Aktüatörler ile kullanılan kablolar ve konnektörler hakkında bilinmesi gerekenler

Elektrikli lineer aktüatör çözümünüz ile endüstriyel makineniz arasında hangi arayüzü kuracağınıza karar vermeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Burada güç kabloları, sinyal kabloları, çeşitli konnektörler ve aktüatörünüzden optimum ve güvenilir sinyal kalitesi alabilmeniz için ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

LINAK’ın lineer aktüatörleri için üç tür kablo mevcuttur: Birbirinden ayrı güç ve sinyal kablosu, hem güç hem sinyal için tek bir kablo ve bir Y kablo. Aktüatör uzmanımız Hunter Stephenson videoda güç kablosu ile sinyal kablosu arasındaki farka ışık tutuyor ve özelleştirme yoluyla kolay Plug & Play™ (Tak Çalıştır) kurulumun avantajlarından nasıl faydalanabileceğinizi anlatıyor. 

LINAK’ın tipik sanayi tipi güç kabloları, pozitif ve negatif güç girişli olan altı pimli kablolardır. Bu kabloların ucu, her biri üç pimli iki uca ayrılmıştır (kahverengi ve mavi). Bu kablolar 30 ampere kadar kaldırabilir.

LINAK’ın sinyal kabloları, her biri fonksiyonlarına göre farklı renkte olan altı pime sahiptir. Entegre kontrolörlü (IC) aktüatörlerde kablonun rengi her zaman pimin fonksiyonu ile ilgilidir. Bu özellik, kablonun makineye bağlanmasını kolaylaştırır.

Daha az enerji tüketen aktüatörlerde hem güç hem sinyal için tek bir kablo yeterli olabilmektedir. Aksi takdirde aktüatör ya birbirinden ayrı olan güç ve sinyal kabloları gerektirir ya da bir Y kablo. Güç ve sinyal kablolarının birbirinden ayrı olması, aktüatörleri sisteme entegre ederken daha fazla esneklik sağlar. Y kablo, aktüatör üzerindeki iki bağlantı noktasını, kablonun diğer ucunda hem güç hem de sinyal olacak şekilde bir araya toplar.

Optimum sinyal kalitesinin sağlanabilmesi ve güç kaybının önlenebilmesi için, mümkün olan en kısa kabloyu tercih etmeniz önerilir.

Lineer aktüatör konnektörleri söz konusu olduğunda, LINAK’ın endüstriyel makinelere yönelik sunduğu çözümlerde genelde Deutsch DT veya AMP Superseal tercih edilir. Zorlu çalışma ortamları için tasarlanmış olan bu aktüatör konnektörleri, silikon kablo ve arabirim contaları sayesinde aşırı sıcaklık, basınç veya nem gibi koşullara dayanıklıdır.

Yüksek IP seviyesinin (dış etkenlere karşı koruma) sağlanabilmesi için, gerekli önlemlerin alınması ve makineye giden kabloların kapalı ve korunaklı bir yerde tutulması önemlidir.

Bir aktüatörün IP69K koruma derecesine sahip olabilmesi için, kablo uçları her zaman korunaklı bir kalıp içerisinde bulunmalıdır. Bu sayede, sıçrayan sıvıların konnektöre ve oradan da aktüatörün içine sızması önlenmiş olur.

Aktüatörünüzü makineye bağlamak için kablo seçerken, şunu her zaman göz önünde bulundurmanız gerekir: Gerekli kablonun özelliklerini tanımlayın, kabloyu korunaklı bir şekilde tutun ve kablonun bükülmesini önleyin. 

Endüstriyel elektrikli lineer aktüatörlerin kabloları ve konnektörleri hakkında sorularınız var ise, lütfen bölgenizdeki LINAK temsilciliği ile iletişime geçin.

Elektrikli aktüatör teknolojisi ile ilgili bir sorunuz mu var?

- Ekibimiz size teknik bilgi, projenizi başlatırken rehberlik ve daha birçok konuda destek sağlayabilir.