Contact.ContactUsHere

Bugüne dek olanlar

Bütün her şey, tekerlekli sandalyeye bağımlı bir arkadaş ile başladı.

LINAK hakkında

Bent Jensen, büyükbabası tarafından kurulan Christian Jensen & Sons isimli aile şirketini, 1976 yılında mezun olduktan sonra devraldı. 1907 yılında kurulan şirket, o güne dek sadece çok az gelişme kaydetmişti. Şirket, tarım sektörüne yönelik örn. düz kayış kasnakları, V kayış kasnakları, öğütme değirmenleri ve demir bileşenler gibi ürünlerin imalatına o dönemde hâlen devam ediyordu.

Bu şekilde çalışmaya devam etmenin geleceğini pek parlak görmeyen Jensen, şirketi bu nedenle tereddüt ederek devralmıştı. Ancak, kendisi ve eşi Lene Jensen, yeni ve daha iyi bir iş fikri geliştirmek için kendilerine beş yıl süre tanımıştı.

Bekledikleri fikir, Bent Jensen’ın aklına günün birinde bir okul arkadaşıyla sohbet ederken gelmişti. Sohbet sırasında, engelli olan arkadaşının tekerlekli sandalyesini nasıl geliştirebileceklerini konuşurken akıllarına gelen fikir, elektrikli lineer aktüatörün doğuşuna yol açmıştır!

Akıllarına gelen fikri çok seven Bent Jensen, bu yönde çalışarak fikri daha da geliştirmeye karar vermişti. 1979 yılında, üzerinden henüz bir yıl geçmeden, ilk prototip geliştirilmişti. Jensen, yem toplama makineleri için 2.000 adetlik ilk büyük siparişini aldıktan sonra bir daha arkasına bakmamıştı.

1984 yılında şirketin adı, “Lineær Aktuator” kelimelerinin kısaltması olan LINAK olarak değiştirildi. LINAK, elektrikli lineer aktüatörlerin yarattığı yeni potansiyelleri keşfetmeye günümüzde de devam etmektedir.

1907
Christian Jensen bir makine atölyesi kurdu.
Christian Jensen, Danimarka’nın Nordborg kentinde bir makine atölyesi kurdu. Zamanla yedi çalışana ulaşan atölye, tarım sektöründe kullanılacak çeşitli araç ve gereçler imal ediyordu.

1976
Christian Jensen’ın torunu Bent Jensen atölyeyi devraldı.
Öncelikli olarak düz kayış kasnakları, V kayış kasnakları, öğütme değirmenleri ve demir bileşenler gibi ürünler imal eden şirketin başına CEO olarak Bent Jensen geçti. Ancak, yeni mezun bir makine mühendisi olan Bent Jensen hırslı bir gençti ve geleceği daha parlak olan bir fikir bulmak için kendisine beş yıl süre tanıdı.

1979
İlk elektrikli aktüatör geliştirildi
Projesinin üzerinde bir yıl çalışan Bent Jensen, ilk elektrikli lineer aktüatörü geliştirdi. LA30 olarak adlandırdığı bu aktüatör, özellikle tarım makinelerinde bulunan çeşitli uygulamaları kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştı.

1982
İlk büyük aktüatör siparişi alındı
Danimarka’da küçük müşterilere sadece düşük miktarlarda aktüatör teslim edildikten sonra, LA30 için ilk büyük sipariş alındı: Günümüzde Kverneland Group adıyla tanınan Taarup Maskinfabrik, tarım makineleri için 2.000 adet aktüatör sipariş etti.

1984
Şirket adı LINAK® olarak değiştirildi
Şirketin sahibi Bent Jensen, büyüyen şirketinin adını, şirketin yeni uzmanlık alanı ile daha uyumlu olan ve “Lineær Aktuator” (Lineer Aktüatör) kelimelerinin kısaltması olan LINAK olarak değiştirdi.

