Ürün deneyim hikâyesi

Yükseklik ayarlı yemek masalarında yenilikçilik ve fonsiyonellik

LINAK aktüatörleri ve batarya çözümünün kullanıldığı yüksekliği ayarlanabilir yemek masası, Danimarka’lı Skovby Møbelfabrik firması için yeni bir üründür.

Skovby Møbelfabrik (mobilya fabrikası) 1933 yılında kurulduğundan bu yana, sipariş üzerine mobilyalar ve ekipmanlar sağlayan küçük bir dolap üretim atölyesinden, yemek odası mobilyalarında dünya çapında bir şirket haline geldi.

Tüketicilerin gereksinimlerine gelişmiş sistemlerle karşılık veren bir şirket için yenilikçilik, fonsiyonellik ve yeni teknolojilerin kullanılması, önemli faktörlerin başında gelmektedir. Şirketin en yeni ürünleri arasında, LINAK’ın aktüatörlerinin ve batarya çözümünün kullanıldığı, yüksekliği ayarlanabilir bir yemek masası bulunmaktadır.

Thorvald Rasmussen, mutfak dolabı üretim işini 1933 yılında kurdu. Başlangıç noktası sipariş üzerine üretim yapmaktı. Şirketin işleri giderek büyüdü. 1950’lerde, seri mobilya üretimine geçtiler. İlerleyen yıllarda sadece yemek odası mobilyalarına odaklanmaya başladılar.

Danimarka tasarımlarına uluslararası alanda ilginin artması ve 1960’lı yıllarda hızla büyüyen ABD ekonomisi, şu anda Preben ve Jørgen Rasmussen’in başında olduğu uluslararası şirketin temellerini oluşturdu. Üçüncü nesli temsil eden iki kardeş, aile şirketini Danimarka’nın Skovby şehrindeki genel merkezinden yönetmektedir.

Skovby ürünlerinin yaratıcı ve estetik çizgisi, şirkette 25 yıldır çalışan mimar Per Hånsbæk tarafından yönetilmektedir.

Yükseklik ayarlı yemek masalarında yenilikçilik ve fonsiyonellik – Preben ve Jørgen

Preben Rasmussen ve Jørgen Rasmussen kardeşler, şirketin üçüncü kuşak sahipleridir ve aile şirketlerini, Skovby’de bulunan genel merkezinden yönetmektedir.

Yemek odalarından mutfak-yemek alanına
Yemek odaları, Skovby'nin ana faaliyet alanıydı. Ancak faaliyet alanı 1950’li yıllardan bu yana sadece yemek yenilen bir alan değil, tüm aile için bir yaşam ve çalışma alanına dönüşen mutfak-yemek alanına dönüştü.

Skovby, Preben Rasmussen’in de açıkladığı gibi bu gelişimi devam ettirmek konusunda kararlıdır:
Tüketicilerin gereksinimleri değişiyor. Bizim de bu gereksinimleri karşılayan özelliklerin bulunduğu masalar geliştirerek, bu değişimin öncüleri arasında yer almamız gerekiyor. Teknolojiden korkmuyoruz. Yeni teknolojilerle müşterilerin gereksinimlerini nasıl karşılayabileceğimize odaklanıyoruz”.

Skovby’nin bu gelişime verdiği önem, yemek masaları ve evlerdeki çok işlevli mobilyalar için birçok patentli çözümün geliştirilmesini sağladı.


Yeni teknolojilerin entegrasyonu
Yüksekliği ayarlanabilir yemek masası Skovby SM30 ile şirket, önemli bir adım daha atmış oldu. Masa, masanın yukarı ve aşağı hareket ettirilmesini sağlayan, bir LINAK aktüatör ve batarya çözümü ile tasarlandı. Masadaki anahtar da programlanabilmektedir ve favori ayarlarınızı kaydetmenize olanak tanımaktadır.

Jørgen Rasmussen, LINAK teknolojisinin tasarıma entegrasyonu ile ilgili şunları söyledi:
Yüksek ayarı ve ergonomi çalışma alanlarına zaten girmiş durumda. Bir sonraki adım ise evlerde daha fazla ergonomi olacak Fuarlarda masamızı tanıttığımız zaman insanların çok ilgisini çekti. Dolayısıyla bu alanda önemli bir potansiyel olduğunu anladık. Tabi ki yeni teknolojilerin kullanılması, fiyatın artması anlamına gelmektedir. Şu anda ürün gelişmiş bir model olarak tanımlanıyor olabilir. Ancak tüketim alışkanlıkları değiştikçe tüketiciler kademeli olarak yeni teknolojilere daha olumlu bakacaklar. Dolayısıyla pazarın bu tür çözümlere giderek daha açık hale geleceğini düşünüyoruz,”.

Estetiği ve fonksiyonelliği bir araya getiren bir yemek masası
Mutfak-yemek alanı, evlerde yaşam ve birlikte zaman geçirmek için kullanılan önemli bir alan haline geldi. Bu durum, yemek masasına yeni özellikler eklemenize olanak tanımaktadır. Skovby de bunu yapmak için yola çıktı.

Sonuçta ortaya Skovby SM30 yemek masası çıktı. Per Hånsbæk, masayla ilgili şunları söyledi:
Çok amaçlı mobilya konsepti üzerinde çalışıyoruz. Mutfak-yemek alanının, evlerde önemini giderek artırması nedeniyle bir mutfak-yemek masasında hangi özelliklerin bulunması gerektiğini düşündük. Sonuçta ortaya aile yemek masası, yetişkinler için çalışma alanı ve çocuklar için oyun alanı olarak görev yapan bir tasarım ortaya çıktı. Ayrıca yüksekliğin ayarlanabilmesi ve genişletme olanakları sayesinde masa birçok amaç için kullanılabilmektedir.".

