Contact us here
Ürün deneyim hikâyesi

Otomasyon, geleceğin tahıl işleme tesislerinde güvenlik açısından kilit önem taşımaktadır

Tahıl işleme tesislerinde öne çıkan sorunlardan biri güvenliktir ve bu noktada otomasyon hem yeni hem de eski tesislerde giderek daha fazla önem teşkil etmektedir. Kuzey Dakota eyaletinin Richardton kentinde yerleşik olan ve tahıl tesislerine silo üreten Amber Waves Inc. Şirketinin sahipleri, ürün yelpazelerini genişletebilmelerinde ve yeni müşterilere ulaşabilmelerinde otomasyonun önemli bir rol oynadığı kanısındalar. Müşterilerinden biri olan aile şirketi Stone Mill, tahıl tesislerinde hata payını düşürmek ve verimliliği artırmak amacıyla LINAK aktüatörlerden faydalanmaktadır.

LINAK lineer aktüatör LA36

Farklı tahıl ekipmanlarında elektrikli lineer aktüatörlerin gösterdiği başarıyı öğrenen Amerikalı üretici Amber Waves Inc., sürgülü kapaklarında kullandıkları hantal motorun ve döner sensörlü dişli kutusunun yerine elektrikli aktüatör kullanmaya karar vermiş ve bugüne kadar hep olumlu sonuçlar almışlardır.

Amber Waves Inc. Mühendislik Müdürü Brent Swanson “Montaj son derece kolaydı ve ürünü kullanmaya başladığımız günden bu yana tek bir aktüatörle bile sorun yaşamadık” diyor. “Motor ve dişli kutusunun yaptığını aktüatörler tek başlarında çok daha kusursuz bir şekilde yapıyor.”

Elektrikli aktüatörlerin sağladığı veri geri bildirimi, operatörlerin sürgülü kapakları bir PLC vasıtasıyla uzaktan hassas bir şekilde kontrol edebilmelerine imkân tanıyarak, zamandan tasarruf ve daha fazla verimlilik sağlamaktadır. Stone Mill tahıl işleme tesisindeki operatörler, aktüatörlerden alınan verileri sürgülü kapakları tam açık veya %25 açık tutabilmek amacıyla kullanıyorlar. 

Daha fazla esneklik ve kontrol edinmiş olan Stone Mill, aynı zamanda pnömatik aktüatörlerin dökülme nedeniyle yol açtığı ürün kaybını da azaltmış. Stone Mill Genel Müdürü Josh Reisenauer, “Daha yavaş hareket eden ve kapakların konumlarını daha iyi kontrol edebilmemizi sağlayan bir çözüm arıyorduk” diyor.

Hem tehlikeli hem de tehlikesiz ortamlar için elektrikli aktüatörler sunan LINAK®, tahıl işleme tesislerinin özel ihtiyaçlarına uygun aktüatörler sunmaktadır. LINAK’ın elektrikli aktüatörü LA36’nın Sınıf II, Bölüm I ile sınıflandırılmış alanlarda F ve G grubu maddelerden dolayı oluşabilecek patlamalara karşı UL 1203 ve CSA C22.2 No. 25-1966 standartlarında ve Grup IIIC, Kategori 2D, bölge 21 için EN60079-0: 2012 ve EN60079-31: 2014 sertifikaları koruma sağlayan modeli de mevcuttur.

Amber Waves, hem açık hem de kapalı alanlarda kullanılan tahıl ekipmanları için aktüatörler sipariş ederek bu modellerden faydalandı.

Swanson, “LINAK’ın satış mühendisleri konularına çok hâkimler. Bize sadece aradığımız çözümleri sunmakla kalmıyorlar, aynı zamanda sistemlerimizi daha da geliştirebilmemizi sağlayacak çeşitli seçeneklere ışık tutuyorlar” diyor.

Otomasyonun geleceği sorulduğunda Amber Waves Inc.’in ürün yelpazesini daha da genişletmeyi planladığın ifade eden Swanson, sözlerine şöyle devam ediyor:“Otomasyon her zaman faydalıdır. Müşterilerimize sunduğumuz ürünlere otomasyon entegre etmeye devam edeceğiz.”

Stone Mill şirketi, otomasyonu tesislerinde insan hatalarını ortadan kaldırmak için tercih ediyor. Reisenauer, “Otomasyondan faydalanarak süreçlerimizi geliştirmeye, hata potansiyelimizi düşürmeye ve verimliliğimizi artırmaya devam edeceğiz” diyor.

Amber Waves ve Stone Mill hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

Lineer aktüatör çözümleri – Tahıl işleme ekipmanları için otomasyon play-icon

Lineer aktüatör çözümleri – Tahıl işleme ekipmanları için otomasyon

Kırılmaz play-icon

Kırılmaz

Dosyalar

TECHLINE ürünlerine genel bakış

Dayanıklı ve güçlü TECHLINE ürünlerinin zengin çeşitliliğini keşfedin. Uzun ömürlü, ağır işe dayanıklı ve zorlu koşullara uygun tasarım.

Tahıl işleme çözümleri

Tahıl işleme tesislerinde aktüatör çözümleri ile sağlanabilen otomasyonun getirdiği avantajları keşfedin.

LINAK test broşürü

Aktüatör içerisinde bulunan her bir parça, LINAK’ın test merkezinde kapsamlı testlere tabi tutulur. Daha fazla bilgiyi bu klasörde bulabilirsiniz.

Sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.

Contact now