Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Çalışma yüksekliğinin ayarlanması ile en iyi iş akışı

Danimarka şirketi Danfoss’ta invertör üretim tesisindeki çalışanlar için her zaman en uygun çalışma yüksekliği sunulmaktadır.

Optimum iş akışları

Danfoss, Danimarka’nın Als adasında bulunan Nordborg şehrinde faaliyet göstermektedir. Danfoss Group’u 1933 yılında Mads Clausen tarafından kuruldu ve günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde yaklaşık 24.000 çalışana sahiptir. İlk üretim alanlarından birine kapsamlı bir modernizasyon çalışmasından sonra, invertörler için yeni bir üretim tesisi kuruldu.

Tüm tesis, sıfırdan planlandı ve hazırlandı. Tam otomasyonlu konveyör sistemleri, yarı mamul bileşenleri, ilgili iş istasyonlarına taşımaktadır. Bunları daha ergonomik hale getirmek için her bir istasyon, elektrikli kaldırma kolonları ile o sırada istasyondaki çalışana göre ayarlanabilmektedir.

İnvertörlerin üretimi için tüm konveyör sistemi Gebhardt Fördertechnik tarafından geliştirildi. Sistem 1000 metre uzunluğa sahiptir. Gebhardt, taşıma ve montaj sistemlerinin yanı sıra depolama, ayırma ve dağıtım teknolojileri için ürünler ve hizmetler sunmaktadır.

Merkezi Sinsheim’da bulunan şirket, müşterileri ile yakın işbirliği içinde çalışmaya çok önem vermektedir. Danfoss ile birlikte çalışmak, her bir iş istasyonunun  LINAK kaldırma kolonları kullanılarak elektrikle ayarlanması fikrinin ortaya çıkmasını sağladı.

İnvertörlerin belirli bileşenlere yerleştirildiği her bir çalışma birimi, konveyör sistemine bir anahtarla bağlıdır. İnvertör transfer edilirken, çalışma adasının yüksekliği aynı olmalıdır.

İşçi çalışmaya başladığında, yarı mamul invertörün bulunduğu çalışma alanının yüksekliği, işçinin sırtını rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanır.

Gebhardt Fördertechnik şube müdürü Emil Zwick, "Çalışma alanının ergonomisini iyileştirme konusundaki trendleri açıkça anlıyoruz," dedi.

Bir endüstriyel alanda, çalışma yerinin ergonomik olarak ayarlanmasını sağlayan iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki çalışma alanının yüksekliğinin sabit kalması ve çalışanın ayarlanabilir makaslı bir platform üzerinde durmasıdır. 

Diğer seçenek ise, çalışma alanının kaldırma kolonları kullanılarak çalışana göre ayarlanmasıdır. Ancak Danfoss’ta kullanılan ikinci yöntemin uygulanması teknik olarak daha karmaşıktır.

Bileşen, bir anahtarla banyodan ayrılır ve ilgili çalışma alanına iletilir. İş akışının rahat ve hızlı olması için çalışanın, yükseklik ayarının doğruluğu ile ilgilenmek zorunda kalmaması gerekmektedir. Çalışan, kendi çalışma alanında kişisel kodu ile giriş yaptığında, sistem onun için kaydedilen ayarları okur ve bileşen yerine gelir gelmez kaldırma kolonu ilgili yüksekliğe hareket eder.

Yükseklik ayarı için LINAK LP3  kaldırma kolonları kullanılmaktadır. Bu teleskopik kaldırma kolonu, 2400 Newton güç ve 300 ile 600 milimetre arası strok uzunluğu sunmaktadır.

Kaldırma kolonu LP3, sağlam anodize alüminyum yüzeye sahip, 3 parçalı kompakt bir kolondur. Özellikle endüstriyel çalışma yerleri ve iş tezgahlarında kullanıma uygundur. Kolon, iki kolonun paralel biçimde işletilmesini sağlayan bir kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir. Bu özellik, Danfoss’un, üretim hattındaki çalışma alanında iki kolon kullanıyor olmasından dolayı gereklidir.

Danfoss üretim süreçleri sorumlusu Niels Kampstrup, Gebhardt ve LINAK’un sunduğu çözümü değerlendirdi: "2011 yılında invertör üretim hattını kurarken, çalışma alanlarının ergonomik olarak optimize edilmesine özen gösterdik."

Danfoss’un felsefesi çok basittir: Bir çalışan en uygun çalışma alanında çalışıyorsa, aynı zamanda en iyi performansı gösterecektir. Bu durum memnuniyeti, verimi ve üretkenliği artırmaktadır.

İş yerinin ergonomik optimizasyonu, her zaman çalışma süreçlerinin optimizasyonu ile paralel biçimde gerçekleşmektedir. Buna örnek olarak, iki hatta değişimli olarak çalışmak gösterilebilir. 

Danfoss çalışanı için iki hat bulunmaktadır ve çalışan, bileşenin geldiği hatta çalışır. Çalışmanın soldan sağa değişimi ergonomik olarak uygundur ve aynı zamanda üretim süreci için idealdir. Bu sayede bir bileşen üzerindeki çalışma tamamlanıp bileşen ana hatta geri giderken, çalışan diğer hatta çalışabilmektedir.

Üretim hattı ile kaldırma kolonu arasındaki iletişim tam otomatik olarak gerçekleştirilmektedir ve üretimin malzeme akışı doğrudan iş istasyonlarının kontrol sistemine bağlıdır.

Gebhardt’tan Emil Zwick, çalışma istasyonlarının ergonomisinin optimize edilmesinin, özellikle endüstriyel üretim alanında olmak üzere daha da yaygınlaşacağından emin. LINAK ürünleri, doğru çözümleri bulmanızda size yardımcı olmaktadır. 

LINAK olarak  üretim ergonomisine yaklaşımımız hakkında daha fazla bilgi alın..

 

 

 

Daha ergonomik bir iş günü için LINAK’tan 6 tavsiye play-icon

Daha ergonomik bir iş günü için LINAK’tan 6 tavsiye

Dosyalar

ACC teknik veri sayfası

Teknik verileri online broşür olarak görüntüleyin veya PDF olarak indirin.

Görüntüle

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.