Televizyon ve Dinlenme Koltukları

Televizyon ve dinlenme koltukları

 
 

Bazı insanlar televizyon ve dinlenme koltuklarını bencil kullanıma hizmet eden mobilyalar olarak görür. Diğer yandan birçok insan, bu tür koltukları dinlendirici ve keyifli zamanlar, güzel bir kitap ve bir bardak çay ile ilişkilendirir. Bu konudaki görüşleri veya tercileri ne olursa olsun, tek odalı bir dairede yaşayan kişiler bu mobilyayı muhtemelen evlerinde bulundurmayacaktır. Sonuçta evdeki alan çok kısıtlı!

Peki, ya dinlenme koltuğunuz birden fazla işleve sahip olsaydı? O zaman da onu evinizde bulundurmamazlık eder miydiniz? Aşağıdaki yaratıcı örneklere bir göz atın ve bir sonraki koltuğunuzun neye benzeyebileceğini hayal etmeye çalışın.

 

Cortesi Home’dan “Savion”

Savion koltuk-yatak© Cortesi Home, Tüm Hakları Saklıdır
 

Merkezi ABD’nin Illinois şehrinde bulunan Cortesi Home’un geliştirdiği dönüştürülebilir koltuk “Savion”, mobilyanın birden fazla işleve sahip olabileceğine dair iyi bir örnek. Savion, rahat bir koltuk olmanın yanı sıra istendiği zaman bir yatağa dönüştürülebilmektedir. Bu sayede, sürpriz bir misafiriniz olduğu zaman gerekli yatağı hemen var etmeniz mümkün oluyor.

Geliştirilen koltuk-yatak hakkında daha fazla bilgiyi İngilizce web sitelerinde bulabilirsiniz.

 

TILT’ten “Openbook Chair”

Openbook Chair© Studio TILT, Tüm Hakları Saklıdır
 

“Openbook Chair”, karşımıza çıkan bir diğer etkileyici örnek. Bu mobilya, Londra merkezli tasarım stüdyosu TILT tarafından geliştirilmiştir. Openbook Chair, rahat bir koltuk olmakla beraber aynı zamanda bir kitaplıktır. Bu sayede kullanıcı, en sevdiği kitaplarını hem kitaplıkta hem de koltuğunda okumak istediği zaman elinin altında bulundurabilmektedir. Bu mobilyanın yaratıcı tasarımı; battaniyenizin, kitabınızın ve sıcak bir bardak çayın tadını çıkarabilmenizi sağlayacak her şeyi bir arada sunmaktadır.

Geliştirilen koltuk hakkında daha fazla bilgiyi İngilizce web sitelerinde bulabilirsiniz.

 

Elena Sidorova’dan “flOP”

Flop koltuk-yatak© Elena Sidorova, Tüm Hakları Saklıdır
 

Rus kökenli tasarımcı Elena Sidorova, oturma odasıyla yatak odasını kombine etmenin ve yatıya kalacak bir misafirinin yatağını yoktan var edebilmenin bir yolunu bulmuş. Geliştirdiği şık görünümlü koltuk, birkaç saniye içerisinde rahat bir yatağa dönüştürülebilmektedir. Hatta yatağın çarşaflarını, yorganını ve yastığını da koltuğun içinde saklamak mümkün. Önce rahat bir koltuk, bir dakika sonra hazır bir yatak.

Bu şık koltuk-yatak tasarımı hakkında daha fazla bilgiyi örn. Archello web sitesinde bulabilirsiniz.

 

Tasarımınıza elektrikli hareket kazandırın

Çok fonksiyonlu tasarımları pratik konfor ve optimum ergonomi ile buluşturmak mümkün; üstelik tasarımın estetiğinden hiçbir şekilde ödün vermeden.

Tanıttığımız koltukların tümü, mobilyanın dönüştürülmesinde kolaylık sağlayacak elektrikli bir hareket sistemi ile donatılabilirdi. Mobilyaya entegre edilmiş düşük gürültülü aktüatörlerin gerekli hareketleri yapması için, kullanıcının tek bir düğmeye basması yeterli olabilirdi. Bunun, kişiye göre özelleştirilmiş ve kablosuz Bluetooth® teknolojisinin avantajlarından faydalanan bir el kumandası ile yapıldığını hayal edin.