Contact us here
LINAK ürünleri taşıyan LINAK kamyonu ve güneş panelleri

Çevreye olan bağlılığımız

Sorumlu olmak konusunda hiçbir zaman kuşkumuz olmadı. Sorumlu olmak, Danimarkalı bir aile şirketi olarak her zaman kültürümüzün ve kimliğimizin bir parçası olmuştur. LINAK, Bright Green Business’ın CO2 emisyonlarının 2025 yılına kadar %75 düşürülmesini öngören ProjectZero projesine birkaç yıldır dâhildir. Yerel toplumun enerji verimliliğinde uzmanlaşmasına yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda Paris Anlaşması’na da bağlı olan LINAK, stratejimizi hayata geçirmemize ve taahhütlerimizi gerçekleştirmemize yardımcı olacak Bilime Dayalı Hedefler ve kısa vadeli hedefler belirleme sürecindedir.

Paris Anlaşması, bu yüzyılda küresel sıcaklık artışını 1,5 Santigrat dereceye sınırlayabilmek amacıyla şirketlerin aşağıdaki noktalara odaklanmasını öngörüyor:

  • Karbon nötr operasyonlar yürütmek
  • Tedarikçilerin emisyonlarını düşürmek
  • Müşterilerin ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olmak
 

32%

2010’dan bu yana genel merkezde azalttığımız doğal gaz tüketimi

16%

2022 yılında genel merkezimizde üretilen güneş enerjisinin toplam elektrik tüketimindeki payı

 
 

Daha yeşil bir geleceğe doğru

LINAK olarak, hem kendi enerji tüketimimizi azaltmaya odaklanıyoruz hem de tasarım ve pazar gereklilikleri açısından sürdürülebilir çözümler geliştiriyoruz.

İşletmemizde ve süreçlerimizde çevre üzerindeki etkimizi iyileştirmek amacıyla yıllardır işimizde önemli değişiklikler yapıyoruz. Bu değişikliklere doğrudan emisyonlarımızı (Kapsam 1) daha iyi yönetebilmemizi sağlayacak belirli sürdürülebilirlik girişimlerine 2004 yılında yatırım yapmaya başlamış olmamız, küresel sürdürülebilirlik çabalarımızı üzerine inşa edebileceğimiz bir temel oluşturmuş olmamız ve şirketimizin dolaylı emisyonlarını (Kapsam 2 ve 3) ele alıyor olmamız da dâhildir.

Şu anda genel merkezimizde karbon ayak izimizi ölçmeye başlamış bulunuyoruz ve ardından bunu tüm dünyadaki tesislerimizin her birinde uygulayacağız. Bu, ÇSY (Çevre, Sosyal ve Yönetişim) hedeflerimiz çerçevesinde yeni standartlar belirlemek ve hedeflere ulaşmak için yerel ekiplerimizle nasıl çalışabileceğimizi anlamamızda yardımcı olacak önemli bir adımdır.

Daha yeşil bir dünyaya doğru

 
 

Sürdürülebilirlik ürün tasarımıyla başlar

 

Uzun bir hizmet ömrü, sürdürülebilir bir ürünün mutlaka karşılayabilmesi gereken bir ön koşuldur. Bunun için ürün kalitesinin en üst düzeyde olması gerekir. LINAK ürünlerini tanımlayan başlıca nitelik budur. Lineer aktüatörler ve elektrikli kaldırma kolonları üretmeye başladığımız günden beri ürün yelpazemizdeki tüm ürünlerin kalitesini devamlı artırmak için çalışıyoruz. Bu sayede masalarda, makinelerde ve yataklarda onlarca yıldır hâlen hizmet veren birçok ürünümüz var.

Dinozorlarımızın tarihi hakkında daha fazlasını öğrenin

Daha yeşil ürün tasarımı

 
 

Ürünlerin hizmet ömrünü uzatmanın bir yolu, yüksek düzeyde uyumluluğa sahip olmalarını sağlamaktır. LINAK, hem elektronik hem de mekanik alanlarda çözüm üretmeye başladığı dönemde bu noktayı devamlı göz önünde bulunduruyordu. Bu sayede, masalar için örneğin 1998 yılında üretilmiş bir kaldırma kolonu bile yeni bir kumanda sistemi ile kullanılabilmektedir. Ürünlerin gelecekteki yenilikler ile uyumlu olabilmesini sağlamak, zaman içinde birçok ürünü değiştirmek zorunda kalınmasını önemli ölçüde önler.