1985
Danimarka dışında ilk LINAK ofisi açıldı
Bent Jensen, İsveçli bir toptancı ile birkaç yıl çalıştıktan sonra Stockholm kentinde LINAK Scandinavia AB şirketini kurmaya karar verdi.

1988
İlk elektronik bileşenler tanıtıldı
LINAK, deneme amacıyla ilk elektronik departmanını açtı. Bu departmanın öncelikli görevi, hastane yataklarında kullanılan aktüatör çözümleri için kontrol kutuları geliştirmek oldu.

1990
Hastanelere ve sağlık sektörüne yönelik ilk tam aktüatör sistemi tanıtıldı
LINAK, sağlık sektörüne yönelik ilk tam aktüatör sistemini tanıtarak bir ilke imza attı. Sistem; CB10 kontrol kutusu, LA32 ve LA28 aktüatörleri ve bir kontrol ünitesinden oluşuyordu. Sisteme, hastane yatakları için yeni bir standart olan tercihe bağlı yedek batarya da dâhil edildi.
Şirket büyüdükçe yeni temsilciliklere olan ihtiyaç da büyüdü. İngiltere ve Danimarka’da ilk satış ofisleri açıldı ve 1 Kasım tarihinde Almanya da kendi ofisine kavuştu.

1993
LINAK, yazılım tabanlı ilk kontrol kutusunu tanıttı.
CB10 kontrol kutusu, satışa sunulan ilk yazılım tabanlı kontrol kutusu oldu. Sunulan modeller: CB10M, CB10P ve CB10MP pazara girdi.
Ardından, küçük ve kompakt tasarımlı LA12 tanıtıldı.
Nisan ayında, LINAK Benelux ve LINAK Australia olmak üzere iki ofis daha kuruldu.

1994
LINAK US kuruldu
ABD’de yer edinmek isteyen LINAK, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde bir ofis kurdu. Şirket gündemindeki ilk hedef, bir satış ağı oluşturmak oldu.

1995
İlk JUMBO® aktüatör çözümü tanıtıldı
LINAK, hasta taşıma liftlerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarladığı JUMBO™yu tanıttı.
LINAK Netherlands’in kuruluşunu takip eden temmuz ayında kurulan LINAK France, öncelikli olarak sağlık sektöründeki OEM'lere hizmet vermeyi amaçlamaktaydı.

1996
Finlandiya, kuzeydoğuya açılan kapı oldu
Finlandiya’nın Helsinki kentinin yakınlarında ofis ve depolama tesisine sahip LINAK OY kuruldu. Amaç, ilk etapta Finlandiya’ya ve ardından Baltık bölgesindeki potansiyel pazarlara (Rusya, Belarus ve Ukrayna) hizmet sağlamaktı.
LA31 lineer aktüatör ve CB9 kontrol kutusu tanıtıldı ve çok kısa sürede düşük gürültülü çözümler için bir standart hâline geldi.

1997
Yeni LA34 ile güçlü ve ultra düşük gürültülü bir hareket çözümü sunuldu
LINAK, hasta kaldırma sistemlerine ve diğer hastane uygulamalarına yönelik LA34’ü tanıttı. Bu ürün, dayanıklılık ve gürültü seviyelerinde yeni standartları belirledi ve sektöre güvenlikle ilgili bir dizi yeni özellik tanıttı.
Uzak Doğu’da ilk ofis olan LINAK Malaysia şubat ayında kuruldu.
Eylül ayında Norveç’in Drammen kentinde LINAK Norway kuruldu.

1998
Çalışma masalarına yönelik aktüatör çözümleriyle yeni bir dönem başladı
Çalışma masaları, çalışma masası kolonu DL1’in tanıtımı ile ilk komple aktüatör sistemine kavuştu.

1999
Danimarka dışındaki ilk üretim tesisi kuruldu
ABD’de hızla büyüyen pazar nedeniyle LINAK, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde bir fabrika kurdu.
LINAK Italia, temmuz ayında Milano’nun sadece birkaç kilometre güneyinde kuruldu.

