonlar için dünya çapında geçerli standart yükseklik 2,4 metredir. 1,8 metre erişim mesafesine sahip büyük kolaboratif robotlar, Euro paletlerle veya çeşitli koli ebatlarına uygun büyük paletlerle çalışırken bu yüksekliğe tek başına ulaşamaz. Bu durumda robotun erişim mesafesini artırmanız gerekecektir. 1100 mm strok uzunluğuyla 900 mm yüksekliğe erişebilen ELEVATE kaldırma kolonu, en yaygın olarak kullanılan palet ebatlarıyla 2,4 metreye kadar istifleme yapabilmenizi sağlar. Bu model, büyük kolaboratif robotların güvenilir ve istikrarlı bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Euro paletlerle çalışıyorsanız, 1,3 metre erişim mesafesine sahip kompakt bir robot da tercih edebilirsiniz. 1100 mm strok uzunluğuna sahip ELEVATE kaldırma kolonuyla 2,4 metre yüksekliğe kadar paletleme yapabilirsiniz.

 

2,4 metreden fazla yüksekliklerde istifleme: Otomasyonda uyumluluk planlaması

Faaliyetlerinizde forkliftlerin yanı sıra Otomatik Mobil Robotlar (OMR) veya Otomatik Yönlendirmeli Araçlar (OYA) da kullanıyorsanız istifleme yüksekliğini fazladan hesaplamanız gerekir. Çoğu OMR/OYA için palet pozisyonu zeminden 400 mm yükseklikte olmalıdır. Eklenen bu yükseklik, paletleme çözümünüzün bu araçlarla uyumlu olabilmesi için hesaba katılmalıdır.

2,4 metreye kadar paletleme yapmak istiyorsanız istifleme yüksekliğiniz 2,8 metre olmalıdır. Bu yüksekliği, büyük kolaboratif robotunuzun yüksekliğini ayarlayarak elde edebilirsiniz. 1100 mm strok uzunluğuyla 900 mm yüksekliğe erişebilen ELEVATE kaldırma kolonuyla bir Euro palet üzerinde bu yüksekliğe ulaşabilirsiniz.

Bir OMR tarafından taşınan palet üzerinde koli istifleyen bir paletleme robotu

 
 

25 kg veya daha ağır malların paletlenmesi

Büyük kolaboratif robotların çoğu iki gruba ayrılabilir. 20 kg yük kapasitesine ve daha uzun erişim mesafesine sahip olanlar ve 30 kg yük kapasitesine ve daha kısa erişim mesafesine sahip olanlar. Yani, 25 kg’dan daha ağır olan ve 2 metrenin üzerinde istifleme yüksekliği gerektiren mallar paletlemek istiyorsanız, çoğu robot bu kadar yüksek bir yük kapasitesine ve erişim mesafesine sahip olmadığından seçenekleriniz de daha az olur.

Eğer 25 kg’dan yüksek yük kapasitesine sahip olan robotunuzun erişim mesafesi yetersiz kalıyorsa robotunuzu bir kaldırma kolonuyla donatabilirsiniz. 1100 mm strok uzunluğuna sahip ELEVATE kaldırma kolonunu kullanarak, büyük kolaboratif robot modelinize bağlı olarak 2,3 metreye kadar istifleme yükseklikleri elde edebilirsiniz. Bu yapılandırma, robot çalışırken daha yüksek kuvvetler meydana gelse bile, kolon profillerinin daha fazla üst üste binmesini sağlayarak kolonun stabil bir şekilde 900 mm yüksekliğe erişebilmesine izin verir.

Paletleme robotları için geliştirilmiş ELEVATE kaldırma kolonu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ELEVATE uygulama sayfasını ziyaret edin veya paletleme sisteminiz için sunduğumuz seçenekleri öğrenmek için bölgenizdeki LINAK® temsilcisi ile iletişime geçin.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now