Haberler 18 Aralık 2017

Araştırma - Hatırlatıcılar, kullanıcıların yüksekliği ayarlanabilir masalarını kullanmak için motive ediyor

Danimarka’daki bir davranışsal tasarım ajansı tarafından hazırlanan bir raporda, hatırlatıcıların, yüksekliği ayarlanabilir ofis masası kullanıcılarını, duruşlarını daha sık değiştirmeleri için teşvik ettiğini, dolayısıyla masalarından daha fazla yararlandığını göstermektedir.

Danimarka’daki bir davranışsal tasarım ajansı, yüksekliği ayarlanabilir ofis masası kullanıcılarının masalarını nasıl kullandığını ve masaları en iyi şekilde kullanmaları için kullanıcıları nelerin teşvik ettiğini araştırdı. 

Dünyanın her yerinde birçok şirket, ofis çalışanlarına yüksekliği ayarlanabilir masalar sağlamaktadır. Ancak, masaların gerçekteki kullanımına bakıldığında ise “insan faktörü” devreye girmektedir. İnsanlar, yüksekliği ayarlanabilir masalarından tam olarak yararlanmayı genellikle unutuyorlar ya da kullanmak için yeterli motivasyona sahip değiller.

LINAK, Danimarka’daki bir davranışsal tasarım ajansı olan KL.7’den, kullanıcıların yüksekliği ayarlanabilir masalarını genel olarak nasıl kullandığını ve masalarını en iyi şekilde kullanmak için nelerin onları en iyi şekilde motive edebileceğini araştırmasını istedi. Araştırma, üç iş yerinde gerçekleştirildi ve toplamda 65 kişinin davranışları araştırıldı. 

Sonuçlar
Özet olarak bakmak gerekirse, pilot çalışmaya göre hatırlatıcılar işe yaramaktadır. Araştırmada, incelenen kullanıcılar, yüksekliği ayarlanabilir masalarını kullanma ortalamalarına göre sınıflandırıldığında bu sonuçlar elde edilmiştir: 

  1. “Kullanmayanlar”da (masalarını genellikle kullanmayan ofis çalışanları), ortalama olarak 12,3 dakika/gün artış olmuştur. 
  2. “Az kullananlar” (masalarını yalnızca çok az kullanan ofis çalışanları), ortalama ayakta durma sürelerini 43 dakika artırmışlardır (36,3 dakika/gün’den 78,9 dakika/güne yükselmiştir). Bu değer, %117’lik artışa karşılık gelmektedir.

Daha fazla bilgi
Araştırma raporunun tamamını burada okuyabilirsiniz (21 sayfa): “Making office workers healthier” (Ofis çalışanlarının daha sağlıklı olmasını sağlamak)
Ya da raporun daha kısa sürümünü buradan indirebilirsiniz (2 sayfa): “Making office workers healthier” (Ofis çalışanlarının daha sağlıklı olmasını sağlamak)

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.