Kaldırma kolonları ve aksesuarlar

 
 
 

Ürünlerimiz, yaşam döngüsü yönetimi anlayışını destekler

Bir makinenin işlevsel güvenilirliği, özellikle sanayi sektöründe çok önemlidir. Fakat bu güvenirliğin sağlanabilmesi için genellikle birçok parça gereksiz yere değiştirilir. Endüstriyel çözümlerimiz sistemin durumu hakkında sizi bilgilendirir.

Ürün yönetimi yaşam döngüsü

 

LINAK®’ın IC™ aktüatörleriyle yaşam döngüsü yönetimi kaynak tasarrufu sağlar
Makinede bulunan bir lineer aktüatörün ne zaman değiştirilmesi gerekir? Bu soru geçmişte tam olarak cevaplanamıyordu. Makinelerde bulunan birçok bileşen, arıza ve kesinti riskini ortadan kaldırmak amacıyla günümüzde hâlen düzenli olarak değiştirilmektedir. Değiştirilen bileşenlere elektrikli lineer aktüatörler de dâhildir.

LINAK’ın IC aktüatörleri ise bu alışkanlığa son veriyor. Veri izleme özelliği sayesinde, bir lineer aktüatörün gerçekten değiştirilmesi gerekip gerekmediği veya öngörülen hizmet ömrüne ulaşıp ulaşılmadığı artık çok daha kolay bir şekilde değerlendirilebiliyor.

Bu özellik nasıl çalışır? IC (entegre kontrolörlü) aktüatörler, hem gerçek zamanlı hem de geçmişe dönük kullanım verileri sunan elektronik devrelere sahiptir. Gerçek zamanlı veriler birkaç önemli parametreyi anında görebilmenizi sağlar. Geçmişe dönük veriler ise zaman içinde performans hakkında derinlemesine bilgi verir. Bu verilerin analizi sayesinde makinelerde sürekli iyileştirmeler yapılabilir ve kullanım ömrü uzatılabilir.

Bazı aktüatörlerin belirli koşullar altındaki hizmet ömürleri, istatistiksel olarak tahmin edilebilmektedir. Ar-Ge aşamasının en başında bu tahminlerden yola çıkılır ve kullanılacak aktüatör modeli belirlenir. En yeni IC aktüatörler, dâhilî bir algoritma sayesinde kalan kullanım ömrü hakkında bile bilgi verir. Bu özellik, çalışma sırasında birden fazla parametre izlenerek toplanan geçmiş kullanım verilerini temel alır. Aktüatör, bir arabadaki yakıt göstergesine benzer şekilde %0-100 arasında bir değer verir. Bu bilgiler, aktüatörün değiştirilmesi gerektiği zaman makinenin uyarı vermesi için kullanılabilir.

Bakım aralıklarının optimize edilebilmesini sağlayan veriler sayesinde tedbir amaçlı parça değişimleri de artık geçmişte kaldı. Bu sayede şirketler sadece zaman ve para tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sürdürülebilir şekilde hareket edebilir. Hepsi LINAK’ın geliştirdiği teknoloji sayesinde.

ReadMoreButton

 
 
 

Değişimi müşterimizin yakınına getiriyoruz

Hem küresel hem de yerel olarak faaliyet göstermemiz, müşterilerimizin yakınında olduğumuz anlamına gelir. Dünyanın dört bir yanında altı üretim tesisimiz ve 30’dan fazla iştirakimizle, imalatçıların ürün ve çözümlerimize hızlı bir şekilde erişebilmelerini amaçlıyoruz.

Ürünleri müşterinin yakınında üreterek, nakliyenin çevre üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirebiliyoruz.

Bu tesislerimizin her birinde, ürünlerimizi daha temiz enerjiyle üretmenin yollarına yatırım yapıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka tesislerindeki güneş panellerinden dünyanın dört bir yanındaki tüm tesislerimizin aydınlatmasında kullanılan enerji verimli LED ampullere kadar. Her tesis, departman ve ekip, işletmenin her seviyesinde süreçlerimizi sürekli iyileştirme konusunda destekleniyor.

 

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now