Konfor yatakları

Konfor yatakları

 
 

Yatak, birçok insanın her gün aralıksız olarak birkaç saatini geçirdiği mobilya ürünüdür. Bu nedenle yatak, evin büyüklüğü ne olursa olsun, her evin en temel mobilyalarından biri olarak kabul edilir. Çok fonksiyonlu mobilyalar üzerinde çalışan mimar ve tasarımcılar, bu nedenle sıkça yatağa odaklanmaktadır. Koltuğa dönüşebilen yataklar, günümüzde artık bir yenilik değildir. Onlar, “dönüştürülebilen yatak” kavramı için yalnızca başlangıç noktasıdır.

 

Manaya’dan yatak-masa

Manaya yatak-masa © Manaya, Tüm Hakları Saklıdır
 

Danimarkalı üretici Manaya, zarif bir yatak tasarımını şık bir çalışma masası ile buluşturmaya karar vermiş. Duvar yatağı denilen ürünler, Danimarkalılar için yeni bir buluş değildir. Fakat sürpriz misafirler için hazırda bir yatağınızın olmasını sağlayan masa-yatak ürünleri, dönüştürülebilir mobilyalara yepyeni bir boyut kazandırıyor. 2 metre genişliğe sahip masa yüzeyi, yatağa dönüştürüldüğü zaman yatay konumda kalıyor. Bu sayede, yatağın açılması gerektiğinde, kullanıcı her defasında masanın üstünü toparlamak zorunda kalmıyor. Manaya’nın bu çözümü; home-office’ler, çalışma odaları, öğrenci yurtları ve alanın sınırlı olduğu her yer için ideal.

Geliştirilen masa-yatak hakkında daha fazla bilgiyi Danca web sitelerinde bulabilirsiniz.

 

Dielle Modus’tan “Container”

Dielle Modus Container yatak© Dielle Modus, Tüm Hakları Saklıdır
 

Bir diğer örnek, İtalyan yatak odası tasarımı uzmanı Dielle Modus tarafından sunulmaktadır. “Container” adını verdikleri çözüm, çift kişilik geleneksel bir yatağı 4 m2’lik bir elbise dolabı ile buluşturuyor. Tasarıma gizlemiş gaz pistonları yardımıyla yatağı kaldırdığınız zaman, altında bulunan gardırop bölmesine erişiminiz oluyor. Yatağın çerçevesi bile, bir kitaplık olarak veya eşya depolamak amacıyla kullanılabiliyor.

Yatağa çıkmak için kullanılan ve aynı zamanda çekmeceli dolap işlevi gören basamaklar da eşya depolamak için ideal. Kısıtlı alanların kullanımını optimize eden “Container”, küçük evlerde yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştıran çok fonksiyonlu tasarımlara dair nefis bir örnek olarak öne çıkıyor.

Geliştirilen yatak hakkında daha fazla bilgiyi İtalyanca web sitelerinde bulabilirsiniz.

 

Asante’den “Cabinet Bed”

Asante Cabinet Bed © Asante, Tüm Hakları Saklıdır
 

“Cabinet Bed”, klasik yatak-gardırop kombinasyonlarına etkileyici bir örnektir. İsveçli tasarım uzmanı Asante, geliştirdikleri çözüme hareket kazandırmak için tercihlerini LINAK®’ın aktüatörlerinden yana kullandı. Yüksekliği ayarlanabilir duvar yatağı, tasarımında geleneksel bir yatak, yan masalar, raflar, gardırop ve hatta bir televizyon ünitesi barındırıyor. Tek bir düğmeye basılarak oturma odasını yatak odasına dönüştüren bu çözüm, tek odalı daireler ve sınırlı yüz ölçümüne sahip evler için ideal. Yatak kapalı olduğu zaman, duvar ile görsel uyum içerisinde bir gardıroba dönüşüyor.

 

Tasarımınıza elektrikli hareket kazandırın

Asante’nin yatağında kullanılan LINAK hareket çözümünün benzerleri, yukarıda tanıtılan tasarımlara kolaylıkla entegre edilebilir. Elektrikli hareket, bu tasarımların bir işlevden diğerine geçişlerini de çoğu zaman kolaylaştırır.