Ürün deneyim hikâyesi

Atık su arıtmak, LINAK’ın dayanıklı aktüatör çözümleri ile daha kolay

Danimarka’nın ikinci büyük atık su arıtma tesisi, çalışma sürelerini artırmak ve günlük faaliyetleri kolaylaştırmak amacıyla, mevcut vana kontrol çözümlerini LINAK aktüatör çözümleri ile değiştirdi.

380.000’lik nüfusu ve ağır sanayisi ile yılda oluşan 10 milyon metreküp (2, 64 milyar galon) atık suyun arıtılması, çalışma süresi %100’e yakın olan, gerçekten güvenilir bir arıtma tesisi gerektirmektedir. Danimarka’nın Ferdericia kentinde LINAK aktüatörleri kullanmaya başlayan yerel arıtma tesisi, bu sayede bakım ve işletme maliyetlerinin yanı sıra genel çalışma süresinde de önemli gelişmeler kaydetmiştir.

Elektrikli aktörlerin bakımı daha kolaydır 
Bir atık su arıtma tesisinin kullandığı kompleks sistemlerin bakımını ve işletmesini kendi bünyesinde sürdürebilmesi, tesisin günlük faaliyetlerinde önemli bir fark yaratır. Bu sayede tesis daha yüksek hızla çalışabilir ve maliyetli arıza süreleri minimumda tutulabilir. 

Fredericia Spildevand og Energi A/S’nin operasyon müdürü Kasper K. Frederiksen, “Bizim için önemli olan, süreci kendimizin kontrol edebilmesi ve bakımı mümkün olduğunda kendimizin yapabilmesidir” dedi. Kendisi, birçok mevcut aktüatörün LINAK’ın LA36 aktüatörleri ile değiştirildiği bir projede bizzat çalışmıştır.

“LINAK’ın sunduğu yeni çözümü arıtma tesisinin çeşitli lokasyonlarında test ettik ve artık dışarıdan hizmet almak zorunda kalmadığımız için daha esnek çalışabildiğimizi net bir şekilde görebiliyoruz.” 

Aktüatörler çok kısa sürede kuruldu
LA36 aktüatörlerinin bir kısmı, kum yıkayıcısının organik madde çıkışına monte edildi. Buraya yerleştirilen aktüatörler, kum yıkayıcısındaki organik maddeleri boşaltmak amacıyla altı saatte bir vanaları açmaktadır. Alıcı istasyona da yerleştirilen aktüatör çözümü, burada lağım çamurunun sisteme geri akmasını engellemektedir.

Kasper K. Frederiksen, ayrıca havalandırma binasında iki tank arasındaki havayı birbirinden ayırmak amacıyla buraya birçok LA36 monte ettirdi. Frederiksen, tesisin neresinde ve ne amaçla kullanıldığı fark etmeksizin, LINAK aktüatörlerinin mevcut vanalara son derece kolay bir şekilde monte edilebildiği görüşünde.

LINAK aktüatörleri – atık su
 

"Yeni aktüatörlerin montajı ve çalıştırılması şaşırtıcı derecede kolay oldu. İlk iki aktüatörün montajından sonra işlemi öğrenmiştik ve gerisi tıkır tıkır işledi. Son monte ettiğimiz aktüatör, yaklaşık 15 dakika içerisinde faaliyete hazırdı.”

İşletme maliyetlerini minimumda tutar
Frederica’daki tesis, aynı zamanda bölgedeki ağır sanayinin atık sularını da işlemektedir. Bu, tesisin gün içerisinde maruz kaldığı yük oranlarında sıkça dalgalanmalara neden olmaktadır. Kullanılan makineler, belli zamanlarda yüksek miktarlarda gelen su yüküne dayanıklı olabilmelidir. Yani, bütün sistem değişen yüklere sürekli ayarlanarak ayak uydurabilmelidir.

Kasper K. Frederiksen, “LINAK’ın ile çalışmanın bariz avantajlarından biri, düşük maliyetli bir açma/kapama çözümü sunuyor olması” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Diğer sistemler yalnızca saatte dört kez ayarlanabiliyor ve bu bizim için yeterli değil. Tabii ki daha sık aralıklarla çalışabilen kontrol sistemleri satın alabilir; ancak bu çözümler son derece pahalı. LINAK bize daha sık ayarlanabilmekle beraber daha ekonomik olan esnek bir alternatif sunuyor. Bu, su girişinde dalgalanmalar yaşadığımız zaman bizim için büyük önem taşıyor.” 

2013 yılında Fredericia tesisinde pilot proje olarak başlatılan bu çalışma, Frederiksen’e göre o günden bu yana değerini çok kez kanıtlamıştır. 

“Minimum bakım gerektiren bir çözüme sahip olmamız, bizim açımızdan çok avantajlı oldu. Buna ek olarak, tüm sistemi kolayca kendimiz idare edebiliyoruz.”

Kasper K. Frederiksen ve ekibinin projesi devam ediyor ve LINAK, Fredericia Spildevand og Energi A/S sayesinde edindiği deneyime dayanarak, atık su arıtma ve işleme alanındaki faaliyetlerini 2018 boyunca geliştirmeye devam edecektir.

LINAK’ın vanalar için geliştirdiği aktüatör çözümlerinin atık su arıtma tesislerine ne faydalar sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi için, lütfen hiç çekinmeden bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin. 

 
Atık suyun verimli bir şekilde işlenebilmesi için vanalara elektrikli hareket çözümleri play-icon

Atık suyun verimli bir şekilde işlenebilmesi için elektrikli vana hareketi çözümleri

Valf otomasyon çözümlerinin kolay montajı – kendiniz yapın play-icon

Valf otomasyon çözümlerinin kolay montajı – kendiniz yapın

Kırılmaz play-icon

Kırılmaz

Dosyalar

Atık su arıtma çözümleri

Atık su sektöründe kullanımı kolay kontrol ve izleme sistemleri, arıtma tesislerinin her gün optimum şekilde çalışması açısından vazgeçilmezdir. LINAK’ın atık su arıtma tesisleri için sunduğu aktüatör çözümlerini bu broşürümüzde keşfedin.

Görüntüle

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Görüntüle

LINAK test broşürü

Aktüatör içerisinde bulunan her bir parça, LINAK’ın test merkezinde kapsamlı testlere tabi tutulur. Daha fazla bilgiyi bu klasörde bulabilirsiniz.

Görüntüle