2000
LINAK, Kraliyet Onur Nişanı’na layık görüldü
LINAK, kesintisiz hızlı büyümesi ve zorlu pazarlarda gösterdiği önemli başarısı için haziran ayında “9. Kral Frederik Onur Nişanı”na layık görüldü.
LINAK, ayrıca Danimarka’nın en büyük işçi sendikası olan SID tarafından verilen prestijli “Yılın İş Yeri” ödülünü kazandı.
İspanya’nın Barcelona, Polonya’nın Krakov ve Yeni Zelanda’nın Auckland kentlerinde olmak üzere üç yeni ofis daha kuruldu.

2001
"Gazelle of the Year" ödülü
Danimarka’nın önde gelen finans gazetesi Børsen, LINAK’ı “Gazelle of the Year” olarak tanımladı.
DB1 entegre masa aktüatörü ve sağlık sektörüne yönelik FS2 ayak kontrol sistemi dâhil olmak üzere çeşitli yeni ürünler tanıtıldı.

2002
İlk özel LINAK segmenti oluşturuldu
Yükseklik ayarlı masaların önünün açılması, DESKLINE® adı verilen ilk özel segmentin geliştirilmesine yol açtı.
DESKLINE; DL4 ve DB4 kaldırma üniteleri, CBD4 kontrol kutusu ve DPA kontrol sisteminden oluşan DESKPOWER™ sistemini tanıttı. Bu sistem; düşük gürültü, yükten bağımsız yüksek hız ve uzun strok boyu için yeni standardı belirledi. DL4, ayrıca RAL renk kartelasının tüm renklerinde sunuldu.
Eylül ayında İsviçre’nin Zürih kentinde LINAK’ın yeni ofisi açıldı.

2003
LINAK, Japonya’daki faaliyetlerini yoğunlaştırdı
Japonya’daki toptancılar ile on yıldır çalışmakta olan LINAK, Japonya’da bağımsız bir ofis kurdu.
LINAK, dinlenme yataklarındaki hareketleri daha kusursuz ve konforlu hâle getiren TWINDRIVE® ikili aktüatörü tanıttı.

2004
LINAK US, artan talebi karşılamak amacıyla büyümeye gitti
LINAK US, büyüyen talebi karşılamak amacıyla Kentucky eyaletinin Louisville kentindeki mevcut fabrikasını 7.000 m² (75.000 ft²) ile iki kattan fazla büyüttü.
DESKLINE® altı yeni ürün tanıttı. Hafıza fonksiyonlu bir kumanda olan DP1C, bu yeni ürünlerden biri oldu.
Çin’de ve Çek Cumhuriyeti’nde satış ofisleri kuruldu.

2005
OpenBus™ tanıtıldı ve Brezilya’da ofis açıldı
LINAK, çözümlerinin esnekliğini geliştirmek, daha fazla fonksiyon sunmak ve sağlık hizmetlerinde kullanılan uygulamalara gelişmiş hareket kontrolü sağlamak amacıyla OpenBus™ iletişim platformunu geliştirip tanıttı.
TECHLINE®, güçlü LA36 aktüatörü tanıttı.
LINAK, Brezilya’nın São Paolo kentinde ofis açtı.

2006
LINAK Çin’de üretime başladı
Çin’in Shenzen kentinde kurulan yepyeni LINAK fabrikası, ürettikleri ilk aktüatörleri (LA27) teslim etti.
Mayıs ayında Türkiye’de bir ofis açıldı..
MEDLINE® ve CARELINE®, OpenBus iletişim platformuna sahip ilk kontrol kutusu olan CB20’yi tanıttı.

2008
Slovakya’da üretime geçildi
LINAK, ocak ayında dördüncü fabrikasını açtı. Bu tesis, Slovakya’nın Prešov kentindedir.