Masanın, Skovby’nin fonksiyonellik, estetik ve tasarım standartlarına uygun olması gerekiyordu. Per Hånsbæk şunları vurguladı:
Tasarımın, uluslararası tarzda olması ve bizim standartlarımıza uygun olması gerekiyordu. Tasarımlara teknolojinin entegre edilmesi çeşitli zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Örneğin, Skovby, uzatılabilen sistemlerle tanınmaktadır. Dolayısıyla tasarımda bu özelliğin de bulunması gerekiyordu. Bu durum, aktüatörler ve bataryayla birlikte dengeyle ilgili çeşitli zorluklar yaratıyordu. Bu sorunu, birçok ülkede bilinen ve popüler bir özellik olan tabanlı bir masa geliştirerek çözdük”.

İnnovasyon konusunda güçlü bir işbirliği
Skovby, teknolojinin kullanılmasının gerekli olduğuna güçlü biçimde inanmaktadır. Şirket, evlerde yenilikçi mobilya çözümlerinin geliştirilmesinde aktif bir iş ortağı olmak için çalışan LINAK’ta ortak bir payda buldu. Aslında LINAK ve Skovby’nin öyküsü, 1990’lı yılların başına dayanıyor. Bu yıllarda iki şirket birlikte, sergilerde kullanılmak üzere aktüatörlerin kullanıldığı tam otomatik bir masa geliştirdiler. 2011 yılında bu işbirliği yeniden başladı ve yüksekliği ayarlanabilen ve alanın dar olduğu dairelerde küçük bir yemek masası gibi de kullanılabilen SM236 sehpasını geliştirdiler. LINAK aktüatör çözümleri, son eklenen Skovby SM30 yemek masası ile Skovby’nin faaliyetlerinin temel unsurlarından biri haline geldi.

Preben Rasmussen, iş ortaklığı ile ilgili olarak şunları söyledi:
Bize göre bir kalite işareti olduğundan Danimarka’da geliştirilen ve üretilen parçaların kullanılması bizim için önemlidir. İşte bu nedenle, başarılı bir Danimarka şirketi olan LINAK bizim için ideal iş ortağıdır. Aynı zamanda, ürünlerin dayanıklı olduğunu da deneyimlerimizle gördük. Bu da uluslararası alanda satış sonrası servis maliyetlerimizi azaltmamıza yardımcı oluyor.”.

Per Hånsbæk, LINAK ile birlikte çalışmayla ilgili olarak şunları ekledi:
LINAK, projeye tam olarak katıldı ve aktif bir iş ortağı oldu. Bu durum, süreç boyunca tüm soruların yanıtlandığı ve takip edildiği iyi bir iletişim ortamı sağladı.”

Skovby SM30 yemek masasının şekli, Skovby ve LINAK arasındaki işbirliğinin nasıl işe yaradığını, aktüatör teknolojisinin ve tasarımın bir araya gelerek yemek masasının kullanım olanaklarını nasıl artırdığını ve evdeki bir toplanma noktası olarak mutfak/yemek alanının işlevine nasıl uyduğunu göstermektedir. Yemek masası ile Skovby ve LINAK, yükseklik ayarlaması konseptini hayata geçirdi, Danimarka’da ve dünyanın geri kalanında mutfak-yemek alanına ergonomi ve konforu bir araya getirdi.

Tasarım projelerinde LINAK ile çalışmak mı istiyorsunuz? Lütfen bizimle iletişime geçin.

www.design-meets-movement.com adresinde diğer tasarım işbirliklerini de görebilirsiniz.

Yükseklik ayarlı yemek masalarında yenilikçilik ve işlevsellik – Per Hånsbæk

Per Hånsbæk, Mimar

Yükseklik ayarlı yemek masaları için yenilikçi ve fonksiyonel kontrol

Yükseklik ayarı parmaklarınızın ucunda

 
LINAK Baselift – Ergonomi ile inovasyonun buluştuğu nokta play-icon

LINAK Baselift – Ergonomi ile inovasyonun buluştuğu nokta

LINAK Baselift, Interzum fuarında (İngilizce) play-icon

Baselift sunumu

LINAK’ın Baselift™ sistemi mutfakta nasıl monte edilir? play-icon

LINAK’ın Baselift™ sistemi mutfakta nasıl monte edilir?

Dosyalar

Mutfak çözümleri

Mutfağınızı bir üst seviyeye taşıyın. Elektrikli hareketliliğin yarının mutfaklarını ne şekilde geliştirebileceğini düşündüğümüzde sınır tanımıyoruz.

Görüntüle

Mutfağa hareket getirin

İster işte olalım ister evde, günlük faaliyetlerimizin tümünde vücudumuzu sağlıklı bir pozisyonda tutmamız son derece önemlidir. Bu nedenle LINAK, yüksekliği ayarlanabilir mutfaklar için Baselift sistemini geliştirdi.

Görüntüle

Baselift: Ergonomi ile inovasyonun buluştuğu nokta

Baselift; mutfaklarda, dolaplarda ve tezgâhlarda yükseklik ayarı için kullanılan kompakt boyutlu bir çözümdür.

Görüntüle

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.