Haberler 1 Şubat 2017

LINAK, Chicago’nun atık su arıtıma sisteminin bir üst seviyeye taşınmasına yardımcı oluyor

LINAK, Danimarka’daki çeşitli şirketlerle birlikte, Chicago şehrinin atık su arıtma tesisinde yapılan önemli geliştirme çalışmalarında yer alacak.

Gelişmiş teknoloji ve tamamen yeni bir finansman şekli, ABD’deki tüm tesislerde sürdürülebilir iyileştirmelerin yolunu açmaktadır.

ABD’nin Chicago şehrindeki Glenbard Atık Su Arıtma Tesisindeki geliştirme çalışmaları, aralarında LINAK’ın da olduğu çok sayıdaki Danimarka şirketinin bilgi ve teknoloji katkılarıyla başlamak üzere. 

Chicago’daki Water Technology Alliance (WTA) tarafından başlatılan projenin, fazla su ve atık suyun işlenmesinin daha etkili ve sürdürülebilir biçimde yapılması amacıyla Amerika’daki atık su yönetiminin dönüşümüne öncü olması amaçlanmaktadır. 

LINAK, vanalarda gelişmiş otomasyon ve kontrol sağlayan dünya standartlarındaki elektrikli aktüatör teknolojisi ile projeye katkıda bulunacaktır. 

LINAK İş Geliştirme Müdürü Peter Vestergaard, “Doğal olarak LINAK’ın bu projede yer almasından dolayı çok heyecanlıyım,” dedi.

Sözlerine “Bu, dünyaya çözümlerimizin ne kadar güçlü olduğunu göstermek için harika bir fırsat” diyerek devam etti. 

İşletme maliyetlerini düşürmek için birkaç yol
Çok dayanıklı ve açık alanlarda çalışacak şekilde tasarlanmış LINAK aktüatörleri, geliştirilmekte olan Chicago tesisi için bıçak sürgülü vanalar sağlayan Danimarka’lı vana üreticisi AVK’nin çalışmalarını mükemmel biçimde desteklemektedir. 

Vestergaard, “Aktüatörlerimiz, test edilmiş ve denenmiştir. Ayrıca birçok kez zorlu ortamlarda güçlerini kanıtlamıştır.” dedi.

Bizim sistemimiz, diğer sistemlerde kullanılan hortumlar ve pompalar gibi zayıf noktaların birçoğunu ortadan kaldırdı. LINAK çözümleri, tam konum geri bildirimi sağlayabilmekte ve genel kontrol sistemlerine kolayca entegre edilebilmektedir. Aslında aktüatörlerimiz, modern su yönetimi sistemleri için idealdir,”. 

LINAK aktüatör çözümleri, halihazırda Danimarka’daki birçok önemli arıtma tesisinde kullanılmaktadır. 

Yeni finansman yöntemleri süreci hızlandırdı

Projenin bir diğer benzersiz özelliği, finansman modelidir (ESCO). Tesis sahibinin önceden sermaye ayırması zorunluluğunu ortadan kaldırmakta ve geliştirme çalışmalarından sonra işletme maliyetlerindeki tasarruflarla yatırımcıların, yatırım geri dönüşü elde etmesini sağlamaktadır. 

WTA projesinin 2019 yılında tamamlanması beklenmektedir. Tamamlanmasından sonra Glenbard Atık Su Arıtma Tesisi, yenilikçi Danimarka teknolojilerinin, nasıl daha verimli ve sürdürülebilir su arıtması sağlayabileceğinin iyi örneklerinden biri olacaktır. 

Danimarka’da atık su arıtma tesisleri nitrojen ve fosforu filtreleyerek suyun ve çevrenin daha temiz hale gelmesini sağlamaktadır. Enerji verimliliği arttığından modern tesislerin çoğu, tükettikleri enerjinin %50 fazlasını üretmektedir. LINAK ürünlerinin kullanıldığı AVK vana çözümleri, işletim gücünü 220V’tan 24V’a düşürerek bunun sağlanmasına yardımcı olmaktadır. 

Bilgiler:
Glenbard Atık Su Tesisi, günlük 180 milyon litre suyu işleyebilmektedir. Sadece ABD’de önümüzdeki yıllarda geliştirilmesi gereken 4000’i aşkın atık su tesisi daha bulunmaktadır. 

Danimarka Ticaret Kurulu ve Danimarka Çevre Bakanlığı, geliştirme maliyetlerinin %10’unu ödeyerek projeye destek vermektedir. Projede yer alan, Danimarka’nın diğer öncü teknoloji şirketleri: Danfoss, Grundfos, AVK, Landia, Nissen Energiteknik ve DHI Group.

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.