2010
LINAK, yeni çevre koruma girişimlerini tanıttı
LINAK, çevreye duyarlılığı güçlendirmek, şirketin CO₂ ayak izini minimize etmek ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, LINAK Güneş İzleme Sistemi ile çalışan güneş panelleri imal edecek yeni bir tesis kurmayı planladığını açıkladı.
LINAK, bekleme modunda enerji tüketimini 1-2 W’tan 0,1 W’a düşüren yeni ZERO™ teknolojisini tanıttı.

2011
Rusya’da yeni bir ofis kuruldu
LINAK, yaz aylarında Rusya’da bir ofis kurdu.

2012
Güneş panellerine yönelik aktüatör çözümü tanıtıldı
LINAK TECHLINE®, güneş enerjili elektrik santralı gibi açık alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış LA37 aktüatörünü tanıttı.
LINAK, mayıs ayında Güney Kore’nin Seoul kentinde bir ofis açtı.

2013
Masalarda kullanılan aktüatörlerin güvenliğine yönelik yeni özellik tanıtıldı
DESKLINE®, ofis masaları ve çalışma tezgâhları için geliştirilmiş bir çarpışmayı önleme çözümü olan PIEZO™yu tanıttı.
LINAK, Avusturya’nın Brunn am Gebirge kentinde bir ofis açtı.

2014
LINAK, iklim değişikliğine daha fazla odaklanmaya başladı
LINAK’ın Danimarka’daki merkezinde kurulan 2.800 yeni güneş paneli sayesinde, yeşil enerji toplam tüketimin %16’sını karşılamaya başladı. LINAK, 2029 yılına kadar "CO₂-nötr” bir işletme olmayı planladığını açıkladı.
LINAK, Slovakya’nın Prešov kentinde daha büyük bir imalat tesisine taşındı. DESKLINE® ise bilgisayarı masaya bağlayan ve kullanıcıya oturması veya ayakta durması gerektiğini hatırlatan küçük bir yazılım olan LINAK Desk Control™u tanıttı.
Majesteleri Kraliçe 2. Margrethe, LINAK’ın kurucusu Bent Jensen’i şövalye ilan etti.

2015
2015 Kick & Click™ sistemi ve yepyeni bir kontrol kutusu platformu tanıtıldı
LINAK, Kick & Click™i tanıttı. Bu sistem, yüksekliği ayarlanabilir masaların normal montaj süresini yarıya düşürdü.
Hastanelere ve sağlık sektörüne yönelik yepyeni bir kontrol kutusu platformu (CA ve CO serileri) tanıtıldı. Bu platform lojistik yükünü hafifletti, uluslararası onaylar alarak uygunluk sağladı ve LINAK sistemlerinin entegrasyonunu ve kullanımını genel olarak kolaylaştırdı.
LINAK, bünyesine 2.000’inci çalışanını kattı.

2017
LINAK merkezinde Round II binası açıldı
Danimarka’nın Guderup kentindeki LINAK tesisine inşa edilen Round II binasının açılışı yapıldı. Daha fazla üretim alanına ve otomasyona giderek artan ihtiyacı karşılayan Round II, şirketler grubunun çeşitli alanlarda artan faaliyetlerine de ev sahipliği ediyor.

2018
Slovakya ve ABD üretim tesisleri genişletiliyor
LINAK, Kentucky’nin Louisville kentinde bulunan fabrikasında büyük ölçekli genişletme projesini başlattı. Yılın ilerleyen süreci, Slovakya’nın Prešov kentindeki tesiste başlatılan kapsamlı genişletme çalışmalarına sahne oldu.

2019
İlk LINAK® aktüatörün 40. yıl dönümü
LINAK’ın kurucusu ve sahibi Bent Jensen ve eşi Lene Jensen, Danimarka’nın en başarılı şirketlerinden birinde 40 yıl içerisinde 2.400’den fazla kişiye istihdam sağlayarak büyümelerini ve inovasyonlarını sürdürdü.

Bent Jenser, Danimarka merkezli aile şirketleri için harcadığı yoğun çabalar ve yarattığı istihdam için EY Yılın Girişimcisi komitesi tarafından kasım ayında 2019 Onursal Ödül’üne layık görüldü.